Krūšu veselības dienā sievietēm liela interese par veselības pārbaudēm

0 Komentāru
Krūšu veselības dienā sievietēm liela interese par veselības pārbaudēm
Foto: LETA

Krūšu veselībai veltītās dienas pasākumos, kas šodien norisinās pie Brīvības pieminekļa, sievietes izrāda lielu interesi par iespēju pārbaudīt krūšu veselību mobilajā mamogrāfā.

Informatīvi izklaidējošā pasākuma laikā pie Brīvības pieminekļa, kur piedalās gan dažādi mākslinieki, gan arī nozares speciālisti, sievietēm pēc 50 gadu vecuma līdz plkst.16 ir iespēja pārbaudīt krūšu veselību mobilajā mamogrāfā, savukārt ikviena sieviete neatkarīgi no vecuma ir aicināta apmeklēt krūšu pašpārbaudes apmācību telti. Pirmās stundas laikā iespēju pārbaudīt krūtis izmantoja 12 sievietes. Speciālisti skaidroja, ka iespēja tiek aktīvi izmantota, par ko liecina arī rinda pie mobilā mamogrāfa.

Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) pasākumā sacīja, ka maijs sievietēm ir īpašs mēnesis, jo tiek svinēta Mātes diena, Starptautiskā ģimenes diena, kā arī jau piekto gadu – Krūšu veselības diena.

“Jāatzīst, ka starp onkoloģiskajām saslimšanām visbiežākā saslimšana ir tieši ar krūšu vēzi. Katru gadu tas tiek diagnosticēts aptuveni 1000 pacientēm, pagājušajā gadā tas tika diagnosticēts 1162 sievietēm,” sacīja Belēvičs, norādot, ka 35% gadījumos diagnoze tiek uzstādīta novēloti, kad ārstēšanās rezultāts vairs nevar būt apmierinošs.

Tāpat veselības ministrs klātesošajiem uzsvēra, ka 21.gadsimtā vēzis ir ārstējams, ja tas tiek atklāts agrīnajā stadijā. “Šī iemesla dēļ šī kampaņa ir ļoti nozīmīga,” sacīja Belēvičs. Viņš arī informēja, ka Pasaules Vēža pētniecības fonds savos pētījumos ir pierādījis, ka ar veselīga dzīvesveida piekopšanu krūts vēža saslimšanu var mazināt par 40%.

“Lai arī pētniecība mūsu gadsimtā norisinās ļoti strauji, visi vēža izraisošie iemesli nav skaidri. Diemžēl visos gadījumos veselīga dzīvesveida piekopšana negarantē nesaslimšanu ar krūts vēzi,” piebilda veselības ministrs, skaidrojot, ka valsts jau tagad iegulda lielus līdzekļus vēža skrīningā – pērn tie bija 824 000 eiro. Viens mamogrāfijas izmeklējums valstij izmaksā 18 eiro.

Ministrs gan atzina, ka skrīninga atdeve vēl nav pietiekoša. “Tas procents sieviešu, kas nāk uz pārbaudēm, joprojām ir salīdzinoši neliels,” bažīgi sacīja ministrs. “Valsts joprojām atvēl nepietiekamus līdzekļus veselības aprūpei, bet līdzekļu ar katru gadu paliks ar vien vairāk,” pārliecināts Belēvičs.

Tikmēr Latvijas Onkoloģijas centra Krūts ķirurģijas nodaļas vadītājs Jānis Eglītis klātesošajiem pauda, ka pēdējo 50 gadu laikā mamogrāfija ir ļoti mainījusi priekšstatu par krūts vēzi un tā ārstēšanu, kas ļauj diagnosticēt saslimšanu jau laikā, kad vēzis krūtīs vēl nav sataustāms. Viņš ar gandarījumu arī sacīja, ka ar katru gadu to pacienšu skaits, kas griežas centrā savlaicīgi, paliek arvien lielāks.

“Gribētos, lai šī tendence būtu ar pieaugošu spēku no gada uz gadu,” sacīja Eglītis, norādot uz pozitīvu tendenci reģionos. “Ja katrā pagastā un novadā mums būs šādas aktīvas sievietes vai vīrieši, laika gaitā mēs šo aizspriedumaino lietu – vēzi – uzveiksim un varēsim izārstēt praktiski visas sievietes,” rezumēja Eglītis.

Tāpat, lai pievērstu sabiedrības uzmanību krūšu veselībai, jau piekto gadu notika rozā lentītes gājiens, kas šogad pulcēja aptuveni 400 dalībniekus. Savukārt plkst.16 notiks labdarības basketbola spēle starp Latvijas un Ķīnas sieviešu izlasēm. Šogad pirms spēles “Arēna Rīga” notiks īpašs pasākums – Latvijas veļas ražotāja Lauma Lingerie modes skate sadarbībā ar Latvijas Bodibildinga, fitnesa un bodifitnesa federāciju un mākslinieci Annu Zīriņu.

0 Komentāru