“Krīzes situācijā nonāk ne tikai alkoholiķi!” Kādas ir tendences nakts patversmju klientu lokā?

Komentāri

Būtiski pazeminoties gaisa temperatūrai, Rīgas reģionā mediķi jau snieguši palīdzību pirmajiem trīs cilvēkiem ar ķermeņa atdzišanas pazīmēm. Divos gadījumos uz ielas atrasti vīrieši alkohola reibumā.

Tikmēr galvaspilsētas sociālā dienesta mobilā vienība ir gatava arvien aktīvāk palīdzēt bezpajumtniekiem neļaut nosalt un vest uz patversmēm. Kā patversmes Rīgā gatavojas cilvēku pieplūdumam?

Sievietēm Rīgā ir divas nakts patversmes, vīriešiem – piecas. Sākoties krietni aukstākam laikam, no 1.novembra būs būtiski palielināts gultasvietu skaits no šā brīža 560 uz tūkstoti.

Santa Ubarste
sieviešu nakts patversmes Eiženijas ielā vadītāja

Sausās drēbēs tiek pārģērbti, nolikti gulēt, iedota silta tēja, iedota silta zupa katru vakaru.

Līdzko gaisa temperatūra nokritīsies zem mīnus 10 grādiem, bezpajumtnieku patversmes Rīgā būs atvērtas visu diennakti. Šobrīd sildīties un paēst tur var tikai no sešiem vakarā, bet telpas jāpamet 8 no rīta. Pēc tam visa diena laukā vai arī došanās uz bezpajumtnieku sociālo dienas centru Katoļu ielā.

Lita Brice
RD Sociālā dienesta pārstāve

Tur var pavadīt laiku siltumā, apmeklēt ārstu, piedalīties nodarbībās, izmazgāt veļu, saņemt jaunu tīru apģērbu.

Lai bezpajumtnieki nenosaltu, arī šoziem pa pilsētu braukās sociālās dienesta mobilās vienības un cilvēkus vedīs uz patversmēm.

Maruta Bubene
vīriešu nakts patversmes Maskavas ielā vadītāja

Kāju pirkstus var nosaldēt ļoti ātri, un, ja runā ar tiem klientiem, kuriem jau ir šī problēma, kuri jau ir zaudējuši kāju pirkstus, viņi nekad nebija domājuši, ka tas nekad ar viņiem varētu notikt. Apavi esot bijuši labi, taču mitri, un vienkārši, kad sāk jau salt un apzināties, tad jau ir par vēlu.

Naktspatversmē vīriešiem šosezon jaunums ir pilnībā nomainītās koka gultas pret metāla, jo iepriekšējās būtiski daudz uzkrājās blusas, utis un blaktis, bet metāla gultas esot vieglāk dezinficēt. Tāpat turpmāk bezpajumtniekiem būs aizliegts patversmē atstāt savas personīgās mantas, un nu visa iedzīve ir jānēsā līdzi.

Tas darīts, lai vīriešu patversmēs samazinātu nepatīkamās smakas, jo bezpajumtnieki somās glabā, piemēram, miskastēs salasītu jau pūstošu pārtiku. Taču tā kā sievietes esot tīrīgākas, sieviešu patversmē šādu liegumu nav, un te viņas cenšas savu šauro gultas vietu padarīt pēc iespējas mājīgāku, arī ar kaķiem.

Sieviešu patversme esot gatava arī situācijai, ja nāksies palīdzēt arvien vairāk bēgļu, kuriem neesot nauda pašiem īrēt savu mājokli. Patversmē jau reiz dzīvojusi bēgle no Eritrejas.

Santa Ubarste
sieviešu nakts patversmes Eiženijas ielā vadītāja

Pienāks šis brīdis, bēgļi būs, mēs gatavojamies tam. Mums vismaz ir pieredze. Ja pagājušo gadu mums tādas nebija, tad šogad ir pieredze. Mēs zinām, ko darīt, ko ne, kas var palīdzēt.

Savukārt vīriešu patversme novēro arvien izteiktāku tendenci, ka bez pajumtes paliek reemigranti, tie, kuri atgriežas Latvijā no Lielbritānijas un Īrijas.

Maruta Bubene
vīriešu nakts patversmes Maskavas ielā vadītāja

Viņš atgriežas, jo valsts ir, bet, ja nav dzīvokļa, nav radu, piederīgo, tad atgriežas pie mums.

Vladimirs strādāja Linkolnā, Anglijā, bet autoavārijā pazaudēja roku, zuda darbspējas, nebija, ar ko maksāt īri, atbrauca uz Latviju, bet arī te nekā kā invalīdam un nu dzīvo patversmē.

Vladimirs
patversmes iemītnieks

Kad vēl biju Anglijā, man jau iedeva šo adresi Maskavas ielā, kur ir patversme. Man neviena nav, nekā nav, ko citu! Reemigrēju atpakaļ un jau trešo gadu mitinos patversmē. Ne par ko nesūdzos.

Savukārt 26 gadīgais Kirils (vārds mainīts) pēc atgriešanās no dzīves Grieķijā, Gruzijā un Armēnijā dzīvo patversmē otro gadu. Pa dienu mācās un meklē darbu, bet naktis guļ patversmē.

Kirils
patversmes iemītnieks

Darbiņu atradu, cenšos apgūt kādu profesiju. Būs nauda un būs iespēja izvēlēties savu dzīvokli.

Patversmes iezīmē arī iekšējo migrāciju – apzinoties, ka bezpajumtniekiem Rīgā ir labāka situācija nekā reģionos, laiku pa laikam uz galvaspilsētu tamdēļ apzināti pārceļas bezpajumtniekiem no citām Latvijas pilsētām. Drīz vien viņus gan sūta atpakaļ.

Lasi vēl