“Krīzes preču sarakstam” nav nekādas saistības ar šā brīža ģeopolitisko situāciju, norāda ministrija

0 Komentāru
“Krīzes preču sarakstam” nav nekādas saistības ar šā brīža ģeopolitisko situāciju, norāda ministrija
Foto: F64

Sega, tualetes papīrs un kabatas baterija ir starp tām lietām, ko valsts apdraudējuma gadījumā saņemtu katrs iedzīvotājs, arī bērni. Ekonomikas ministrija izstrādājusi noteikumu projektu ārkārtas situācijām. Amatpersonas apgalvo, – nekādas saistības ar šā brīža ģeopolitisko situāciju tam gan neesot.

Četri tualetes papīra ruļļi, maiņas apģērbs un apavi, viena sega – tie ir tikai daži no priekšmetiem, ko saņem katrs iedzīvotājs valsts apdraudējuma gadījumā. Pieaugušajiem paredzēti uguns nedroši priekšmeti – šķiltavas, sērkociņi un sveces. Šāds nepieciešamo lietu saraksts bija padomā jau sen, bet nu ir tapis gatavs.

Pavisam ir izstrādāti trīs preču komplekti trim vecuma grupām. Zīdaiņiem līdz divu gadu vecumam paredzētas ziepes, mitrās salvetes, divas segas, maiņas apģērbs un pieci ūdensnecaurlaidīgi plastikāta maisiņi. Bērniem līdz 18 gadiem klāt nāk arī zobu birste, ūdens necaurlaidīgs apmetnis un vienreizlietojamie trauki. Savukārt pieaugušajiem viss iepriekš minētais, kā arī sausā spirta tabletes un radio – jaunākās informācijas saņemšanai.

Tās ir tikai rūpniecības preces, nerunājot par pārtiku un zālēm, kuru saraksts savukārt jāsagatavo Iekšlietu un Veselības ministrijai. Šo noteikusi ekonomikas ministrija, paredzot arī, kādos gadījumos iedzīvotājiem šīs preces jāizsniedz.

“Mēs runājam par izņēmuma stāvokli, kas ir karš. Protams, var izmantot arī pie civilās krīzes – plūdi, energoapgādes traucējumi. Lēmumu pieņem MK, vai piemērot vai nē,” saka Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Jurijs Spiridonovs.

Jautāts, vai šāds krīzes situācijas rīcības plāns tapis esošās ģeopolitiskās situācijas ietekmē, proti, Ukrainas kara un terorisma draudu dēļ, Ekonomikas ministrijas pārstāvis atbild noliedzoši. Tādam dokumentam ir jābūt katras valsts rīcībā, un Latvijā to bijis plānots sagatavot jau pirms 9 gadiem, taču nezināmu iemeslu dēļ tas tā arī nav ticis izdarīts.

Pirmās nepieciešamības preču izmaksas ir aptuvenas un atkarīgas no iepirkumiem, taču paredzēts, ka zīdaiņa komplekts izmaksātu 77 eiro mēnesī, pusaudža – 40, bet pieaugušā – ap 60 eiro mēnesī. Plāns vēl jāapstiprina valdībai un jācer, ka dokuments nekad dzīvē tā arī nebūs jāizmanto.

Video:

0 Komentāru