Krimuldas un Lēdurgas pagasta iedzīvotājiem maksa par siltumenerģiju paaugstināsies par 66%

0 Komentāru
Krimuldas un Lēdurgas pagasta iedzīvotājiem maksa par siltumenerģiju paaugstināsies par 66%
EVIJA TRIFANOVA. LETA

Siguldas novada Krimuldas un Lēdurgas pagasta iedzīvotājiem no 1.oktobra siltumenerģija maksā 107,44 eiro par megavatstundu (MWh), kas ir teju par 66% vairāk nekā iepriekš, kad maksa bija 64,85 eiro par MWh, liecina Siguldas novada pašvaldības domes ārkārtas sēdes lēmums.

Kā klāsta pašvaldība, līdz šim bijušā Krimuldas novada pašvaldības SIA “Entalpija-2”, kas piegādā siltumenerģiju Krimuldas un Lēdurgas pagastā, spējusi “efektīvi sabalansēt izdevumus un ienākumus, nepārskatot tarifu deviņus gadus”. Ņemot vērā globālo enerģētikas krīzi, ko ietekmējot “politiski ekonomiskie un citi procesi”, šajā gadā gāzes un elektroenerģijas cenas ir ievērojami pieaugušas, līdz ar to siltumenerģijas tarifu pieaugums skāris arī “Entalpija-2” pakalpojumu saņēmējus, skaidrots lēmuma pamatojumā.

2017.gada 20.aprīlī Krimuldas novada dome, kura teritoriālās reformas rezultātā iekļaujas Siguldas novada pašvaldībā, ir noslēgusi dabasgāzes tirdzniecības līgumu ar AS “Latvijas gāze”, kura šā gada 24.septembrī uzņēmumam SIA “Entalpija-2” paziņojusi par tarifa paaugstināšanu, ņemot vērā, ka dabasgāzes cena no augusta ir pieaugusi vēl par 40,41%. Savukārt AS “Latvenergo” informējusi par elektroenerģijas cenas pieaugumu no šā gada oktobra, veidojot 38,53% sadārdzinājumu.

Kā skaidro SIA “Entalpija-2” valdes loceklis Gatis Suķis, līdz šim tarifs nav ticis grozīts tāpēc, ka uzņēmums spējis sabalansēt un optimizēt izmaksas. Tomēr pašlaik, kad strauji pieaug cenas gāzei un elektrībai, arī degvielai un darbaspēka resursiem, siltumenerģijas tarifa kāpums “ir neizbēgams”.

Suķis uzskata, ka “Entalpija-2” patstāvīgās izmaksas savu iespēju robežās ir samazinājusi, tomēr ir izmaksas, kuras sabiedrība nevar ietekmēt, piemēram, dabas resursu nodoklis, kas ir palielinājies gandrīz desmit reizes kopš 2012.gada. Turklāt deviņu gadu laikā saražotais siltumenerģijas daudzums ir samazinājies par 37%, jo uzņēmuma siltumapgādes pakalpojumu saņēmēju skaits ir sarucis gan Raganā, gan Krimuldas pagasta Sunīšu ciemā, kur siltumenerģijas pakalpojumi netiek sniegti vismaz piecus gadus.

Siguldas pilsētas un pagasta, kā arī Inčukalna, Gaujas un Mālpils siltumenerģijas tarifus, ņemot vērā saražoto siltumenerģijas apjomu, apstiprina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK), kas veic iesniegto tarifu izskatīšanu pēc konkrētas metodoloģijas. Ņemot vērā, ka “Entalpija-2” saražotās siltumenerģijas apjoms nepārsniedz noteikto minimumu 5000 MWh gadā, no kura tarifi jāskaņo ar SPRK, Krimuldas un Lēdurgas pagasta gadījumā tarifu saskaņā ar pašvaldības apstiprināto metodiku aprēķina pakalpojuma sniedzējs un to apstiprina pašvaldības dome.

Izvērtējot visu pieejamo informāciju un uzklausot “Entalpija-2” pārstāvju skaidrojumus, Siguldas novada pašvaldības deputāti lēma par siltumenerģijas tarifa palielināšanu. Turpmāk “Entalpija-2” siltumenerģijas apgādes tarifs būs 107,44 eiro par megavatstundu, un tas ir stājies spēkā no 1.oktobra.

Kā liecina “Firmas.lv” dati, SIA “Entalpija-2” apgrozījums pērn bija 413 610 eiro un uzņēmums strādāja ar 2501 eiro zaudējumiem.

0 Komentāru