Kriminālprocesi, aizturētas personas un reāls sods – cīņa pret “TV pirātiem” vainagojusies ar rezultātiem

0 Komentāru

Valsts policijai izdevies ievērojami samazināt nelegālās televīzijas lietotāju skaitu. Kopš uzsākta aktīva cīņa pret televīzijas pirātiem, ir ierosināti vairāki kriminālprocesi, ir aizturēti un arī notiesāti nelegālie darboņi.

Policija turpina aktīvi vērsties pret nelegālajiem audiovizuālo pakalpojumu sniedzējiem. To skaits gada laikā sarucis par aptuveni piektdaļu.

Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Dmitrijs Homenko norāda: “Esam veikuši 110 reidus, kuru ietvaros pārbaudīti vairāk nekā 500 objekti – kafejnīcas, izklaides vietas, rezultātā tika sastādīti vairāk nekā 100 protokoli par autortiesību pārkāpumiem, uz kā pamata šogad uzsākti deviņi kriminālprocesi.”

Vērienīgākais kriminālproces šogad uzsākts pret kādu internetpakalpojumu sniedzēju, kurš kopā ar internetu piedāvāja klientiem arī nelegālu televīzijas pieslēgšanu, kopumā 180 televīzijas kanālus. Šajā lietā aprēķinātie zaudējumi ir vairāk nekā 300 000 eiro.

Homenko skaidro: “Pakalpojuma saņēmēji neapšaubīja legalitāti, jo saņēma oficiālus rēķinus, bet internetpakalpojuma sniedzēji nelegāli sniedza TV pakalpojumus paralēli pamatnodarbei.”

Šāda negodīga darbība Valstij tas rada ievērojamus zaudējumus – aptuveni 10 miljonus eiro gadā. Cilvēki bieži vien lieto šādu nelegālu saturu un nezina to.

Dace Kotzeva
biedrības “Par legālu saturu” izpilddirektore

Cilvēki iedomājas, ka mantu zagšana, benzīna, maizes, tas ir krimināli sodāms, bet virtuālā vidē – televīzija ir virtuāla, un par to nav sods, bet tā nav un ir reāla brīvības atņemšana.

Tomēr situācija kopumā uzlabojas un nozares pārstāvji atzīst, ka ierosinātie kriminālprocesi liecina, ka darbs notiek pareizā virzienā.

Kotzeva min: “Mēs nozarē jūtam, ka situācija uzlabojas. Pētījums rāda 20% samazinājumu nelegālo televīziju lietotājiem – ja 2016. gadā bija 100 000 mājsaimniecību, kas lietoja nelegālo televīziju, tad šobrīd tie ir 77 000. Situācija iet pareizā virzienā.”

Šogad pirmo riezi par nelegālu satura lietošanu tiesa piespriedusi arī reālu sodu. Par vainīgo televīzijas kanālu nelikumīgā izplatīšanā internetā atzītais sodīts ar piespiedu darbu 200 stundas un no viņa par labu cietušajiem – LNT un “All Media Baltics” – piedzīta kaitējuma kompensācija, kopumā vairāk nekā 10 000 eiro.
Baiba Zūzena
“All Media Baltics” vadītāja Latvijā

Tie ir mūsu ieņēmumi, ko izmantojam, lai veidotu saturu – ziņas, izklaides raidījumus un vietējos raidījumus, to veidošanai nepieciešams finansējums. Ja daļa no tā aiziet negodīgās rokās, tad mums satura radīšanai ir mazākas investīcijas.

Televīzijas kanāli veido raidījumus un nopelna ar reklāmām, tāpēc negodīgā ceļā izplatītas TV programmas rada zaudējumus.

Kotzeva min: “Protams nav mērķis sodīt, bet ir jāparāda sarkanā līnija, ka tā nedrīkst darīt.”

Visbiežāk negodīgie komersanti tirgo nelegālas satelītu operatoru televīzijas programmu pakas un atkodē ārvalstu telekanālu kartes. Tāpat tiek veidotas interneta vietnes, kurās retranslē dažādu televīzijas kanālu saturu.

 

0 Komentāru