Krievijas un citu valstu pilsoņi, kuri pensionējas agrāk nekā Latvijas pilsoņi, var bez maksas braukt Rīgas sabiedriskajā transportā

69 komentāri

Rīgas domes budžetā katru gadu aug izdevumi uzņēmumam “Rīgas satiksme”. Pērn tie bija 86 miljoni eiro, šogad – jau 108. Tā ir samaksa par pašvaldības piešķirtajām atlaidēm Rīgas sabiedriskajā transportā skolēniem, 75 gadu vecumu pārdzīvojušiem senioriem un citām pasažieru grupām.

Atlaides dod arī nestrādājošajiem pensionāriem, ne tikai Latvijas. Nestrādājošie Latvijas pilsoņi un nepilsoņi bez maksas var braukt no 63 gadu vecuma, bet Krievijas, Ukrainas un Baltkrievijas pensionāri – jau no 55 gadu vecuma. Rīgas domes vadība problēmu nesaskata, taču pamatot, kāpēc citu valstu pilsoņiem ir lielākas priekšrocības, nespēj.

Pilnu brauciena cenu Rīgas autobusos un trolejbusos maksā mazākā daļa rīdzinieku – pārējiem pilsētas vadība ir piešķīrusi atlaides. Lielākie ieguvēji ir Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas pensionāri, jo viņiem iespēja nemaksāt par braucieniem ir jau no 55 gadu vecuma. Rīgas domes saistošie noteikumi paredz, ka sabiedriskajā transportā 100% atlaide ir Rīgā deklarētajiem nestrādājošajiem pensionāriem, nešķirojot tos pēc pavalstniecības. Līdz ar to “Rīgas satiksme” atlaidi piemēro arī tiem rīdziniekiem, kas uzrāda citās valstīs izdotas pensionāru apliecības. Latvijas pilsoņi un nepilsoņi pensionāra statusu iegūst no 63 gadu un 3 mēnešu vecuma. Krievijas, Ukrainas un Baltkrievijas pilsoņi pensionējas ātrāk – sievietes no 55 gadiem, vīrieši no sešdesmit. Līdz ar to viņi tiesības braukt Rīgas sabiedriskajā transportā bez maksas iegūst trīs līdz astoņus gadus ātrāk nekā Latvijas pilsoņi un nepilsoņi.

Viktors Zaķis
s/s ”Rīgas satiksme” preses sekretārs

Uz šo brīdi mums ir 61 399 nestrādājoši pensionāri, kas šādu statusu ir ieguvuši, un atbilstoši šim statusam mēs varam paskatīties, cik daudz viņi ir braukājuši. Tas ir ļoti precīzs cipars, bet noapaļojot, es teikšu, ka 24 miljonu reižu.

“Nekā personīga” jautājot, vai tas ir taisnīgi, ka pensionāriem, kas ir Krievijas pilsoņi, atlaide sākas no 55 gadiem sievietēm un 60 – vīriešiem, bet Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem – no 63,3, Zaķis atbildēja, ka viņi nav lēmumu pieņēmēji, bet gan izpildītāji.

Viktors Zaķis
s/s ”Rīgas satiksme” preses sekretārs

Mēs balstāmies uz to, kādi ir Rīgas domes saistošie noteikumi. Noteikumi nosaka to, ka šajā konkrētajā kategorijā jābūt diviem nosacījumiem. Pirmkārt, viņam ir jābūt pensionāram, tur nav rakstīts, tur nav nekādi noteikumi, vai viņš ir Latvijas, Krievijas, Vācijas, Zviedrijas un tā tālāk pensionārs, un otram kritērijam jābūt, ka viņš ir Rīgā deklarējies.

Rīgas domē “Nekā personīga” neizdevās uzzināt, vai pašvaldība ir vērtējusi šīs atšķirības, rēķinājusi, cik pilsētai izmaksās pēc Latvijas likumiem vēl darbaspējas vecumā esošo citvalstu pilsoņu pārvadāšana. Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejā saka, pašvaldībai neesot tiesību šķirot pensionārus pēc pilsonības, ierobežot to valstu pavalstniekus, kas pensionējas ātrāk nekā Latvijā noteikts.

Vadims Baraņņiks
RD Satiksmes un transporta lietu komitejas priekšsēdētājs (Saskaņa)

Es domāju, ka Rīgas dome nevar tādā veidā šķirot pensionārus, vienus vai otrus, jo “pa lielam” visi pensionāri, kas legāli uzturas Latvijā, kuriem te ir personas kodi. Nav svarīgi, vai tie ir Latvijas, Krievijas, Gruzijas, Ukrainas un citu valstu pensionāri. Viņi te dzīvo, mums nav nekāda pamata viņus šķirot. Otra lieta – nodrošina arī izdienas pensionāriem. Te nav nekādas politikas, vispār. Te ir politiska pozīcija. Kas pastāv šobrīd Rīgas pašvaldībā.

No sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētājas Olgas Veidiņas teiktā varēja noprast, ka Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas pensionāri ir pelnījuši atlaides ātrāk, jo viņi ir īpaši nabadzīgi.

Olga Veidiņa
RD Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētāja (Saskaņa)

Mēs esam demokrātiska valsts, un tie vecie cilvēki, atvainojiet, viņi uz saviem pleciem iznesa visu Latvijas neatkarību. Gan ar Krievijas, gan Latvijas pilsonību. Un viņi strādāja Latvijas labā. Nu, neatņemsim tiem veciem un slimiem kaut kādas pēdējās iespējas normāli dzīvot. Viņiem jau tā viss ir atņemts, ar visiem tiem nodokļiem, visiem tiem PVN un visu pārējo. Ir cilvēks. Vecs, slims, kuram viss ir atņemts, kurš dzīvo nabadzībā. Kurš dzīvo, kurš nevar nopirkt normālu maizi. Un es nekad pensionāru nedalīšu, uz Latviešu vai krievu. Tas ir vecs cilvēks, kuram vajag normāli un kārtīgi dzīvot. Atvainojiet.

NP: Atbilstoši domes noteikumiem, tiesības uz atlaidēm ir arī tiem Krievijas, Ukrainas un Baltkrievijas pensionāriem, kas te saņēmuši uzturēšanās atļaujas par ieguldījumiem īpašumos vai uzņēmumu kapitālā. Jūsuprāt, tas ir taisnīgi?

Es uzskatu, ka tas ir taisnīgi cilvēkiem pensijas gados saņemt atlaidi un to vajadzēja darīt visā valstī. Jo viņi ir nopelnījuši, un nav taisnīgi ņemt nost vēl nodokļus no viņu pensijas.

NP: Nav šaubu, bet… Krievijas pilsoņiem ir tāda.

Man ir nospļauties, vai viņš ir Krievijas, vai viņš ir Latvijas… Viņš ir nopelnījis savu pensiju un viņš ir strādājis šajā zemē. Es esmu demokrāte, un man vienalga ir – latvietis, krievs, ebrejs, latgalietis, vācietis, soms, viņš ir pensijā un viņš ir tiesīgs saņemt labumus. Atvainojiet, un nevajag cilvēkus dalīt. Kauns!

Vides un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) saka, pašvaldībai nevar aizliegt noteikt atlaides dažādām personu grupām. Likumā ir tikai viens ierobežojums – nedrīkst noteikt atlaides tikai pēc viena kritērija – vai persona ir, vai nav deklarēta pašvaldībā.

Ludmila Ivanova
VARAM Pašvaldību pārraudzības nodaļas vadītāja

Šeit nav nekāds pārkāpums saskaņā ar likumu, jo kritērijs ir ne tikai dzīves vietas deklarēšana, ir arī nestrādājošs pensionārs, ir arī pensionārs, un ir arī vecums. Līdz ar to, tā kā ministrija neizvērtē saistošos noteikumus no lietderības aspekta, ministrija izvērtē saistošos noteikumus no tā, vai atbilst augstāka ranga normatīvajam aktam, tad jāsaka, ka norma ir tiesiska un norma nav pretrunā normatīvo aktu prasībām.

Ne “Rīgas satiksmei”, ne Rīgas domei neesot informācijas, cik daudz ir ārvalstu pilsoņu, atlaižu saņēmēju, kas nav sasnieguši Latvijā noteikto pensijas vecumu. Pēc “Nekā personīga” aplēsēm, šādu cilvēku varētu būt vairāki tūkstoši.

Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) datiem, Rīgā pavisam deklarēti 28 tūkstoši Krievijas pilsoņu un pāris tūkstoši ar Ukrainas un Baltkrievijas pasēm. Ekonomiskās krīzes laikā no 2008. līdz 2013. gadam strauji auga nepilsoņu skaits, kas pārgāja Krievijas pilsonībā. Tās pārsvarā bija 55 gadus vecas sievietes. Krievijas pilsonība nodrošināja iespēju saņemt Krievijas pensiju. Arī šobrīd liela daļa no tiem, kas izvēlas Krievijas pilsonību, ir pensijas vecuma cilvēki.

Santa Jonāte
PMLP sabiedrisko attiecību vadītāja

2015. un 2016. gadā, piemēram, starp nepilsoņiem ievērojams skaits – gandrīz vai puse no visiem cilvēkiem, kas ir vēlējušies iegūt citas valsts pilsonību, šajā gadījumā Krievijas pilsonību, – ir vecumā no 55 gadiem.

Ja 2010. gadā Krievijas pilsonībā pārgāja 5763 nepilsoņi, tad 2015. gadā tādu bija 1618, bet 2016. gadā – 873. Visticamāk, tas ir saistīts ar Krievijas rubļa vērtības samazināšanos uz pusi, līdz ar to arī Krievijas piedāvātās pensijas ir divreiz mazākas. Ja pieņem, ka nestrādājoša pensionāra atlaides saņem pieci tūkstoši  Krievijas pilsoņu līdz Latvijā noteiktajam pensijas vecumam, tad Rīgas budžetam tas izmaksā 2,3 miljonus eiro gadā.

Vērienīgās atlaides Rīgas sabiedriskajā transportā ir lielākais partijas “Saskaņa” trumpis vēlētāju acīs. Taču pilsētas vadība izvairās runāt, ka par to samaksā tās personas, uz ko atlaides neattiecas.

Arī citās pašvaldībās pensionāriem ir atlaides. Piemēram, Liepājā. Taču tur arī noteikts, ka uz 50% atlaidi var pretendēt tikai tāds pensionārs, kura ienākumi ir zem 300 eiro.