Komentāri
Krievijas agresija Ukraina sašķēlusi ne tikai šo valsti, bet arī Latvijā dzīvojošo ukraiņus
FOTO: LETA

Krievijas agresija Ukraina sašķēlusi ne tikai šo valsti, bet arī Latvijā dzīvojošo ukraiņus un to intereses pārstāvošās sabiedriskās organizācijas. Publiski pat izskan gadījumi, kad notiek izrēķināšanās ar aktīvākajiem Putina režīma kritiķiem. No ukraiņu biedrības Džerelo vadītājas amata padzīta, pie Krievijas vēstniecības rīkotu piketu organizētāja Tatjana Lazda.

Ukraiņu pilotes Tatjanas Savčenko atbalsta piketu, tāpat kā daudzas citas pret Putina režīma agresiju vērstās akcijas  organizēja Tatjana Lazda.

Tomēr, kā izrādās, daudziem Latvijas ukraiņiem, šāda aktīvas pozīcijas paušana ir nepieņemama. Vēl vairāk, kamēr Lazda šonedēļ slimoja, viņas vadītajā  Jelgavas ukraiņu biedrībā Džerelo notika apvērsums. Ārkārtas sapulcē viņu no organizācijas izslēdza.

Lazda pārliecināta, ka tas noticis  ar zaļzemnieka Andra Rāviņa vadītas Jelgavas domes svētību, kura ir lielākais biedrības donors, un nevēlas pasliktināt attiecības ar investoriem, daudzi no kuriem nākot no Putina dzimtenes..

Tomēr pats zīmīgākais ir tas, ka  izrēķināšanos ar Lazdu klusi atbalsta arī lielākā un ietekmīgāka ukraiņu organizācija Latvijā  – Ukraiņu biedrību apvienība. Tas gan neesot pārsteigums, jo apvienības vadītāja Ludmila  Belenciva savulaik aktīvi piedalījusies aģitācijā par krievu valsts valodas referendumu. Tieši tad notikusi šķelšanās, un nodibināta alternatīva organizācija – Latvijas  ukraiņu kongress, kas šādai nostājai nepiekrīt.

Atsevišķas amatpersonas pieļauj, ka Latvijā līdzīgi kā citās valstis ir Ukraiņu biedrības, kas ir tikai čaulas, bet patiesībā aizstāv Kremļa intereses. Drošības policija gan TV3 ziņām uzsver, ka pierādījumi tam nav gūti. Izslēgt gan to nevarot.

Vēsturnieks un žurnālists Igors Vatoļins gan uzsver šķelšanās Ukrainas notikumu kontekstā nav tikai Latvijā dzīvojošo mazākumtautību problēma.

Lasi vēl