Krievija 15 Latvijas pilsētās vēlas rīkot balsošanu Krievijas prezidenta vēlēšanās

29 komentāri

Krievija Latvijas ārlietu ministrijai lūgusi papildus vēlēšanu iecirkņiem Krievijas pārstāvniecībās Latvijas trīs lielākajās pilsētās,  ierīkot vēl 12 Krievijas prezidenta vēlēšanu pirmstermiņa izbraukuma balsošanas vietas. Latvijas ārpolitikas institūta direktors uzskata, ka Krievijas karogu popularizēšana Latvijā Krimas aneksijas dienā kaimiņvalstij ir sevišķi svarīga.

Ārlietu ministrijā atklāj, ka papildu vēlēšanu iecirkņiem Rīgā, Daugavpilī un Liepājā, Krievija vēlas saskaņot izbraukuma balsošanas vietu organizēšanu vēl 12 Latvijas pilsētās. Ārlietu ministrijā LNT Ziņām apstiprināja, ka šāds lūgums saņemts, tomēr komentēt, vai Latvija piekritīs tik plašai kaimiņvalsts vēlēšanu rīkošanai mūsu valstī – pagaidām atteicās.

Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds uzskata, ka tik plaša iepriekšējā balsošana Krievijas prezidenta vēlēšanās Latvijā ir skaidrojama ar Krievijas vēlmi parādīt savu diženumu. Viņaprāt, kaimiņvalsts tādā veidā vēlas apliecināt savu klātbūtni šeit. Un tā nav sakritība, ka Krievija savu karogu tik plašā mērogā vēlas parādīt tieši Krimas aneksijas gadadienā.

Andris Sprūds
ārpolitikas pētnieks, LĀI direkotrs

Ir valstis, kurām iedodot mazo pirkstiņu var paņemt arī visu roku un pilnīgi skaidrs, ka tas neapstāsies tikai pie velēšanu urnām, bet tā principā būs karogu popularizācija, tas būs par savas politikas reklāmu un tā būs plašāka kampaņa Latvijas ietvaros par tām pozīcijām, kas lielākajam vairākumam Latvijas iedzīvotāju nav pieņemamas

Ārpolitikas pētnieks arī uzskata, ka, lai arī Krievija to varētu uztvert kā nedraudzīgu žestu, Latvijas Ārlietu ministrijai ir jānoraida šis lūgums un iepriekšējā balsošana var notikt tikai Krievijas pārstāvniecībās Latvijas lielākajās pilsētās.

Andris Sprūds
ārpolitikas pētnieks, LĀI direkotrs

Es domāju, ka Latvijas nostāja adekvāta būtu, ja Latvijas atbilde būtu īsa un vienkārša – nē. Es domāju, ka pilnīgi adekvāti ir, ka vēlēšanas notiek tur, kur ir konkrētas institūcijas vai pārstāvniecības. Tā ir Rīga, Liepāja un Daugavpils, un, ņemot vērā to, ka tie ir aptuveni 20 000, kas balso iepriekšējā reizē prezidenta vēlēšanās šeit Latvijā, var nobalsot šajās pilsētās, kur arī dzīvo lielākais vairākums pilsoņu ar Krievijas pasēm.

Latvijā šobrīd dzīvo aptuveni 55 000 Krievijas pilsoņu, 36 000 no tiem ir balsstiesīgi. Kopš iepriekšējām – 2012. gada Krievijas prezidenta vēlēšanām, kad tajās piedalījās 20 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju ar Krievijas pasēm, Krievijas pilsoņu skaits Latvija pieaudzis par 25 000.  Jāpiebilst, ka lielākais vairums toreiz atbalstīja pašreizējo Kremļa saimnieku Vladimiru Putinu.