Kredīti un ieķīlāti dzīvokļi – nesaņemot valsts atbalstu, acs melanomas paciente nonākusi grūtā situācijā

2 komentāri

Šī nedēļa veselības aprūpē iesākās ar ilgi gaidītu notikumu – visiem ar melanomu slimajiem cilvēkiem tiks nodrošināta valsts apmaksāta imūnterapija. Tādējādi tiks izbeigta pastāvošā diskriminācija pret daļu no ādas vēža pacientiem. Tomēr TV3 Ziņām zināms, ka valsts palīdzību nesaņems nedaudz vairāk kā desmit pacientu, kuri slimo ar retu melanomas paveidu – acs melanomu.

Tatjanai Kirhenšteinai pirms pieciem gadiem strauji pasliktinājas redze. Ārsti uzstādīja diagnozi – acs melanoma, turklāt, jau trešajā stadijā. Lai glābtu dzīvību, no kreisās acs nācās šķirties.

“Tāds bija ārstu un arī manas ģimenes lēmums, ka tas ir jādara. Pēc tam divreiz gadā veicu pārbaudes visam organismam. Pagājušā gada martā man konstatēja, ka ir metastāzes aknās,” stāsta Tatjana.

Sekoja ārstu konsīlija lēmums – nekavējoties uzsākt medikamenta “Keytruda” terapiju. Zāles jāievada ik pēc trim nedēļām, trīs gadu garumā. Viena deva maksā 4500 eiro, tātad kopā Tatjanai vajadzīgi teju 300 000 eiro. Sieviete vērsusies “Ziedot.lv” pēc palīdzības, tur pagaidām savākti vien 15 000. Ģimene ieķīlājusi divus dzīvokļus, un īsi sakot, nonākusi izmisumā.

“Paši ņēmām kredītu, prasām radiem, lūdzam visiem citiem, visu nākas atdot. Ir ļoti grūti, finansiālā situācija ir ļoti smaga. Arī tas atņem spēku un enerģiju, varbūt veselība būtu labāka, ja emocionāli nebūtu tik smagi,” atzīst Tatjana.

Nedēļas sākumā ieraugot ziņu, ka valsts sāk apmaksāt imūnterpaiju visiem pacinetiem, Tatjana uz mirkli sajūtās glābta: “Kad es “Facebook” ieraudzīju ziņu, ka visiem melanomas pacientiem tiks kompensēta imūnterpija, es tā sapriecājos – sirds sāka tā dauzīties. Es domāju, ka esmu to pacientu vidū! Lasu tālak, bet tur rakstīts – tikai ādas melanomas pacientiem. Lai nu kā, es viņus no visas sirds tiešām sveicu.”

Tatjana ir sašutusi par diskriminējošo attieksmi, kurā nonākusi tikai tādēļ, ka pirms vairākiem gadiem viņai atklāja acs melanomu – šobrīd viņa cīnās ar vēzi aknās, kas turklāt mazinās tieši inovatīvā medikamenta “Keytruda” dēļ. Tieši to pašu preparātu valsts apmaksā ādas vēža slimniekiem.

“Man saka, jums ir acs melanoma. Es prasu, kādas vēl acs  – man taču acs nav! Paskatieties, man ir acs protēze! Kā var runāt par aci, ja man audzējs ir aknās, iekšējos orgānos. kāda atšķirība no kurienes sācies vēzis – ādas vai acs – tagad tas ir iekšējos orgānos! Mēs visi esam vienādi, bet vienam zāles apmaksā, otram – nē,” neizpratnē ir acs melanomas slimniece.

Nacionālajā veselības dienestā (NVD) skaidro, ka imūterapijas nodrošināšana visiem ādas vēža pacientiem gadā izmaksās 3,6 miljonus eiro. Finansējums nav pieaudzis, bet gan panākta vienošanās ar zāļu ražotāju, ka esošā budžeta ietvaros tiek paplašināts zāļu saņēmēju loks. diemžēl, ne acs melanomas slimniekiem.

“Arī tā joprojām ir viena no NVD prioritātēm, arī šogad sarunas ar zāļu ražotāju turpinās, un, protams, tiks meklēti visi iespējamie risinājumi, lai varētu kompensēt medikamentus arī šim melanomas veidam. Sarunas nav ātrs process, šie risinājumi nav tik ātri, kā tam vajadzētu būt, bet dienests katrā ziņā ar to strādā un tas mērķis viennozīmīgi ir, lai arī acs melanomas pacientiem šī imūnterapija tiktu kompensēta,” saka Nacionālā veselības dienesta pārstāve Sintija Gulbe.

Valstī joprojām nav vienota vēža slimnieku reģistra, tāpēc nav zināms, cik šobrīd ir acs melanomas pacientu. Biedrības “Soli priekšā melanomai” vadītāja Olga Valciņa norāda, ka gadā šo audzēju atklāj apmēram 20 cilvēkiem.  Tātad aiz svītras palikusi pavisam neliela saujiņa cilvēku, kuri pie dārgajām zālēm tikt nevar.

“Mēs turpinās ziedojumu vākšanu acs melanomas pacietiem, kuri bez ziedojumu vākšanas, nevarēs izdzīvot. Un mums viņiem ir jāpalīdz. Jāpalīdz nodzīvot līdz brīdim, kad mūsu valsts kļūs žēlsirdīga. Lielākā daļa šo pacientu mierīgi gaida savu nāvi, jo citu variantu viņiem nav,” teic biedrības “Soli priekšā melanomai” vadītāja.

Tatjana Kirhenšteina aprēķinājusi, ka viņai nauda dārgo zāļu apmaksai pietiks vien līdz vasarai. Kaimiņos – Lietuvā un Igaunijā – cilvēki ar acs melanomas diagnozi ir krietni labākā situācijā.

“Viņiem ir, es to sauktu par žēlastības attieksmi, gan Igaunijā, gan Lietuvā. Man šobrīd ir vairāki konsīliju dati, kad ārsti iesniedz savos nacionālajos dienestos, tas arī ir tik pat birokrātiski kā pie mums, jo tie pacienti ir maz un viņiem citu opciju vispār nav, tad valsts dienesti piekrīt šo atsevišķo pacientu finansēšanai, ārpus visiem kompensējamo sarakstiem izņēmuma kārtā,” saka biedrības “Soli priekšā melanomai” vadītāja.

Savukārt Latvijā, acs melanomas pacienti var lūgt Nacionālajam veselības dienestam piešķirt vien 14 tūkstošus eiro gadā, kas ir vien piliens jūrā, jo ar to pietiek tikai nelielai daļai nepieciešamo zāļu. Tatjana aprēķinājusi, ka  šobrīd viņai naudas ārstēšanai pietiek vien līdz vasarai.

2 komentāri