Krāšņs salūts, vērienīga parāde un citi pasākumi – aplūko mirkļus no Latvijas simtgades svinībām

0 Komentāru
Krāšņs salūts, vērienīga parāde un citi pasākumi – aplūko mirkļus no Latvijas simtgades svinībām
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64/ DĀVIS ŪLDANDS, F64

Svētdien, 18. novembrī, visā Latvijā tika atzīmēta Latvijas Republikas proklamēšanas 100.gadadiena.

Simtgades svinības kā Rīgā, tā arī citviet Latvijā tika ieskandinātas jau plkst. 8.11. Ieskandināšanai tika aicināts pievienoties ikviens arī savās mājās un pagalmos vai kādā īpašā un sirdij tuvā vietā kopā ar ģimeni, draugiem un kaimiņiem, lai iesāktu Latvijas 100. dzimšanas dienu ar gaišām domām un svētku noskaņojumu, dabā vai pie svētku brokastu galda.

Arī Latvijas valsts karoga dzimtenē – Cēsīs – valsts svētku diena sākās ar kopīgu sadziedāšanos saullēktā un svinīgu karoga pacelšanu.

Video: Simtgades sagaidīšana Latvijas karoga šūpulī – Cēsīs

Savukārt Latvijas Nacionālajā teātrī dienas sākumā notika Saeimas svinīgā sēde par godu Latvijas simtgadei, kurā piedalās Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Ministru prezidents Māris Kučinskis un citas valsts augstākās amatpersonas. “Latvijai ir jāsargā demokrātija, kas ir vērtība, kas ielikta mūsu valsts pamatos,” uzrunā Saeimas svinīgajā sēdē sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK).

Pēc tam valsts amatpersonas devās nolikt ziedus pie Brīvības pieminekļa. Ziedu nolikšanas ceremoniju vēroja vairāki tūkstoši cilvēku. 

Klātesošo vidū bija dažāda gada gājuma un tautības cilvēki, tostarp prāvā pulkā pulcējušies bija kaimiņi lietuvieši, kuri bija izveidojuši vienotu Latvijas-Lietuvas karogu, kā arī nēsāja vairākus abas valstis simbolizējošus simbolus. Sanākušo rokās atrodami bija arī Igaunijas un Somijas karogi.

Savukārt 11.novembra krastmalā, par godu Latvijas proklamēšanas 100.gadadienai notika vērienīga militārā parāde. 

Parādi atklāja studenti un Jaunsardze. Parādē piedalījās aptuveni 1700 karavīru, zemessargu, policistu, robežsargu, ugunsdzēsēju un jaunsargu, komandēja Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Ainārs Ozoliņš, bet to pieņēma Vējonis, aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS) un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Video: Latvijas 100.gadadiena – svētku norise 11.novembra krastmalā

Vakarpusē Rīgā notika arī simtgadei veltīts Lāpu gājiens. Apvienības ”Visu Latvijai!”-”Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) rīkotā Latvijas simtgades lāpu gājiena kolonna Latvijas simtgades svētku vakarā stiepās vairāk nekā kilometra garumā. 

Gājienā devušies vairāki desmiti tūkstoši cilvēku un, piemēram, pasākuma sākumā lāpnešu kolonna no Nacionālā teātra sniedzās vēl aiz Latvijas Universitātes galvenās ēkas. Pēc organizatoru aplēsēm, lāpu gājiens šogad pulcējis apmēram 20 000 dalībnieku.

Plkst.20.00 pie Brīvības pieminekļa valsts dzimšanas dienā visus uzrunāja Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

“Tautieši tuvumā un tālumā, sirsnīgi sveicu Latvijas simtgadē. Man ir liels gods būt kopā ar jums un svinēt Latvijas vēsturisko brīdi – Latvijas simtgadi,” uzrunājot klātesošos pie Brīvības pieminekļa norādīja Vējonis.

Svētku izskaņā valsts iedzīvotāji tika aicināti vienoties kopīgā Latvijas valsts himnas ”Dievs, svētī Latviju!” dziedāšanā, kam sekoja gaismas uzvedums ”Saules mūžs” – viens no valsts simtgades kulminācijas pasākumiem.

Gaismas šovs bija 18 minūtes garš vizuāli muzikāls stāsts sešās daļās par Latvijas valsti no idejas par tās veidošanu līdz šodienai. Uzvedums noslēdzās ar ”apliecinājumu Latvijas nākotnei, ticību Latvijas tautai un ikkatram iedzīvotājam.”

Jau vēstīts, ka Latvijas valsts simtgade atzīmēta visā pasaulē – gan mūsu kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā, gan Rietumeiropā, gan arī pāri okeānam. Viens no iespaidīgākajiem veltījumiem mūsu valsts jubilejā, iespējams, bija Niagāras ūdenskrituma izgaismošana Latvijas karoga krāsās.

0 Komentāru