Košas krāsas un pavasara sajūtas… Reportāža no siltumnīcas, kurā atrodas pasaulē lielākā krokusu kolekcija

0 Komentāru

Dēvēt sevi par pirmajiem pavasara vēstnešiem var ne tikai sniegpulkstenītes. Šo titulu var piešķirt arī krokusiem. Tieši marts ir tas laiks, kad krokusi siltumnīcās zied pilnā sparā. Turklāt – izrādās, ka Latvijā ir lielākā šo ziedu kolekcija pasaulē.

Krokusu kolekcionārs un bioloģijas zinātņu doktors Jānis Rukšāns LNT raidījumam “900 sekundes” rāda unikālo krokusu rozā krāsā, kuru pirms četriem gadiem ir atradis Kirgīzijas kalnos.

Jānis Rukšāns
krokusu kolekcionārs un selekcionārs

Ap 2000 metru augstumā, kur tūkstošiem un miljoniem baltu ziedu, un starp tiem bija viens šāds, to es atvedu mājās. Tas ir unikums, jo krokusiem rozā krāsa nav raksturīga, nav sarkanas arī.

Pasaulē lielākās krokusu sugu kolekcijas īpašniekam Jānim Rukšānam ir vairāk par 1500 dažādu šo ziedu paraugu. Pēdējo 10 gadu laikā viņš ir atklājis 35 jaunu krokusu sugas. Vairāk par viņu nebija spējīgs atklāt neviens, šo faktu krokusu kolekcionārs vairāk sauc par veiksmi. Parasti tās tika atvestas no Grieķijas, Turcijas un Irānas. Lai sameklētu ko neparastu, fiziski jāpārvar nopietni šķēršļi.

Jānis Rukšāns
krokusu kolekcionārs un selekcionārs

Pirms dažiem gadiem biju Grieķijā – Atonas pussalā, kur tas prasīja uzkāpt 800 metrus gar gandrīz vertikālu klinti, par tādu šauru taciņu, kas locījās tur augšup. Kad biju augšā, tad biju pilnībā bez spēka. Bet kā draugi pēc tam teica, tikko Jānis ieraudzīja pirmo krokusu, tā nogurums bija pazudis.

Par puķēm Jānis sācis interesēties jau pusaudžu gados un īpaši pavasara ziedi krokusu kolekcionāram ir īstā sirdslieta. Šajās puķēs viņam patīk agrā ziedēšana un košās krāsas. Tās arī skaisti smaržo siltumnīcās, īpaši kad saule uzspīd.

Krokusiem ir viena īpatnība – to ziedi, tāpat kā ūdensrozēm, atveras saulainā laikā, bet, kad mākoņi kā šobrīd aizsedz sauli, daudziem ziedlapiņas ir aizvērtas, taču pat tas skaistumu nemazina.

Krokusu kopšana nav no vieglajām. Tajā Jānim palīdz.

Raiskuma pagastā stādaudzētavā “Jaunrūjas” šobrīd var apskatīt ne tikai krokusu kolekciju, bet arī īrisus. Šeit jūs sagaidīs pārsteigumi. Piemēram, baltais īriss, kuru tā atradējs Jānis Rukšāns meklējis nedēļu Armēnijas kalnos, bet krokusi šeit ziedēs vismaz līdz marta beigām.

0 Komentāru