Koronavīrusa draudi: Latvijā vairākiem cilvēkiem noteikta piespiedu karantīna mājās

15 komentāri
Koronavīrusa draudi: Latvijā vairākiem cilvēkiem noteikta piespiedu karantīna mājās
VLADISLVS PROŠKINS, F64

Latvijai pagaidām vēl izdevies izvairīties koronavīrusa. Tiesa, no piektdienas ierobežojumus – mājas karantīnu – spiesti piedzīvot tie cilvēki, kuri atradās vienā lidojumā ar sasirgušo irāni. Vienlaikus mainījusies arī kārtība, kā Rīgā un Pierīgā veic analīzes tiem cilvēkiem, kas sūdzas par koronavīrusam raksturīgajiem simptomiem un ir nesen atgriezušies no skartajām valstīm.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ir apzinājis tos Latvijas iedzīvotājus, kas atradās lidojumā ar koronavīrusu inficēto irāni. Šiem Latvijas iedzīvotājiem turpmākās 14 dienas ir noteikta pašizolācija mājas apstākļos. Radiniekiem ir ieteikts pārcelties uz citu istabu vai citu mājokli.

Latvijas iedzīvotājiem, kuriem lidojuma laikā bijis risks inficēties ar koronavīrusu, no piektdienas aizliegts apmeklēt darbu, publiskus pasākumus un klātienē kontaktēties ar citiem cilvēkiem. Karantīna mājās noformēta kā valsts apmaksāta slimības lapa. Trauksme būs jāceļ, ja šo 14 dienu laikā parādīsies kādi koronavīrusa simptomi. Inese Dziļuma ir viena no tām, kurai Slimību profilakses un kontroles centra noteicis pašizolāciju.

”Mēs vakar vakarā aizbraucām līdz veikalam sapirkt visu, ko varējām. Ar vīru divatā esam izolējušies no visas sabiedrības. Obligātā kārtā sēžam mājās. Bērns ir aizsūtīts projām, jo arī bērnam noteikta karantīna. Momentāni reaģēja skola, un bērnam ir aizliegts iet uz skolu,” stāsta avioreisa Stambula-Rīga pasažiere Inese Dziļuma.

Divu nedēļu pašizolācija kā piespiedu epidemioloģiskā drošības prasība sagaidīs arī tos pasažierus, kas kopā ar inficēto irāni vēlāk brauca sabiedriskajos autobusos.

“Mums sadarbībā ar Kriminālpoliciju izdevās noskaidrot mikroautobusu, ar kuru cilvēks, kas bija slims, pārvietojās no lidostas līdz autoostai,” norāda SPKC Infekciju slimību riska analīzes departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Tikmēr no piektdienas Rīgā un Pierīgā ieviesta jauna kārtība koronavīrusa analīžu veikšanai. Cilvēkus vairs neved uz Infektoloģijas centru, bet gan neatliekamā medicīniskā palīdzība speciālā ekipējumā ierodas paņemt vajadzīgās uztriepes mājas apstākļos.

Izsaukumu ir visai daudz. Tā kā pēdējās diennakts laikā būtiski pieaudzis testējamo cilvēku skaits, tad analīžu rezultātu gaidīšanas laiks no līdzšinējām sešām stundām palielinājies līdz 24 stundām. Šajā laikā cilvēkiem aizliegts iziet sabiedrībā, lai potenciāli neaplipinātu citus.

“Ja rezultāts ir pozitīvs, tiks ieslēgts viss mehānisms. Dosies brigāde pilnā ekipējumā, lai transportētu viņu uz infektoloģijas centru,” teic Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule.

Pēdējās diennakts laikā reģistrēti arī daudzi viltus izsaukumi, jo cilvēki panikā aplami iedomājušies, ka atgriešanās no ārzemju ceļojuma automātiski nozīmē saslimšanu ar koronavīrusu. NMPD lūdz zvanīt tikai tādos gadījumos, ja parādījušies simptomi.

“Ja mediķis, nonākot izsaukumā, nekonstatēs, ka ir simptomātika, analīzes netiks ņemtas. Tā būs resursu iztērēšana. Aicinu sabiedrību atturēties,” norāda NMPD direktore.

Sabiedrībai esot svarīgi saprast, ka šie nav neatliekamie izsaukumi. Cilvēkus, kuriem ir koronavīrusam raksturīgi saslimšanas simptomi un atgriezušies no skartajām valstīm, aicina izturēties saprotoši, ja dienesta brigāde neierodas tūlīt, bet liek uzgaidīt.

“Es ļoti aicinu nedraudēt mūsu dispečeriem. Mums šodien bija gadījums, kad saka – ja jūs tūlīt neatbrauksiet, apšķaudīšu visus. Brauciet ātrāk,” apliecina NMPD direktore.

15 komentāri