Komentāri

Kopš notikumu epicentrā nonākuši pašmāju aknu transplantācijas pacientu likteņi, sabiedrība ir aktivizējusies un iedzīvotāji pastiprināti interesējas, kā paust gribu par orgānu ziedošanu pēc nāves.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) mājaslapu, kur atrodama informācija, kā aizpildīt iesniegumu par orgānu izmantošanu pēc nāves, kopš novembra gāžot riņķī.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Līdz šim Latvijā norādījumu, vai pēc nāves ļaut vai liegt ārstiem izmantot orgānus transplantēšanai, devis niecīgs skaits iedzīvotāju – nepilni 2000. Vēlmi kļūt par donoriem apliecinājuši 743 cilvēki, bet vairāk ir to, kas nevēlas – 942.

Transplantologi savā ikdienas darbā gan ne reizi ar šādu ierakstu nav saskārušies.

Foto

”Tad, kad mums parādās informācija par iespējamu donoru, pirmais darbs ir pārbaudīt Iedzīvotu reģistrā reģistrēto atbildi. Ja tur nav datu par ķermeņa aizsardzību, formāli mēs esam tiesīgi izdarīt orgānu eksplantāciju,” stāstīja Paula Stradiņa slimnīcas Nieru transplantācijas nodaļas vadītājs Jānis Bicāns.

Tomēr mediķi vienmēr piekrišanu jautā piederīgajiem, lai arī zina, ka viegli tas nebūs. Nereti tuvinieki liedz izmantot mirušā orgānus transplantācijai – atteikums sekojot 30% gadījumu. Šis rādītājs, protams, mediķus satrauc, jo līdz ar to sarūk donoru skaits. Lai gan Latvijas likumi nosaka, ka piederīgo domām nav nozīmes, mediķi sarunās mēģina rast kompromisu un, ja pārliecināt neizdodas, padodas.

”Jā, likumdošana to atļauj, bet saprotiet – diez vai mēs būsim tik nekaunīgi un pašpārliecināti un necienīsim cilvēku domas, nē. Mēs to ievērosim. Ja cilvēks ir pret, mēs to nedarīsim. Ar varu to nevar darīt, tas nav piespiedu kārtā,” norādīja Bicāns.

Patlaban gan jūtama sabiedrības attieksmes maiņa. PMLP mājaslapas apmeklējums viena mēneša laikā audzis sešas reizes – vidēji no 100 skatījumiem līdz 600.

Video: LNT Ziņu sižets

”Ņemot vērā, ka šobrīd ir ļoti liela interese, esam no PMLP klientiem saņēmuši ieteikumu, ka mājaslapā bija sarežģīti šo sadaļu atrast, līdz ar to esam to šobrīd izvirzījuši priekšplānā. Jāsaka, ka PMLP ir tikai datu uzturētājs, atbildīgā institūcija – Veselības ministrija. Bet mēs nākam sabiedrībai pretī, un šobrīd šī sadaļa par cilvēka ķermeņa, orgānu un audu ziedošanu pēc nāves ir mūsu mājaslapas pirmajā lapā,” stāstīja PMLP sabiedrisko attiecību vadītāja Santa Jonāte.

Turklāt šogad novērota jauna tendence – aizpildot iesniegumus, vairāk ir to, kas piekrīt orgānu ziedošanai, bet mazāk tādu, kas to aizliedz. Tiesa, novembra dati, kad novērots iesniegumu pieplūdums, vēl nav apkopoti.

Cilvēkiem, kuriem bažas, ka, labprātīgi piekrītot ziedot orgānus, tiek apdraudēta viņa dzīvība, mediķiem ir ieteikums.

”Ja jūs esat pret, izdariet atzīmi Iedzīvotāju reģistrā, ka aizliedzat. Lai ģimenei nebūtu smagā un sarežģītā izvēle jāizdara. Tad ir miers un nav jābaidās, ka, ieraugot manus ierakstus, kāds var gribēt mani sadalīt,” norādīja Bicāns.

Iesniegumu par orgānu izmantošanu pēc nāves ikviens var iesniegt klātienē vai pa pastu PMLP, to var izdarīt arī ”www.latvija.lv” portālā.

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl