Kopš marta vidus Rīgas centrā būtiski uzlabojusies gaisa kvalitāte

3 komentāri

Pilsētā kļuvis vieglāk elpot, – tā īsumā varam raksturot izmaiņas Rīgas centrā, kopš ir ieviesti pulcēšanās ierobežojumi.

Gaisa sensoru dati liecina, kopš marta vidus Rīgas centrā būtiski uzlabojusies gaisa kvalitāte. Pilsētas gaisa kvalitāte ir uzlabojusies par aptuveni trešdaļu. Tas nozīmē, ka cilvēki ielās ieelpo par trešdaļu mazāk putekļu.

Putekļu daudzuma sarukums ir novērojams, pateicoties rīdzinieku uzstādītajiem gaisa sensoriem. Viens no tādiem sensoriem jau vairāk nekā gadu atrodas pie Vidzemes tirgus, Brīvības un Matīsa ielas krustojumā.

IT speciālists Māris Kalējs ir viens no gaisa kvalitātes monitoringa sensoru uzstādīšanas aizsācējiem Rīgā. Māris norāda, ka pagājušajā gadā Rīgas centrā bija vēl pavisam nedaudz sensoru. Taču arī tie nedaudzie viennozīmīgi uzrāda putekļu sarukumu par aptuveni 30%.

“Mēs ļoti labi varam redzēt atšķirību, ka, salīdzinot ar pagājušo gadu, šogad ir par trešdaļu mazāk putekļu…To es skaidrotu ar to, ka ir mazāka transporta plūsma, līdz ar to riepu diluma nav, dīzeļa kvēpu nav un putekļu mazāk saceļ gaisā,” norāda Kalējs.

Šie sensori, kurus var uzstādīt ikviens pilsētnieks, mēra pašas sīkākās putekļu daļiņas PM10. Minētās putekļu daļiņas ar cilvēka acīm nav redzamas, jo tās ir tik sīkas, ka caur plaušām spēj nonākt cilvēka asinsritē, tāpēc tās ir ļoti bīstamas.

Pašlaik ir pārāk maz datu, lai varētu secināt, kā putekļu daudzums mainās ilgtermiņā. Tāpēc tiek pieļauts, ka šī pavasara labie rādītāji ir arī maigās ziemas dēļ, kad nebija vajadzības ilgstošai ielu kaisīšanai. Attiecīgi uz ielām, iespējams, tāpēc nav tik daudz smilšu un sāls daļiņu.

“Lai vēl to labāk izdarītu, lai mazāk būtu putekļu, tad jāsamazina ātrums pilsētā,” bilst Kalējs.

Automašīnu radītais piesārņojums, protams, nav vienīgais, kas ir pilsētā. Taču šā brīža situācija ļoti labi parāda, ka automašīnas ir viens no lielākajiem piesārņotājiem.