Konditorejas īpašniece apsver domu migrēt no Anglijas; “Brexit” sekas ir mocības biznesam

4 komentāri
Konditorejas īpašniece apsver domu migrēt no Anglijas; “Brexit” sekas ir mocības biznesam
Uldis Āboliņš, LNT

Kā Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības ietekmēs Latvijas uzņēmējus un viņu konkurētspēju? Galvenais jautājums – cik lieli būs muitas tarifi un vai tos piemēros visām preču grupām, vai tomēr būs kādi izņēmumi.

Mazā biznesa dilemma

Anglijas mazpilsētā Spaldingā latviešu konditoreja ir jau septīto gadu. Tiesa gan, “Brexit” dēļ te satraucas par iespējamiem ievedmuitas tarifiem, jo šī latviešu konditoreja pilnīgi visas izejvielas ieved no Baltijas valstīm.

Tā kā ar Lielbritānijas izejvielām kūkas, tortes, cepumi un pīrādziņi sanākot ļoti negaršīgi, tad no Latvijas iepērk miltus, olas, pienu, biezpienu, saldo un skābo krējumu, ievārījumu, medu, arī gaļu. Reizēm importa kopsumma sasniedz 12 tūkstošus Lielbritānijas mārciņu. Brīvās tirdzniecības robežu aizvēršana šai latviešu konditorejai Spaldingā var būt liktenīga.

Liāna Dūne
konditore

Ja būs ciet [brīvās tirdzniecības robežas – red.], tad mēs arī taisīsimies ciet. Mums bez darba paliks strādnieki, es, visi paliksim bez darba. Nekas jau labs nav.

Konditorejas īpašniece ar ģimeni jau apsverot domu migrēt no Lielbritānijas, jo “Brexit” sekas šādam mazam biznesam esot pārāk lielas mocības.

Jau tagad līdz ar komunālo pakalpojumu tarifu kāpumu Anglijā, konditore pacēla cenu smalkmaizītēm par pieciem pensiem, bet latviešu migranti sākuši kurnēt – esot par dārgu.

Liāna Dūne
konditore

Ja ieviesīs muitu, tad viss būs dārgs. Tomēr mēs arī nevaram vairs pacelt cenu augstāk. Cilvēkiem nebūs tik lielas pirktspējas. Nu… tad taisīsimies ciet.

Savukārt Bostonas industriālajā zonā atrodas Latvijas pārtikas preču vairumtirdzniecības bāze, kas ar produktiem apgādā līdz pat 70 veikaliņus visā Lielbritānijā. Šeit saimnieks stāsta, – ja tiks ieviests ievedmuitas nodoklis, tad vai nu šie latviešu produkti kļūs dārgāki, vai arī bizness nerentabls.

“Brexit” ir liels trieciens, – saka latviešu uzņēmējs Lielbritānijā, kurš tieši pirms referenduma ieguldīja naudu jaunas noliktavas un vairumtirdzniecības zāles izveidē. Viņa biznesu ļoti ietekmē valūtas kurss.

Vairumtirdzniecības bāzē Bostonā tirgo 1700 dažādus produktus no Latvijas zināmākajiem ražotājiem. Tieši šis uzņēmējs ļoti daudziem Latvijas ražotājiem palīdzējis ienākt Lielbritānijas tirgū, un tagad esot pienācis viņu laiks palīdzēt Anglijas latviešiem. Izskan priekšlikums – Latvijas ražotāji varētu nākt pretī, ja produktu cenas eksportam uz Lielbritāniju nolaistu zemāk par tādu summu, cik izmaksātu jaunie ievedmuitas tarifi.

Latvijas būvnieki cietuši valūtas kursa dēļ

Taču daudz būtiskākas “Brexit” sekas ir lielajiem dūžiem, kurus var atrast Londonā. Latvijas būvniecības uzņēmums ”Skonto Plan” Lielbritānijā uzstāda ēkām alumīnija fasādes un logus. Vidējā summa par objektu – 10 miljoni mārciņu, bet mēdz sasniegt arī 20 miljonus.

Tā kā galvenie izdevumi ir eiro un pret valūtas svārstībām laikus nenodrošinājās, jo neticēja referenduma negatīvajam iznākumam, šis Latvijas uzņēmums pamatīgi cieta “Brexit” dēļ.

Raimonds Freimanis
“Skonto Plan Ltd” izpilddirektors

Pagājušajā gadā tas mums ienesa visai prāvus zaudējumus, tas valūtas kurss samazinājās par kādiem 20-25 procentiem, un atsevišķiem projektiem tas mums ienesa zaudējumus.

Taču tagad šim Latvijas būvuzņēmumam Lielbritānijā galvenais jautājums – kas turpmāk notiks uz robežas. Otrs nezināmais – kā “Brexit” plānotā muitas politika ietekmēs “Skonto Plan” galveno konkurētspējas faktoru – visu būvmateriālu ievešanu no Latvijas. Tieši cenā lētie materiāli no Latvijas ļāva šim uzņēmumam apsteigt britus.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) filiāles Lielbritānijā vadītājs vērtē – mūsu lielie uzņēmēji šo tirgu nepametīs, jo ir pārāk ienesīgs. Drīzāk notiks pielāgošanās.

Latvija uz Lielbritāniju visvairāk eksportē koksni un tās izstrādājumus, kā arī mehānismus, elektriskās iekārtas, metālus un to izstrādājumus. Šā gada dati rāda, – par spīti “Brexit”, pārdošanas apjomi turpinājuši kāpt.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl