Kols: Latvijai jāgatavojas negatīvākajam scenārijam ar iespējamu nelegālās migrācijas plūsmu no Baltkrievijas

11 komentāri

Redzot nelegālo migrantu plūsmu no Baltkrievijas uz Lietuvu, arī Latvijai ir jāgatavojas negatīvākajam scenārijam, ka daļa šo cilvēku var tikt pārvirzīti arī uz Latvijas robežu, TV3 ziņu raidījumā “900 sekundes” pauda Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols (NA).

“Latvijai, ņemot vērā Baltkrievijas pieredzi, ir jāgatavojas negatīvākajam scenārijam, jo Lukašenko režīms nav diez ko prognozējams. Tās plūsmas, migrantu plūsmas var tikt pārvirzītas arī uz Latvijas robežu, un mēs redzam, ka tas ir vizuāli redzams,” sprieda Kols.

Vienlaikus, pēc viņa teiktā, pašlaik nav precīzi zināms, cik daudz Vidējo Austrumu nelegālo migrantu atrodas Baltkrievijā, – tie uz Baltkrieviju atbrauc gan ar lidmašīnām, gan, iespējams, tie ieplūst arī no Krievijas.

Kols akcentēja, ka starptautiskās sabiedrības atbalsts Baltkrievijas tautai tās prasībās pēc pārmaiņām joprojām nav izsīcis. “Ir grūti atbildēt, cik augsts ir izturības līmenis, bet starptautiskais atbalsts ir,” sacīja politiķis, piebilstot, ka Latvija arī apliecinājusi, ka Baltkrievijas tauta ir tā, kurai jāizvēlas ceļš. Latvija iestājas par brīvām, demokrātiskām vēlēšanām. Pēc Kola teiktā, Lukašenko jāatsakās no amata, ko viņš ir ieguvis negodīgā ceļā.

Viņš ir pārliecināts, ka Aleksandra Lukašenko režīma rīcībai arī turpmāk no Eiropas sekos reakcijas sankciju veidā. Jau ir sankcijas, kas ir daudz mērķētākas, kas tiešā veidā sit pa Lukašenko režīmu. Taujāts, cik efektīvas šajā situācijā ir sankcijas, Kols sprieda, ka Lukašenko režīmam ir nepieciešami finanšu resursi, ar ko šo režīmu uzturēt, tāpēc uz režīmam pietuvinātām personām mērķētas sankcijas, kas režīmu stutē, tiešā veidā ietekmē režīma stabilitāti.

Kols arī vērsa uzmanību, ka jebkuras Eiropas Savienībā (ES) pieņemtas sankcijas tiek iepriekš izvērtētas, par tām seko ļoti plašas, dziļas un diezgan ilgas diskusijas un debates. Arī tagad – ES otrā sankciju pakotne – ir daudz apjomīgāka, konkrēti skarot sensitīvus Lukašenko režīma sektorus. Izsmeltas sankciju iespējas nav, taču jebkuras sankcijas ir abpusēji griezošas un sarežģīts veids, kā 27 valstīm panākt vienošanos; taču līdz šim nav izskanējis, ka sankcijas nedod efektu. Tieši pretēji – tās darbojas.

Taujāts, kādēļ Latvijā nereti dzirdami viedokļi, ka par tautsaimniecību un ienākumiem vajag domāt, nevis par sankcijām, viņš norāda, ka Latvija ir demokrātiska sabiedrība, kurā ikvienam ir tiesības izteikt viedokli. Taču šādi nedomā vairākums, bet gan atsevišķa sabiedrības daļa.

11 komentāri