Koalīcijas sarunas nonāk strupceļā: Nacionālā apvienība negaidīti izvirza jaunas prasības

2 komentāri

Jaunā valsts budžeta veidošana nonākusi strupceļā. Koalīcijas partijas ceturtdien bija plānojušas vienoties, kā sadalīt papildu pieejamo finansējumu. Taču šī apņemšanās izgāzās, jo Nacionālā apvienība negaidīti izvirzīja jaunas prasības.

Koalīcijas partijas jau nedēļu nesekmīgi cenšas vienoties, kā jaunajā budžetā sadalīt papildu pieejamos miljonus. Ceturtdien bija plānots rasts kopsaucēju. Taču arī šoreiz tikšanās beidzās bez rezultāta, jo Nacionālā apvienība kategoriski iestājās par to, ka būtiski jāpalielina atbalsts daudzbērnu ģimenēm.

“Nodokļu reforma ir laba lieta, ko mēs esam pieņēmuši un īstenojuši, bet pašlaik no tās ir viena tāda apdalītā grupa – tās ir tieši ģimenes ar daudziem bērniem. Ja mums demogrāfija ir formulēta kā viena no prioritātēm jau valdības veidošanas laikā, tad tam būtu jāatspoguļojas arī budžetā,” sacīja VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Demogrāfijas pasākumiem Nacionālā apvienība papildus prasa 85 miljonus eiro, kas pārsniedz nākamgad kopumā visu prioritāšu īstenošanai papildu pieejamos 80 miljonus. Taču nekādiem kompromisiem partija pagaidām nav gatava. “Steiga nav mūsu prioritāte. Mūsu prioritāte ir labs rezultāts,” saka Dzintars.

Šāds pavērsies ir nepatīkami pārsteidzis “Vienotību”. “Jāsaka, ka mēs neredzam, kā situāciju varētu risināt. Līdz pirmdienai koalīcija domās, kā iziet no šīs situācijas. Tas mums bija tāds diezgan nepatīkams pārsteigums, jo likās, ka līdz šim tas budžeta darbs gāja ļoti konstruktīvā gaisotnē,” norāda “Vienotības” priekšsēdētājs Arvils Ašeradens.

“Vienotība” savām prioritātēm, piemēram, robežas stiprināšanai un algu palielināšanai augstskolu pasniedzējiem, papildus kopumā prasa 34 miljonus eiro. Zaļo un zemnieku savienība – 29 miljonus, kas paredzēti, lai varētu ieviest samazināto PVN likmi augļiem un dārzeņiem, kā arī citiem mērķiem.

Tātad kopumā koalīcijas partiju vēlmju īstenošanai būtu nepieciešami 148 miljoni, kas par 68 miljoniem pārsniedz budžeta iespējas. Budžeta veidošanu turklāt sarežģī tas, ka nākamais ir Saeimas vēlēšanu gads. “Neesam naivi, tas vienmēr ir bijis tādos [brīžos] – uzmanība ir saasināta. Protams, politiķi vēlas parādīt, ko viņi labu ir sabiedrības labā darījuši,” norāda ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis.

Tiesa gan patlaban visizdevīgākajā situācijā ir tieši premjera partija ZZS, jo tās pārziņā esošajām jomām – veselības aprūpei, aizsardzībai un ceļu atjaunošanai – jau piešķirta papildu nauda jaunajā budžetā.

Līdz šim neauglīgās diskusijas koalīcijas partneri atsāks pirmdien. Premjers to sauc par “normālu budžeta veidošanas procesu”. “Tas jau ir koalīcijas partiju prieks un posts,” saka Kučinskis.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl