Koalīcija konceptuāli vienojusies, ka Latvijas skolās būtu jāpāriet uz izglītību tikai latviski

Komentāri
Koalīcija konceptuāli vienojusies, ka Latvijas skolās būtu jāpāriet uz izglītību tikai latviski
Ieva Makare / LETA

Valdošā koalīcija konceptuāli vienojusies, ka Latvijas skolās būtu jāpāriet uz izglītību tikai valsts valodā. Tas attiektos ne tikai uz vidusskolām, bet arī sākuma un pamatskolas laiku. Pagaidām gan partijas atturas prognozēt, kad iecere par pilnīgu mācīšanos latviešu valodā varētu īstenoties dzīvē. To noteikšot politiskās konsultācijas. Ieceri asi kritizē opozīcijā esošā partija “Saskaņa”.

Ar prasību pāriet uz izglītību tikai valsts valodā, turklāt visos izglītības posmos, koalīcijas partneriem uz galda pirmdien, 9. oktobrī, bija nolikusi “Nacionālā apvienība”. Tā paziņoja, ka “Vienotības” ministra Kārļa Šadurska pieteiktais plāns pēc trim gadiem vidusskolās pāriet uz mācībām tikai valsts valodā esot nepietiekami ambiciozs.

Saprotot, ka “Vienotības” un “Nacionālas apvienības” cīkstēšanās ap latviešu valodas lietošanu skolā sakritusi ar Saeimas vēlēšanu tuvošanos, premjers abas puses šodien centās samierināt. Abu partiju atbildīgajiem ministriem uzdots šogad izstrādāt un Saeimai pieņemt likuma grozījumus, kā pāreja varētu notikt.

“Vienotības” un “Nacionālas apvienības” pozīcija gan šobrīd ir visai atšķirīga. “Vienotība” nepiedāvā pilnībā atteikties no bilingvālās izglītības, to saglabājot no 1. līdz 6. klasei, savukārt no 7. līdz 9. klasei, ieviešot proporciju “80 pret 20” par labu valsts valodai. Tikmēr nacionāļi grib redzēt mācības tikai valsts valodā arī bērnudārzos.

Koalīcijas plānus asi kritizē partija “Saskaņa”. Atteikšanās no bilingvālas izglītības, partijas ieskatā, arī vidusskolā būšot kļūda.

Jāpiebilst, ka šobrīd visās mazākumtautību skolās mācības notiek divās valodās, bet vidusskolās tiek ievērota proporcija “60 pret 40” par labu latviešu valodai.

Lasi vēl