Koalīcija konceptuāli vienojas visas valsts degvielas rezerves glabāt Latvijā

2 komentāri
Koalīcija konceptuāli vienojas visas valsts degvielas rezerves glabāt Latvijā
Attēlam ir ilustratīva nozīme. (MĀRTIŅŠ ZILGALVIS/F64)

Valdību veidojošās partijas pirmdien konceptuāli vienojās visas valsts degvielas rezerves glabāt Latvijā, šodien pēc tikšanās ar partneriem sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Premjers norādīja, ka patlaban lielākā daļa degvielas rezervju glabājas Latvijā, taču ir daļa, kas glabājas ārzemēs.

Lasi vēl: Valdībā konflikts, ka Latvijas degvielas stratēģiskās rezerves turpina glabāt Putina drauga firma; Pabriks sola sūdzēties Kariņam

“Konceptuāli vienojāmies, ka visas rezerves jāglabā Latvijā. Vēl nav pilnas skaidrības, kurš mehānisms būtu optimāls, Ekonomikas ministrija (EM) vēl turpinās darbu. Bet ir pieņemts lēmums, ka rezerves glabāsies Latvijā, nevajadzīgi neceļot degvielas cenas patērētājiem,” pauda politiķis.

Kā ziņots, EM rosina valstij iegādāties nepieciešamo naftas produktu apmēru un izveidot aģentūru, kas nodarbosies ar naftas produktu pārvaldību.

EM izstrādājusi ziņojumu par valsts naftas produktu drošības rezervju nodrošināšanu, kas iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā.

Patlaban spēkā esošais Latvijas drošības rezervju modelis paredz, ka 90 dienu drošības rezervju izveide tiek nodrošināta izsludinot atklātus konkursus un valsts pērk tikai uzglabāšanas pakalpojumu bez naftas produktu pirkšanas. Tas nozīmē, ka pašlaik Latvijā drošības rezerves tiek uzturētas, pamatojoties uz noslēgtajiem līgumiem ar komersantiem par naftas produktu atliktajām piegādēm. Komersanti uzglabā sev piederošus naftas produktus kā drošības rezerves nolīgtajā apmērā un noteiktajā termiņā.

Benzīna un dīzeļdegvielas drošības rezerves 60% apmērā tiek uzglabātas Latvijā, bet atlikusī daļa citās ES dalībvalstīs.

Tomēr EM konstatējusi, ka pašreizējais Latvijas naftas rezervju nodrošināšanas modelis ir salīdzinoši dārgs un neefektīvs, tāpat šis modelis netiek uzskatīts par drošāko risinājumu no piegāžu drošības skatu punkta.

Lai mainītu pieeju, kādā Latvija sevi nodrošina ar naftas rezervēm, EM piedāvā trīs variantus.

Ieskaties šeit: Pabriks asi kritizē EM institūcijas par degvielas rezervju glabāšanu ārvalstīs, tostarp ar Putinu iespējami saistītā uzņēmumā

2 komentāri