Ko vēsta NATO ģenerālsekretāra vizīte?

0 Komentāru
Ko vēsta NATO ģenerālsekretāra vizīte?
(Foto: LETA)

Jaunais NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs šonedēļ vienā no savām pirmajām vizītēm apmeklēja tieši Baltijas valstis. Politiķi norāda, ka šāda vizīte ir signāls, ka mūsu reģions aliansei ir svarīgs. No otras puses, tas liecina, ka  drošības situācija Baltijā tomēr nav tik vienkārša. Kādu vēsti uz Rīgu, Viļņu un Tallinu bija atvedis Stoltenbergs.

Baltija ir ļoti svarīga NATO daļa. Ar šo simbolisko vēsti uz Tallinu, Rīgu un Viļņu bija devies jaunais alianses ģenerālsekretārs. Turklāt šī ziņa bija domāta arī Baltijas lielajai kaimiņvalstij.

Foto: AFP/LETA

Foto: AFP/LETA

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs:
NATO saglabā modrību. Mēs esam šeit un mēs esam gatavi aizsargāt visus mūsu sabiedrotos pret jebkādiem draudiem. Mana galvenā prioritāte ir ieviest rīcības gatavības plānu savlaicīgi un pilnā apmērā. Tam būs nepieciešamas investīcijas.

Vizītes laikā netika slēpts, ka Latvija vēl aizvien netērē pietiekami daudz līdzekļu aizsardzībai. Par drošību jārūpējas arī pašiem, pēc tikšanās ar ģenerālsekretāru atzina Valsts prezidents.

Foto: LETA

Foto: LETA

Valsts prezidents Andris Bērziņš:
Varu viennozīmīgi teikt, ka mēs apņēmīgi strādājam pie valsts drošības un aizsardzības spēju stiprināšanas. Saeima ir vienbalsīgi lēmusi par finansējuma palielināšanu Latvijas militāro spēju celšanai. Šis lēmums tiks īstenots.

Latvijas amatpersonas bija solījušas NATO ģenerālsekretāram stiprināt Latvijas aizsardzības spējas. Par to, kā tas notiek praktiski, viņš varēja pārliecināties šeit – Ādažu poligonā.

Svarīgākā vizītes sastāvdaļa – praktiskas sarunas, kā dzīvē tiks īstenots Velsā dotais politiskais solījums Baltijas aizsardzībai.

Foto: LETA

Foto: LETA

Aizsardzības ministrs, ZZS Raimonds Vējonis:
Pats svarīgākais, protams, mēs diskutējām, kā ieviest reāli dzīvē, praktiski NATO Velsas samita lēmumus. Lēmumi ir pieņemti, viņi tātad praktiski jāievieš.

 

 

Foto: LETA

Foto: LETA

NBS komandieris Raimonds Graube:
Svarīgākais bija starptautiskā, multinacionālā sadarbība, ko viņš arī šeit konkrētajā vingrinājumā redzēja. Mūsu karavīri kopā ar norvēģu karavīriem, amerikāņu karavīriem spēj strādāt.

Stingrais protokols tika nedaudz pārkāpts, kad Stoltenbergs Ādažos satika dzimtās Norvēģijas karavīrus. Viņu vadītājs vēlāk LNT Ziņām atklāja, ko ģenerālsekretārs sacījis.

Norvēģijas spēku Latvijā komandieris, majors Oto Lovlands:
Ģenerālsekretārs teica, ka NATO ir svarīgi pārliecināties, ka alianse strādā, parādīt NATO solidaritāti. Ka mēs mācamies kopā, vairākas valstis kopā.

Lai arī Baltijas valstīm vestā ziņa bija viena, tomēr vērojamas arī nianses. Latvijā lielāks uzsvars tika likts uz gaidāmo prezidentūru Eiropas Savienībā un ar to saistītiem drošības riskiem. Neiztika arī bez atgādinājuma par aizsardzības tēriņiem.

Foto: LETA

Foto: LETA

Latvijas Ārpolitikas institūta direktors, politologs, Andris Sprūds:
Nianse viena noteikti ir tā par šo ES prezidentūru. Šobrīd ir tas laiks, kad var būt zināmas provokācijas, var būt zināms spiediens.  Tā nav galvenā vizītes teiksim tā pievienotā vērtība un signāls par to, ka šeit ir jābūt obligāti tiem diviem procentiem, bet, protams, ka noteikti pastiprinājums, apliecinājums, ka tajā virzienā ir jāiet, ka noteikti no tā atkāpties nevajag.

Eksperts lēš, ka ātrās reaģēšanas praktiska ieviešana kļūs par nākamā gada dienas kārtības jautājumu, jo patlaban tā nenorit tik raiti kā gribētos.
0 Komentāru