Ko no Ukrainas prezidenta vēlēšanām sagaida Latvijā mītošie ukraiņi?

2 komentāri

Ukrainas vēlēšanu kampaņai aktīvi līdzi seko arī Latvijā dzīvojošie ukraiņi. Mūzikas skolotāja Viktorija, kura uz Latviju pārcēlās pirms septiņiem gadiem, ļoti cer, ka jaunais prezidents turpinās valsts virzību uz Rietumiem. Taču pašlaik ziņas par dzimteni lielākoties ir pesimistiskas. 

Mūzikas skolotāja Viktorija Prituļaka Latvijā dzīvo septiņus gadus. Šajā laikā iemācījusies valodu, kurā runā tekoši, pabeigusi Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmiju un strādā par mūzikas skolotāju. Tomēr saikne ar dzimto Ukrainu nav pārcirsta. Arī Viktorija seko līdzi prezidenta vēlēšanu kaislībām.

“Protams, ukraiņi ir noskaņoti uz ceļu uz Eiropas integrāciju, ceļu uz NATO – tas ir galvenais, uz ko skatās, ko cer ieraudzīt nākotnē. Tagad mana dzimtene Ukraina iet cauri trauksmainam un grūtam pārmaiņu periodam, ko Latvija izgāja deviņdesmito sākumā,” saka Viktorija.

“Ukrainai pa šiem četriem gadiem vajadzēja īstenot tik lielu reformu skaitu! Pēc Janukoviča Ukraina palika bez naudas, viss bija izzagts. Es neaizstāvu valdību, bet redzam realitāti – visu vajadzēja no jauna būvēt. No nulles, un pat sliktāk! Ukrainas austrumos notiek karš līdz pat šai dienai,” pārdomās dalās ukraiņu skolotāja.

Lielākais šoks ukraiņiem bija cenu paaugstināšanās komunālajiem pakalpojumiem, gāzei. Krievijas draudzīgo valgu, Janukoviča laikā, izmaksas bija smieklīgas, bet līdz ar to arī iekasētie nodokļi. Tagad nabadzība, cenu kāpums, korupcijas skandāli pamatīgi grauj ticību līdzšinējiem politiķiem. Ne velti viens no spilgtākajiem prezidenta amata kandidātiem un aptauju līderiem ir aktieris Volodomirs Zelenskis, kas savos skečos izsmej vecos politiķus.

“Vai es pati uztvēru to kandidātu nopietni? Diemžēl nē! Popularitāte pieauga, kopš parādījās populāra filma “Tautas kalps”. Vēl ļoti daudz kas jāpierāda, izņemot skaistas runas un solījumus,” viņa saka.

Vai kaut kas pēc prezidenta vēlēšanām būtiski mainīsies? Viktorija cer, ka politiķi spēs racionāli izmantot ukraiņu tautas cīņassparu, kuru konflikts ar Krieviju atraisījis līdz jaunam līmenim: “Ukrainas tauta ir ļoti saliedēta. Piedzīvoja karu, zaudēja tēvus. Viņi to nepiedos. Tuvākos 100 gadus vismaz!”

2 komentāri