Ko Latvijai nozīmē ”krievu lāča” pamošanās?

Komentāri

Šīs nedēļas spilgtākā mūsu laikmeta zīme – 25. gadadiena kopš cilvēku sadošanās rokās Baltijas ceļā. Toreiz, pirms ceturtdaļgadsimta divi miljoni cilvēku dzīvā ķēdē, vairāk kā 600 kilometru garumā no Tallinas līdz Viļņai, visai pasaulei parādīja, ka vēlas brīvību un neatkarību.

Tagad paaudze, kuras laikā sabruka impērija un beidzās aukstais karš, piedzīvo jaunu agresiju līdz ar “krievu lāča” pamošanos un agresiju Ukrainā redz jauna aukstā kara sākumu. Ivo Jurkāns šonedēļ meklēja atbildes, vai no situācijas, kurā Krievija ir nostādījusi pasauli un kurā bijušajam čekistam, kas Krievijas prezidenta amatā nav gatavs atteikties no savas “mačo” lomas, ir kāda izeja? Un vai pastāv iespēja, ka pasaule dzīvos tāpat kā pirms notikumiem Ukrainā?

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tikmēr jau vairāk nekā nedēļu par modes kliedzienu Maskavā ir kļuvuši T-Krekli ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina attēlu. Tā ir vēlviena izpausme, kas uzskatāmi pierāda arvien pieaugošo valsts vadītāja kultu.

Putins spēlē uz krievu imperiālistiskās dvēseles stīgas. Vairums Krievijas iedzīvotāju vēlas dzīvot dižā valstī, un šī ideja un vēlme esot aizvietojusi patieso vēsturi un notikumu uztveri. Saskaņā ar jūlijā publicētajiem sabiedriskās domas aptaujas datiem,
Vladimiru Putinu atbalsta teju 90% Krievijas iedzīvotāju. Vēl gada, sākuma, pirms Krimas aneksijas, atbalsts bija par trešdaļu mazāks.

Tiek pieļauts, ka patiesais atbalsta līmenis zemāks, taču tas  tik un tā viņam ļauj brīvi rīkoties, un, nebaidīties, ka īstenotā politika var saskarties ar pretestību.

Foto: LETA

Foto: LETA

Eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga
“Ja ir tiesa šiem skaitļiem, ka viņam tāda popularitāte, man ir zināmas šaubas, cik ticama statistika bija padomju laikā, tā ir liela jautājuma zīme”

Pēc tam, kad virs Austrumukrainas tika notriekta Malaizijas aviolīniju lidmašīna ar teju 300 cilvēkiem uz borta, lielvalstu līderi cerēja, ka tā kļūs par galējo robežu, kas atvērs acis Krievijas iedzīvotājiem, savukārt, Putinu iedzīs stūrī.

Foto: AFP/LETA

Foto: AFP/LETA

ASV prezidents Baraks Obama
“Tas, ko esam veikuši, ir radījuši situāciju, ka sankcijas Krievijai rada pietiekami lielas izmaksas. Objektīvi domājot, prezidentam Putinam tagad vajadzētu meklēt diplomātiskus veidus, kā no situācijas iziet. Bet cilvēki ne vienmēr rīkojas racionāli, viņi ne vienmēr balstās uz ilgtermiņa interesēm.”

Šobrīd gan situācija izskatās sekojoši – Eiropas Savienība, tostarp, Latvija lauza galvu kā pāšiem sev komensēt pārtikas produktu embargo radītos zaudējumus. Savukārt, Krievijā, neraugoties uz tukšajiem veikalu plauktiem un augošajām cenām, liek ticēt, ka tā ir jauna iespēja.

Neskatoties uz to, ka vietējie lauksaimnieki un pārtikas uzņēmumi vēl vismaz vairākus gadus nespēs nodrošināt apjomus, kurus nodrošināja importa analogi, neizpratne tālāk par ironiju sociālajos tīklos nav izpaudusies.

Taču Krievija ir milzīga, ražošanas jaudas nepietiekmas. Krievijas lauksaimniecības ministrs Nikolajs Fjodorovs atzinis, ka Maskavai tuvāko gadu laikā var nākties tērēt miljardiem dolāru lauksaimnieku subsidēšanai, lai izvairītos no pārtikas trūkuma, kuru radījis importa aizliegums. Taču šādas summas budžetā nav paredzētas, un tas var likt atteikties no citām populārām sociālajām programmām. Šī bija pirmā reize, kad kāda no Krievijas amatpersonām atzīst, ka lēmums reaģēt uz ASV un Eiropas Savienības sankcijām ar pretsankcijām valsts budžetam un patērētājiem ilgtermiņā var izmaksāt milzīgas summas.

Tiek lēsts, ka Krievijā veikalu plaukti, vidēji kļuvuši par 40% tukšāki. Deficīts rada cenu svārstības, ko Kremlis sola dzelžaini nepieļaut, taču nerugoties pat uz to dažos Krievijs reģionos cenu kāpums atseviškim produktim palielinājies pat par 60%.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl