Ko darīt ar Pētera I skulptūru, kas jau teju 20 gadus rotā daudzstāvu nama pagalmu?

5 komentāri
Ko darīt ar Pētera I skulptūru, kas jau teju 20 gadus rotā daudzstāvu nama pagalmu?
Foto: Leta

Kā karsts kartupelis, kas neatdziest, tā tiek raksturots jautājums par to, ko darīt ar Pētera I skulptūru, kas kādreiz uzstādīta tagadējā Brīvības pieminekļa vietā, bet pēdējos teju divdesmit gadus atrodas autostāvvietā. Skulptūras atjaunotājam – uzņēmējam un arī Rīgas pieminekļu padomei ir idejas par Pētera I skulptūras novietošanu redzamākā vietā, taču tam nepieciešama pilsētas politiskās vadības vēlme atrisināt šo jautājumu.

Sākotnēji Pētera I skulptūra īsu brīdi atradās Brīvības pieminekļa vietā. Pirmā pasaules kara laikā to veda uz Krieviju, bet kuģis nogrima. Igauņu nirēji skulptūru izcēla un Rīgas dome to atpirka, taču skulptūra tā arī palika izjaukta prom no cilvēku acīm. Arhitekts Jānis Lejnieks skaidro, ka Pētera I skulptūra meklē sev pastāvīgu vietu, kopš igauņi 1934. gadā to pārdeva Rīgai.

Jānis Lejnieks
arhitekts

Pētera I piemineklis ir artefakts, reta skulptūra, vienīgā Baltijas valstīs jātnieka skulptūra, un tā problēma visu laiku tiek paslaucīta zem tepiķa.

Pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu beigās Pētera I skulptūrai, kas bija izjaukta pa detaļām atradās atjaunotājs, uzņēmējs Jevgēņijs Gombergs, viņa stāvvietā arī pašlaik atrodas Pēteris I. Gombergs piedāvāja Rīgas domei piederošo skulptūru atjaunot un domes priekšsēdētājs piekrita.

Jevgēņijs Gombergs
Pētera I skulptūras atjaunotājs

Mēs piedāvājām Rīgas domei, ka mēs varam to par saviem līdzekļiem atjaunot, un Ārgalis teica – o, laba doma, bet tikai, tad saprata, ko dara.

Uz īsu brīdi Pēteris I Rīgas astoņsimtgadē tika uzstādīts pilsētas centrā. Tas izraisīja neapmierināto pretestību. Kopš tā laika Rīgas domes politiskā vadība šo jautājumu nevēlas cilāt.

Rīgas domes Pieminekļu padomes vadītājs Ojārs Spārītis, rādot nodošanas pieņemšanas aktu, uzsver dīvainību, ka pilsēta neinteresējas par savu īpašumu.

Ojārs Spārītis
Rīgas domes Pieminekļu padomes vadītājs

Pilnīgi pat bez jebkādas Pieminekļu padomes iniciatīvas Rīgas domes juristiem ir jāpārņem objekts, kas likumīgi pieder viņiem, bet kādu laiku bijis deponēts uzņēmējam.

Pieminekļu padomes vadītājs norāda, ka Viestura dārzā varētu veidot vairāku cariskās Krievijas skulptūru parku. Savukārt Gomberga kungs piedāvā varbūt ne tik veiksmīgu vietu – Zemitāna laukumu Teikā. Taču galavārds ir jāsaka Rīgas domes vadībai, kas klusē jau teju divdesmit gadu.

5 komentāri