KNAB turpina izmeklēt pārkāpumus uzņēmumā “Rīgas satiksme”

2 komentāri

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) turpina izmeklēt pārkāpumus uzņēmumā SIA “Rīgas satiksme”.

Kā noskaidroja TV3 Ziņas, izmeklētāju interesi raisījuši ne tikai transportlīdzekļu iepirkumi, bet arī 60 miljonus eiro vērts līgums par degvielas piegādi. To nodrošina uzņēmums “RDz Energy”, kura īpašnieki ilgstoši slēpās ārzonu firmās.

Uzņēmums “RDZ Energy”, kuru agrāk sauca “Ramockas Dzirnavas”, dīzeļdegvielu “Rīgas satiksmei” piegādā kopš 2010. gada. Pēdējais līgums slēgts pirms četriem gadiem par kopējo summu 60 miljoni eiro. Pie megadarījuma “RDZ Energy” tika, par spīti konkurentu sūdzībām, ka pēc piedāvājumu atvēršanas uzņēmums mainījis cenu.

Šogad “Rīgas satiksmē” veiktajā auditā konstatēts, ka uzņēmums divos gados zaudējis 3,7 miljonus eiro, jo neprasmīgi tika izmantots cenu svārstības riska novēršanas instruments, ko nodrošināja “Nordea banka”. “Rīgas satiksmes” bijušie valdes locekļi uzskata, ka par zaudējumiem viņus vainot nevar.

Emīls Jakrins
Rīgas domes Satiksmes departamenta vadītājs

Tā ir normāla prakse, jo varam izvairīties no degvielas cenu svārstībām un veidot normālu budžetu, un ilgtermiņā prognozēt degvielas cenas. To dara visas aviosabiedrības. Protams, šeit ir risks, bet tas ir abos virzienos.

Auditā arī norādīts, ka “RDz Energy” īpašnieku struktūra ir necaurredzama. Caur uzņēmumu Maltā tas pieder Britu Virdžīnu salās reģistrētam ofšoram – “Galaxy Energy group.” Tikai šogad martā uzņēmums atklāja, ka ofšors pieder diviem Monako iedzīvotajiem – Masimo Filosam un Džandžakomo Serena di Lapidžio. Pēdējais ir barons no Itālijas un vairāku kuģu īpašnieks. Pārbaudi par degvielas piegādātāja patiesajiem labuma guvējiem veica arī jaunā “Rīgas satiksmes” valde.

Ernests Saulītis
“Rīgas satiksmes” pagaidu valdes priekšsēdētājs

Varēja būt risks, ka aiz tā stāv kāds no valdes locekļiem. Protams, mēs nevaram atbildēt, kas tur pagātnē ir bijis, varbūt arī tur kaut kas ir bijis, bet tas ir izmeklēšanas iestādēm darāms, ne mums.

Saskaņā ar neoficiālu informāciju degvielas iepirkuma konkurss nonācis arī KNAB redzeslokā. Birojs pārbauda, vai, izvēloties degvielas piegādātāju, nav pieļautas koruptīvas darbības. Šo, tāpat kā daudzus citus iepirkumus, savulaik organizēja par jomu atbildīgais Jānis Volkinšteins, kuru KNAB decembrī aizturēja. Birojs gan izmeklēšanu nekomentē, savukārt par pašvaldībām atbildīgais ministrs Juris Pūce uzsver, ka uz šā iepirkuma ir Rīgas mēra Nila Ušakova (“Saskaņa”) paraksts.

“Šis ir jautājums, kas būtu bijis jāvērtē attiecīgajai domes iestādei, kas nodod savu atzinumu domes priekšsēdētājam, vai ir ievērota procedūra un tā ir novedusi pie iespējami lētāka rezultāta. Kā es saprotu, šis ir viens no jautājumiem, ko vērtē KNAB, un es pilnībā viņiem uzticos,” norādīja Pūce.

Vaicāts, cik lielā mērā Ušakovs sekojis līdzi, kas notika ar degvielas piegādēm un vai tur nav kādi sadārdzinājumi, Rīgas mērs TV3 Ziņām atbildēja: “Viss, kas ir saistīts ar uzņēmuma operatīvo darbību, ir uzņēmuma atbildība.”

Arī “RDz Energy” vadītājs Māris Āriņš uzsver, ka KNAB nekādu interesi par iepirkumu nav izrādījis, arī kukuļi neesot prasīti.
Māris Āriņš
“RDZ Energy” valdes priekšsēdētājs

Mums neviens neko nav prasījis, mēs piedalījāmies godīgi konkursā. To konkursu izvērtēja IUB, un birojs pieņēma lēmumu ar mums atļaut slēgt līgumu.

Par spīti ilgstoši slēptajiem īpašniekiem,”RDZ Energy” uzvarējusi daudzos valsts un pašvaldību iepirkumos. Savulaik tā piegādāja degvielu “Latvijas dzelzceļam”, joprojām glabā valsts naftas rezerves. Runas, ka uzņēmuma veiksmei palīdzējuši sakari ar bijušo Ušakova padomnieku Ēriku Teilānu, kuram patīk uzturēties Monako, un KNAB aizturēto Māri Martinsonu, pēc Āriņa teiktā, esot muļķības.

2 komentāri