KNAB šogad rosinājis tiesai atzīt par noziedzīgi iegūtajiem un valsts labā konfiscēt vairāk nekā 21 miljonu eiro

1 komentārs
KNAB šogad rosinājis tiesai atzīt par noziedzīgi iegūtajiem un valsts labā konfiscēt vairāk nekā 21 miljonu eiro
IEVA LŪKA / LETA

Lai varētu savlaicīgi atrisināt mantiskos jautājumus, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) šogad rosināja tiesai atzīt par noziedzīgi iegūtajiem un konfiscēt valsts labā līdzekļus vairāk nekā 21 miljona eiro apmērā, liecina KNAB atsūtītā informācija.

Tostarp divos KNAB uzsāktajos procesos tiesa galīgajā instancē atzina par noziedzīgi iegūtiem un ieskaitāmiem valsts budžetā 4,73 miljonus eiro. Savukārt pirmās instances tiesa vēl vienā citā KNAB uzsāktajā procesā par noziedzīgi iegūtu mantu pieņēma lēmumu konfiscēt līdzekļus 801 636 eiro apmērā. Procesā iesaistītās personas izmantojušas tiesības pārsūdzēt pirmās instances tiesā pieņemto lēmumu.

Kopumā KNAB šogad uzsācis 33 kriminālprocesus un rosinājis uzsākt kriminālvajāšanu pret 37 amatpersonām un fiziskām personām, kā arī četrām juridiskām personām kopumā 22 kriminālprocesos. Šajā periodā KNAB uzsāktie un kriminālvajāšanai rosinātie kriminālprocesi lielākoties saistīti ar iespējamiem koruptīviem noziedzīgiem nodarījumiem, tajā skaitā kukuļdošanu, kā arī noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju valsts un pašvaldības institūciju dienestā.

2021. gadā KNAB visbiežāk uzsācis kriminālprocesus aizdomās par kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, dienesta viltojumu un kukuļņemšanu. Savukārt visvairāk personu KNAB šogad prokuratūrai rosinājis saukt pie kriminālatbildības par krāpšanu, kukuļdošanu, dienesta viltojumu, kā arī noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un dokumentu viltošanu.

KNAB šogad uzsāka septiņus kriminālprocesus, kas balstās uz Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) sniegto informāciju. Lai efektivizētu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas apkarošanu, KNAB regulāri sadarbojas ar FID.

Tāpat KNAB šogad 15 no 52 saņemtajiem ziņojumiem atzinis par trauksmes cēlēju ziņojumiem. Vienā gadījumā KNAB uzsāka kriminālprocesu un sekmīgi pabeidza pirmstiesas izmeklēšanu, rosinot prokuratūrai uzsākt kriminālvajāšanu.

KNAB atgādina, ka iestāde izmeklē valsts institūciju dienestā izdarītos un Krimināllikumā noteiktos noziedzīgus nodarījumus, kas saistīti ar korupciju, t.sk. kukuļošanu, dienesta pilnvaru pārsniegšanu, valsts amatpersonas bezdarbību, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā un tirgošanos ar ietekmi. Turklāt jāatzīmē, ka tikai un vienīgi tiesa var atzīt personu par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā un piemērot sodu.

1 komentārs