KNAB sācis pārbaudi par iespējamu interešu konfliktu Latvijas Universitātes dzīvokļu izīrēšanā

8 komentāri
KNAB sācis pārbaudi par iespējamu interešu konfliktu Latvijas Universitātes dzīvokļu izīrēšanā
ĢIRTS OZOLIŅŠ, F64

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis pārbaudi par iespējamu interešu konfliktu Latvijas Universitātes (LU) dzīvokļu izīrēšanā.

Pārbaude sākta pēc Valsts kontroles atklātajiem faktiem. Zināms, ka KNAB interesējies arī par LU rektora pienākumu izpildītāja Indriķa Muižnieka un viņa radinieku saistību ar darījumiem, kurus novērtējusi kā nesaimnieciskus.

Pērn Valsts kontrole LU veica revīziju, kurā cita starpā vētīja arī noslēgtos īres un nomas līgumi. Secinājumi bija skarbi. Īpašumi, no kuriem daudzi atrodas ekskluzīvās vietās Rīgā, izīrēti zem tirgus vērtības. Vairākos gadījumos tie ne tikai nenodrošina peļņu, bet pat nesedz izdevumus par izīrēto telpu apsaimniekošanu. Kopumā universitāte neesot nopelnījusi 300 000 eiro.

Valsts kontroles padomes locekle Inese Kalvāne skaidro: “Tādas klases dzīvokļiem, kas ir LU īpašumā, tirgus cena kopš 2014. gada ir svārstījusies pluss/mīnuss ap 5 eiro par kvadrātmetru. LU savus dzīvokļus daudzgadu līgumos ir iznomājusi cenā – sākot no 0,68 eiro kvadrātmetrā. Vidēja cena svārstās no 1,50 līdz 2,50 eiro par kvadrātmetru. Mēs aicinājām LU strādāt tā, lai pārskatītu šos īres līgumus, bet diemžēl LU nav veicies ar šo ieteikumu izpildi.”

Valsts kontrole arī secināja, ka līgumi slēgti uz desmit un vairāk gadiem, un ne kurš katrs varot kļūt par universitātes klientu. Vairāki līgumi Valsts kontrolei likušies īpaši aizdomīgi, jo pie līgumiem tikuši universitātes darbinieki vai ar viņiem saistīti cilvēki.

“Mums ir sadarbība ar tiesībsargājošām iestādēm šīs revīzijas ietvaros. Konkrēti ar KNAB,” saka Kalvāne.

Korupcijas apkarotāji apstiprina, ka vērtē informāciju saistībā ar universitātes īpašumiem. Savukārt augstskolā informēja, ka augustā KNAB pieprasījis informāciju par rektoru.

“Tika pieprasīta informācija, vai ar Indriķi Muižnieku ir bijis noslēgts īres līgums, un atbilde ir tāda, ka nekad nav bijis noslēgts īres līgums vai kādas īres tiesiskās attiecības ar Indriķi Muižnieku,” norāda LU Infrastruktūras departamenta vadītājas Marģers Počs.

Muižnieks, kuru par rektora pienākumu izpildītāju tiesa atjaunoja pagājušonedēļ, TV3 Ziņām akcentēja, ka nekad no LU dzīvokli nav īrējis. Viņš arī uzsvēra, ka daļa lēto īres līgumu ir mantojums no padomju gadiem.

“Tie ir tie īres līgumu, kas ir mantoti vēl no padomju perioda un kurus ir grūti pārslēgt un paaugstināt cenas, es pats tādā dzīvoju, kur kvadrātmetra cena ir krietni mazākā nekā līdzīga situācija tirgū, bet tas ir tāpēc, ka es dzīvoju tur kopš dzimšanas,” skaidro Muižnieks.

Tomēr ir līgumi, kas slēgti arī šajā gadsimtā – piemēram 2006. gadā īres līgumu uz 30 gadiem ar LU noslēdza toreizējais Matemātikas un Fizikas fakultātes dekāns vēlākais rektors Mārcis Auziņš.

“Jā viņam bija līgums ar LU, kas bija slēgts krietni sen, es tad LU nestrādāju, bet šobrīd LU ar Mārci Auziņu nav nekādu tiesisko attiecību, jo visa šī ēka ir kopā ar Auziņa līgumu pārdota brīvā tirgus izsolē, un to nopirka Igauņu kompānija,” norāda Počs.

Savukārt Auziņš skaidro: “Pirmkārt, jāsaka, ka tas bija brīdī, kad es vēl nebiju LU rektors, kad es sāku īrēt no LU dzīvokli. Ja ir zemteksts, vai bija īpaši noteikumi cenas vai citā ziņā, to ir viegli pārbaudīt, ka nebija. Visiem maniem kaimiņiem noteikumi bija tādi paši.”

Šobrīd ēka Nometņu ielā tiek rekonstruēta. Pēc LU sniegtās informācijas, tai ir vēl septiņi  ilgtermiņa līgumi ar LU darbiniekiem. To vārdi gan atklāti netiek.

8 komentāri