KNAB kašķu dēļ sarūk spriedumu skaits sarežģītās korupcijas lietās

0 Komentāru
KNAB kašķu dēļ sarūk spriedumu skaits sarežģītās korupcijas lietās
(Foto: LETA)

Ja arī kāda no amatpersonām, kas tiek vainota korupcijā, nonāks likumsargu redzeslokā, tad sabiedrībai izredzes ieraudzīt viņu notiesātu vai attaisnotu tuvāko gadu laikā ir minimālas. Statistikas dati rāda, ka tiesās ir sarucis spriedumu skaits sarežģītās korupcijas lietās.

Pētījumi par iemesliem nav veikti, taču virkne faktu norāda, ka viens no iemesliem varētu būt darbinieku konfliktu plosītā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja zemā produktivitāte pēdējos gados, un tiesu sistēmas nespēja pienācīgi tikt galā ar sarežģītākām lietām.

Virspusēji skatoties statistiku par korupcijas lietu izmeklēšanu un iztiesāšanu, var rasties priekšstats, ka šajā jomā viss iet uz labo pusi. Atklāto un iztiesāto korupcijas lietu skaits pēdējos gados strauji aug. Taču, papētot dziļāk, izrādās, ka diemžēl gandrīz nekas nav mainījies, un ir saskatāmas bēdīgas tendences.

Ja 2011. gadā par koruptīviem darījumiem notiesātas 66 personas, tad pagājušajā gadā 105 un šogad jau 104 personas, liecina Tiesu informatīvās sistēmas dati. Iekšlietu ministrijas Informācijas centrā pieejamā statistika liecina, ka būtiski samazinājies arī attaisnoto personu skaits, kas apsūdzētas par nodarījumiem valsts institūciju dienestā. 2011. gadā tādu bijis 13, pērn divas, šogad – viena.

Atklāto korupcijas lietu skaita pieaugums ir Iekšlietu ministrijas Iekšējās drošības biroja un Valsts policijas kontā, kas pēdējos trīs gados ir nopietni pievērsusies autovadītāju – ceļu policijas kukuļotāju izķeršanai. Šādas vienkāršas lietas arī pamatā veido labo statistiku.

Foto: LETA

Foto: LETA

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers:
Attaisnoto personu skaita samazinājums – tas ir pozitīvs rādītājs tādā nozīmē, ka tas varbūt liecina arī par izmeklēšanas kvalitātes uzlabošanos tajās iestādēs, kuras veic noziedzīgu nodarījumu, kas saistās pamatā ar korupciju, izmeklēšanu. Tas ir viens. Bet otrs, tas ir relatīvs rādītājs, tad jāskatās, cik lietas tiesā ir iztiesātas. Jo, kā mēs zinām, valstī ārkārtīgi liela problēma ir tieši kriminālprocesa iztiesāšanas ātrums.

Pie līdzīga secinājuma nonācis arī Providus pētnieks Valts Kalniņš. Ikgadējā apkopojumā par tiesu darbu ar korupcijas lietām viņš ir konstatējis, ka nevienā no pagājušā gadā pirmajā instancē iztiesātajām lietām nav attaisnoto personu, lai gan iepriekšējos gados to skaits bijis vairāk nekā desmit.

Foto: LETA

Foto: LETA

Providus pētnieks Valts Kalniņš:
Acīmredzami, ka gandrīz tikai ļoti vienkāršas kukuļošanas lietas ir bijušas un tamlīdzīgi. Desmit gadu laika bezprecedenta situācija ir tā, ka, paejot gadam vai pusotram, no lietas izskatīšanas pirmajā instancē spēkā ir stājušies pilnīgi visi spriedumi. Kas, zinot Latvijas tiesību sistēmas īpatnības, nozīmē to, ka tās ir ļoti vienkāršas lietas.

Pētījums arī atklāj, ka divkārt krities tiesāto amatpersonu skaits – ja 2012. gadā tiesas priekšā stājās 46, tad pērn vairs tikai 20 varas pārstāvju.

Par lietu sarežģītību var liecināt tajā apsūdzēto skaits. Tiesu statistikas datos var redzēt, ka arvien samazinās to par dienesta noziegumiem notiesāto skaits, kam apsūdzība būtu celta kā grupas dalībniekam. 2012. gadā tādu bija 35, pērn 27, bet šogad tikai 11.

Viens iespējamais izskaidrojums šiem rezultātiem ir tas, ka beidzot arī tiesu statistikā sāk parādīties Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja problēmas, un darbinieku konflikts tagad atspoguļojas darba rezultātos.

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers uzskata, ka ļoti nopietni jādomā par KNAB izmeklēšanas resursu stiprināšanu, palielinot izmeklētāju skaitu. Šobrīd  birojā neesot aizpildītas pat vakantās izmeklētāju vietas.

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers: 
Tas atslogotu izmeklētājus no lielo lietu izmeklēšanas, paātrinātu pašus procesus un arī ļautu apstrādāt vairāk kriminālprocesu, jo ir dzīvē situācijas, kad reizēm nākas piebremzēt operatīvās izstrādes ātrumu, apzinoties to, ka kārtējais kriminālprocess var aiziet ilgtermiņā.

Atbilstoši KNAB darbības pārskatiem, tik krasa lietu skaita krituma, lai ar to vien nešaubīgi izskaidrotu tiesu statistiku, nav. Pērn tiesās atradās 40 kriminālprocesi, ko izmeklējis un kriminālvajāšanai nosūtījis birojs. Tik lietas KNAB vidēji nosūta prokuratūrai trīs gadu laikā. Tās pārsvarā ir sarežģītas lietas ar vairākiem apsūdzētajiem. Pēc KNAB informācijas, vecākā lieta tiesā ir jau no 2006. gada.

Gausie tiesu procesi lietās par amatpersonu nodarījumiem pavasarī pamudināja Saeimas deputātu Andreju Judinu rosināt grozījumus kriminālprocesa likumā, nosakot šai lietu kategorijai prioritāti pār citām. Saeima grozījumus pieņēma, un tie jau stājušies spēkā.

Foto: LETA

Foto: LETA

Saeimas deputāts Andrejs Judins: Manu ierosinājumu ietekmēja divi faktori, viens saistīts ar praksi, kad lietas izskata lēni, taisa garus pārtraukumus un saka, piedodiet, bet mums ir arī citi pārkāpēji un no tiesneša viedokļa nav svarīgi, vai cilvēks nozaga kaut ko lielveikalā, vai apsūdzēts amatnozieguma izdarīšanā. Ir taisnība, ka ikvienam ir tiesības uz ātru lietas izskatīšanu, bet, runājot par konkrētu lietu izskatīšanas darba organizāciju, ir jāņem vērā arī sabiedrības intereses.
Nekā personīga: Tad jau faktiski tā ir tiesnešu darba organizācija?
Andrejs Judins: Tas nepārprotami ir tiesnešu darba organizācijas jautājums. Un mums vispār nebūtu jārunā par prioritātēm, ja būtu izpratne un darbs būtu organizēts, ņemot vērā dažādus faktorus. Bet diemžēl no praktiķiem dzirdu, ka mums ir likums, tas kas rakstīts, tā mēs darīsim, bet mums nav pienākuma domāt.

Izdarot šos grozījumus, nekāda īpaša izpēte nav veikta. Arī Tieslietu ministrija, kas iebilda pret grozījumiem, nepapūlējās noskaidrot, kāda tad ir esošā situācija ar amatpersonu lietu gaitu tiesās. To ministrijā arī šobrīd raidījumam Nekā personīga nevarēja izskaidrot, aizbildinoties, ka jāmeklē un jāizvērtē katra lieta atsevišķi. Turklāt tiesu darba organizācija ir katras tiesas priekšsēdētāja kompetence.

Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesas priekšsēdētāja Iveta Krēvica raidījumam Nekā personīga skaidroja, ka sarežģītas korupcijas lietu izskatīšanas termiņi nav īpaši garāki, kā citiem sarežģītiem procesiem. Galvenā problēma joprojām ir lietā iesaistīto personu slimošana. Likuma grozījumi, kas procesuālo slimošanu ierobežoja, nesuši būtisku uzlabojumu civillietās, bet krimināllietās tas nav devis cerēto. Pagaidām nejūt arī Judina rosināto grozījumu nozīmi, jo Vidzemes priekšpilsētas tiesā neesot ienākušas lietas, uz ko tie attiektos.

Vidzemes priekšpilsētas tiesas priekšsēdētāja Iveta Krēvica: Tiesnesis var izdarīt tik, cik var izdarīt. Es nedomāju, ka tienesis kaut kādā veidā speciāli zīmē tās lietas vairākus mēnešus uz priekšu tāpēc, ka viņam tā gribas. Viņš vienkārši nevar ātrāk.
Nekā personīga: Varbūt pietrūkst tiesnešu?
Iveta Krēvica: Man ir jāsaka, ka nu nē. Šis jau ir otrais gads, kad lietu atlikums ir samazinājies.

Lietu izskatīšanas termiņi ir jau pietiekami sarukuši, jo gadus atpakaļ, kad bija krīze, tad jau runa bija par pusotru diviem gadiem, kad zīmēja lietas.

Krēvica arī akcentē, ka sarežģītos procesus, kas līdz tiesai nonāk pēc vairāku gadu izmeklēšanas, ir īpaši grūti ātri izskatīt. Liecinieki ir mainījuši dzīvesvietas, precīzi neatceras detaļas vai vispār neierodas tiesā.

Visi aptaujātie atzīst, ka nav viena iemesla, kāpēc ķeras sarežģītāku korupcijas kriminālprocesu nonākšana līdz tiesai un iztiesāšana. Tādu esot daudz. Taču viens iespējamais iemesls tiek atmests nešaubīgi.

Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers:
Pieņemsim, pateikt, ka tā korupcija Latvijā vispār ir samazinājusies. Tik revolucionārus paziņojumus es nevaru izteikt, ka korupcija būtu samazinājusies. Drīzāk tā ir kļuvusi rafinētāka un slēptāka.

0 Komentāru