Klāt Starptautiskā aviodispečeru diena! Ko nozīmē darbs vietā, kur kļūdām nav vietas

Komentāri

Gaisa satiksmes “pelēkie kardināli”, kam ir neiedomājami augsts stresa slieksnis, – runa ir par aviodispečeriem, kuri piektdien, 20. oktobrī, svin savus profesionālos svētkus.

Aviodispečeru uzdevums, atrodoties uz zemes, ir rūpēties par drošību lidojuma laikā.

Gaisa satiksmes vadības tornī, kur aviodispečeri strādā 24 stundas diennaktī, kļūdām nav vietas. Te ir vieni no modernākajiem aprīkojumiem, kas ļauj garantēt drošu lidmašīnu nosēšanos un pacelšanos.

Raimonds Rubenis par aviodispečeri strādā ceturto gadu. Viņš labi atceras, kad pirmo reizi mācību laikā nokļuvis šeit, gaisa satiksmes vadības tornī – toreiz citu dispečeru sarunas ar pilotiem šķita maz saprotamas.

Raimonds Rubenis
aviodispečers

Pirmo reizi, kad biju ekskursijā, klausījos, ko viņi tur stāsta. Tad es nevienu vārdu nesapratu, kaut ko ātri nomuldēja. Un tagad citiem cilvēkiem šķiet, ka es arī ātri kaut ko muldu.

Izrādās, ka savā starpā šo profesiju pārstāvji izmanto starptautisko radiotelefonijas burtošanas alfabētu jeb NATO fonētisko alfabētu, kas ir radīts pirms nepilniem 70 gadiem.

Tatjana Rakeviča par aviodispečeri strādā gandrīz 10 gadus. Grūtākais bijis sākums – lai veiksmīgi pildītu savu darbu, dispečeriem jāpārzina visi gaisa satiksmes noteikumi, aviācijas meteoroloģija un daudz kas cits.

Pirms uzņemt mācīties šo specialitāti, notiek rūpīga kandidātu atlase, – jo šo darbu var pildīt tikai cilvēki ar ļoti augstu stresa slieksni.

Evita Meždreija
Rīgas lidlauka torņa vadītāja

Darbs saistīts ar to, ka nepārtraukti jāanalizē vairākas lietas vienlaikus. Jāklausās uz visām pusēm, tā teikt. Jo uz sakariem tornī iznāk gan gaisa kuģu piloti, zemes kustību pieprasošas mašīnas.

Aviodispečeri strādā divas stundas, pēc tam ir stundas atpūta, un cilvēks atkal atgriežas tornī. Ik pa laikam dispečeriem ir treniņi uz simulatora, kas projicē visdažādākās situācijas gan gaisa telpā, gan lidlaukā. Šīs profesijas pārstāvji lieliski atceras, ka pasažieru drošība atrodas ne tikai gaisa satiksmes pilotu un tehniķu rokās, bet arī viņu.

Lasi vēl