Kinorežisors Jānis Streičs 85 gadu jubilejas priekšvakarā

0 Komentāru

Leģendārais kinorežisors Jānis Streičs svētdien, 26.septembrī, svinēs 85 gadu jubileju un apsveicēju netrūkst, lai gan lielas svinības jubilāram šoreiz nebūs, vēsta TV3 Ziņas.

Ar jubilāru šoreiz sazināmies vien virtuāli – bez ziediem un caur datorekrānu.

Kopš abi ar sievu Vidu pavisam pārcēlušies uz dzīvi Lietuvā, Rīgā sanāk būt vien pa retam.

Tieši tur, jau pie pašas Polijas robežas, savulaik tapuši scenāriji “Limuzīnam”, “Cilvēkbērnam” un “Likteņdzirnām”, tur joprojām var nodoties gleznošanai un rakstīšanai.

Jānis Streičs, kinorežisors

“Recepte ir bērnībā – ko tēvs, māte ielika, kad audz. Tur viss sākas. To jau nezinām, kā kuram laimēsies. Ir jau brīnumcilvēki, kuri nelabvēlīgi auguši, bet uzaug gaiši un citus prot iepriecināt. Man, neskatoties uz to, ka augu bez vecākiem, es peldēju lāga dvēseļu straumē. Vienmēr tā ir bijis. Tagad arī. Esam prom, jubileju nesvinēšu, bet tāda vēlība, uzmanība, visi zvana…”

Runājot par šobrīd tik aktuālo jezgu ap Covid-19 un potēm, Streičs atminas epizodi no bērnības. Nupat beidzies karš, ienākusi Sarkanā armija, un visus bērnus skolā gatavojas vakcinēt. To Gailīšu pamatskolas logu pirms dažiem gadiem ar režisoru vēl apciemojām.

“Mēs nebijām potes piedzīvojuši, nezinājām, kas ir potes… Baidījāmies, ka komunisma garu iepotēs. Un tad mēs mukām. Mūs ieslēdza klasē, un mēs lēcām ārā pa logu. Tādiem maziem puišeļiem nolēkt bija liela varonība. Saņēmos, lai neiepotē komunisma garu. Un neiepotēja. Stulbeņi bijām, klausies!” toreiz atminējās kinorežisors.

Lielās jubilejas Streiču drīzāk nogurdina – apsveicēju vārdi aizslīd gar ausīm un nereti vien fotogrāfijās vēlāk pamana, kas vispār bija ieradies. Tāpēc lielas svinības režisors nemaz nevēlējās. Un arī šodien, 85. jubilejas priekšvakarā, pensijā Streiču neviens nelaiž.

Izcilais kinorežisors Jānis Streičs 85 gadu jubileju sagaida ar plāniem par vēsturisku romānu.

Jānis Streičs, kinorežisors

“Dod, Dievs, veselību, lai varu pabeigt rakstu darbus, kas iesākti. Kultūrvēsturiskais romāns par vienu dzimtu, viņa bērnību, no kurienes audzis, kā cēlies… Gribu tā vienu labi zināmu vēsturisko personību parādīt. To augsni, no kuras viņš izauga. Un beigsies, ka aizbrauca uz Rīgu.”

Pamats ir, no kurienes nāc, zeme, kas izaudzināja. Tas būs tāds romāns, kur darbība sākas kara laikā. Ārkārtīgi daudz jāpētī materiāli muzejos, uz Latgali jābrauc, daudz darba priekšā.

Saruna pārtrūkst, jo režisoram jau atkal iezvanās telefons – apsveicēji teju vai stājas rindā.

0 Komentāru