Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija Navaļnija asinīs konstatē “Novičok” klātbūtni

3 komentāri
Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija Navaļnija asinīs konstatē “Novičok” klātbūtni
EPA / SCANPIX

Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija (OPCW) Krievijas opozīcijas līdera Aleksandra Navaļnija asins paraugos atradusi “Novičok” grupai piederīgas ķīmiskas kaujas vielas klātbūtni.

OPCW otrdien paziņojusi, ka Navaļnija asins un urīna paraugos konstatēti holinesterāzes inhibitori, kas līdzīgi tiem diviem “Novičok” paveidiem, kurus organizācija aizliegusi jau 2019.gadā.

Tomēr organizācija norādīja, tie nav tieši tādi, kā pērn aizliegtie paveidi.

Kā ziņots, Navaļnijam 20.augustā kļuva slikti lidojuma laikā no Tomskas uz Maskavu, pilots veica ārkārtas nolaišanos Omskas lidostā, un Navaļnijs ar saindēšanās pazīmēm nesamaņā tika nogādāts Omskas slimnīcā. 22.augustā Navaļnijs no Krievijas tika pārvests uz Vāciju, kur viņa ārstēšanu uzņēmās Berlīnes Universitātes klīnika “Charite”.

2.septembrī Vācija paziņoja, ka iegūti neapstrīdami pierādījumi, kas apliecina, ka Navaļnijs ir saindēts ar nervus paralizējošu kaujas vielu, kas pieder pie “Novičok” grupas. Šo slēdzienu vēlāk apstiprinājušas arī Francijas un Zviedrijas laboratorijas un tagad apstiprinājusi OPCW.

22.septembrī Navaļnijs no Berlīnes slimnīcas tika izrakstīts.

Rietumvalstis ir pieprasījušas Krievijai paskaidrojumus, taču Kremlis ir noraidījis jebkādu savu saistību ar šo slepkavības mēģinājumu.

OPCW vadītājs Fernando Ariass “uzskata, ka šie rezultāti rada nopietnas bažas”, paziņoja OPCW.

Organizācijas tehnisko palīdzību bija lūgusi Vācija, kurai kā OPCW dalībvalstij ir tiesības to darīt, ja tai radušās aizdomas, ka noticis ķīmisko ieroču incidents.

OPCW dalībvalstis pasludinājušas jebkādu ķīmisko ieroču izmantošanu par nosodāmu un pretrunā starptautiskās sabiedrības nodibinātajām tiesiskajām normām, norādīja Ariass.

Viņš aicināja organizācijas dalībvalstis ievērot šo normu, par kuru vienošanās tika panākta pirms vairāk nekā 25 gadiem.

Vācijas valdības preses sekretārs Štefens Zeiberts apstiprināja, ka OPCW veiktie Navaļnija asins un urīna paraugu testu rezultāti atbilst Vācijas, Francijas un Zviedrijas laboratorijās veikto pārbaužu rezultātiem.

Lasi vēl: OPCW ir gatava sūtīt ekspertus uz Krieviju, lai izmeklētu Navaļnija saindēšanu