Ķekavas apvedceļa būvniekiem pašiem būs jāremontē un jātīra ceļš 23 gadus

0 Komentāru
Ķekavas apvedceļa būvniekiem pašiem būs jāremontē un jātīra ceļš 23 gadus

Nākamgad valsts veiks vēl neredzēti vērienīgu privātās partnerības iepirkumu, lai par 160 miljoniem eiro izbūvētu nelielu ceļa posmu starp Rīgu un Ķekavu. Pagaidām šajā posmā veidojas ”pudeles kakls”, tādēļ iedzīvotājiem jāpacieš sastrēgumi. Vērienīgo pirkumu kritizē bijusī Valsts kontroliere, bet amatpersonas akcentē, ka tas tiks slēgts uz 23 gadiem un turpmākās rūpes par konkrētā ceļa remontiem un uzturēšanu gulsies uz privātuzņēmēja pleciem.

Pēdējo gadu laikā strauji audzis Pierīgas ciematu iedzīvotāju skaits, un līdz ar to radušās pamatīgas problēmas ar satiksmi. Vislielākās galvassāpes ir tiem autobraucējiem, kuriem no rītiem un vakaros jānīkst milzu “korķos”, braucot pa šauro Bauskas šoseju virzienā līdz Ķekavai. Lai problēmu risinātu, valsts lēmusi izbūvēt plašāku ceļu. Summa ir iespaidīga – 160,6 miljoni eiro. Turklāt veids, kā tas tiks darīts, Latvijas ceļubūvē būs vēl neredzēts – tiks slēgts privātās partnerības līgums. Latvijas Valsts ceļi skaidro, ka šāda forma esot izplatīta visā Eiropā, proti, ceļus un apkārtējo infrastruktūru, apgaismojumu, būvē, uztur, remontē, un pat tīra… privātfirma.

Mārtiņš Lazdovskis ”Latvijas Valsts ceļi” valdes loceklis:

Valsts par šo ceļu sāks maksāt tikai tad, kad ceļš būs pilnībā uzbūvēts, nodots ekspluatācijā. Tas varētu būt 2023. gads.

Asu kritiku projektam jau izteikusi bijusī valsts kontroliere, tagad Saeimas deputāte Inguna Sudraba. Viņa saskata nelietderīgu naudas šķērdēšanu, jo viens kilometra ceļš izmaksās 10 miljonus eiro, kas ir vairākkārt dārgāk nekā vidējais industrijas rādītājs. Latvijas Valsts ceļi gan uzsver, ka līgums ar privāto firmu tiks slēgts uz 23 gadiem, kuru laikā par ceļu būs jārūpējas tieši uzņēmējam.
Bijušais satiksmes ministrs Anrijs Matīss skaidro, ka šāda forma varētu būt efektīva un pat ekonomiski izdevīga. Vienīgie riski varētu būt saistīti ar uzņēmumu, kam uzticēs šo vērienīgo projektu, akcentē Anrijs Matīss.

Ir būtiski, lai arī šī firma vai firmu apvienība ir stabila un prognozējama. Nav jau jēgas, ja ceļu uzbūvē un firma pazūd. Ir jābūt pietiekami stingriem kritērijiem, lai valstij būtu garantijas, ka ceļš tiek kvalitatīvi uzbūvēts un uzturēts.

Vērienīgais iepirkums varētu tikt izsludināts nākamā gada vidū. Pērn Eiropas Investīciju bankā tika iesniegts pieteikums, lai saņemtu aizdevumu. Secināts, ka iecere ir atbilstoša noteiktajiem kritērijiem, un EIB izteikusi gatavību finansēt 50% no projekta izmaksām. Tas gan būšot aizdevums, bet ar ļoti izdevīgu procentu likmi – apmēram vienu procentu gadā.

Video

0 Komentāru