Kauguros ar smilšu piebēršanu veic pludmales nostiprināšanas darbus

2 komentāri

Jūrmalas pilsētas pludmalei jauns smilšu pievedums. Atvestās smiltis paredzētas pludmales nostiprināšanai Kauguros, vietā, kur pludmale visvairāk cieš no erozijas.

Kaut arī jau tagad zināms, ka jūra un vējš smiltis aiznesīs, tomēr smilšu pievešana esot labākais risinājums.

Latvijas Universitātes (LU) pētnieku aprēķini liecina, – neveicot Kauguru pludmales nostiprināšanas darbus, tad jau 2050. gadā Kauguru glābšanas stacija atradīsies jūras ūdenī. Tieši tāpēc Jūrmalas pilsētā, vietās, kur ir spēcīgākā erozija, jau vairākus gadus notiek smilšu pievešana un citi krasta nostiprināšanas darbi.

Kauguru iedzīvotājs un vietējā krodziņa pārstāvis Mārtiņš Ābelītis norāda, ka stiprākas vētras laikā jūras viļņi sniedzas pat pāri kāpai. Tāpēc viņi, cik vien spēj saviem spēkiem, nostiprina un uzber lielāku valni starp krodziņu un jūru.

“Šis viss krāvums priekšā, kas ir apakšā, ir cukura maisi ar baltajām smiltīm pildīti, tāpat ir smiltis bērtas un kārkli stādīti,” stāsta Ābelītis. Viņš piebilst, ka ļoti svarīgi ir arī iestādītie kārkli, jo tie satur kopā uzbērtās smiltis, tāpat arī šķietami niecīgajām, pītajām sētiņām tomēr arī ir nostiprināšanas efekts.

Pētījumi liecina, ka Jūrmalā krasta erozija visizteiktāk notiek trīs vietās. Nelielā apmērā pie Lielupes grīvas, tad arī pilsētas centrālajā daļā, Majoru apkaimē, bet visizteiktākā erozija ir Kauguros. Tur pašlaik arī notiek smilšu piebēršana.

Jūrmalas pilsētas domes Attīstības pārvaldes Vides nodaļas vadītājs Jānis Artemjevs skaidro, ka agrāk jūra bija krietni tālāk no iedzīvotāju ēkām. Pilsētas pārstāvis norāda, līdzīgi kā vietējie iedzīvotāji, arī pilsētas domē atzīst, ka smilšu pievešana un kārklu stādīšana ir labākais veids, kā bremzēt krasta eroziju.

“Tomēr labāk ir dabiskiem materiāliem to pludmali kāpu zonu uzturēt, lai saglabātu pludmali kā rekreācijas objektu, jo mums ir 11 peldvietas. Kaut kādi citi, mākslīgi risinājumi jūras krastam nav atbilstoši,” saka Artemjevs.

Kopumā šajā pavasarī Kauguru pludmale tiek nostiprināta aptuveni puskilometru garā posmā. Vairāki tūkstoši kubikmetru smilšu tiek iegūti, padziļinot Jūrmalas ostu, tādēļ atvestās smiltis ir būtībā tāda paša sastāva kā jau pludmalē esošās.
2 komentāri