Komentāri
Katru gadu Latvijā ar insultu saslimst teju 10 000 cilvēku
FOTO: LETA

Insults – strauja un pēkšņa saslimšana, kas var būt nāvējoša. Taču šī slimība ir novēršama, ja vien uzmana savu veselību. Vēlīnā brieduma gados svarīgākais ir sekot līdzi asinsspiedienam, taču, jau no bērnības ievērojot veselīgus paradumus, insulta risks mazinās.

Neņemot vērā to, ka no insulta var izvairīties, Latvijā šī saslimšana ir ļoti izplatīta – vidēji diennaktī 33 pacientiem nosaka šo diagnozi.

Galvenais iemesls ir nerūpēšanās par savu veselību un nepilnīgas zināšanās – piemēram, bieži vien cilvēki augstu asinsspiedienu nesaista ar insulta risku. Ja ir aizdomas par saslimšanu, mediķi iesaka veikt īsu testu.

Jālūdz pasmaidīt un jāskatās, vai uz leju nenoslīd acu vai lūpu kaktiņš. Ja tas tā ir, pazīme ir pozitīva. Otrs – jālūdz pacelt abas rokas. Ja nevar pacelt vai ja ātri nokrīt, arī šī pārbaude ir pozitīva. Trešā pārbaude – jālūdz pateikt vārdus. Ja nespēj izteikt vārdus, tad ir pozitīva.

Ja kaut viena no pārbaudēm ir pozitīva, steigšus jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Insulta gadījumā katra stunda ir būtiska, jo smadzeņu šūnas atmirst ļoti ātri. Pacientam 4,5 stundu laikā ir jāsaņem palīdzība, citādi ārstēšana var nebūt veiksmīga. Taču problēma ir laikus pacientu nogādāt slimnīcā, jo ne visās ir iespējama insulta ārstēšana.

Ir vairāki insulta veidi un ne visus var izārstēt ar tromba šķīdināšanu, bet to nepieciešams izvilkt no asinsvada. Pagaidām šādu procedūru var veikt tikai Rīgā.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl