“Katram sava kartona kabīnīte, apkārt neko neredz!” Latvijas medaļnieki stāsta Starptautiskās fizikas olimpiādes aizkulises

Pievienot komentāru
“Katram sava kartona kabīnīte, apkārt neko neredz!” Latvijas medaļnieki stāsta Starptautiskās fizikas olimpiādes aizkulises
EKRĀNUZŅĒMUMS

Telavivā, Izraēlā, nesen noslēdzās 50. Starptautiskā fizikas olimpiāde. Prestižajās sacensībās piedalījās arī pieci skolēni no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas. Mūsējiem lieliski panākumi, – viena sudraba, trīs bronzas medaļas, kā arī atzinības raksti.

Olimpiādē piedalījās ap 400 dalībnieku no visas pasaules. Kā redzams pasākuma reklāmas video, Izraēla fizikas spožākos jaunos prātus sagaidīja ne tikai ar nopietniem pārbaudījumiem zinātnē, bet pamatīgu izklaides un atpūtas programmu. No astoņām dienām divas bija pilnībā koncentrētas fizikas darbiem.

Sudraba medaļas ieguvējs Jānis Hūns šogad absolvēja Rīgas Valsts 1. ģimnāziju. Viņš atzīst, ka vēl nezina, ko darīs nākotnē, pat nav izlēmis, kur studēt. Tomēr fizikas olimpiādes pieredze puisi pamatīgi iedvesmojusi.

“Katram skolēnam bija sava kartona kabīnīte, apkārt neko nevar redzēt.  Vismaz laika uzskaitei bija iedots pulkstenis, kur redzēt laiku, kad jābeidz. Citās olimpiādēs nebija tā. Divas dienas, katrā piecas stundas. Viena teorētiskā, viena eksperimentālā kārta ar aprīkojumu,” stāsta Hūns.

Savukārt olimpiādes dalībnieks Rolands Lapatko bilst: “Man grūtākais bija tajās piecās stundās savākties. Pat tad, ja zini, jāmāk izmantot. Es ieteiktu – atslābināties olimpiādes laikā, mājās testu izpildīt, lai lielāka gatavība pašai rakstīšanai. Man bija jāsalīdzina metālu siltumvadītspējas. Bija metāla stieņi, jāmēra, kā vada siltumu un elektrību. Ļoti interesanti. Eksperiments bija grūts, bet man patika.”

Brīvajā laikā olimpiādes dalībnieki apskatīja Izraēlas pilsētas, paviesojās arī Jeruzalemē, izbaudīja atpūtu pludmalē, kā arī sadraudzējās ar citu valstu dalībniekiem. Atpakaļceļā neiztika bez kurioziem.

“Bija jāved pāri robežai viens no aprīkojumiem, kas izskatījās kā metāla trubiņa, izskatās pēc bumbas! To bija interesanti vest pāri. Bija liels uztraukums, vai to varēs pārvest un pievienot klāt kolekcijai no citiem gadiem,” stāsta Hūns.

Par audzēkņu izcilo sniegumu liels prieks fizikas skolotājam, kurš cer, ka šie sasniegumi mudinās arī pārējos interesēties par fiziku un censties sasniegt izcilību šajā nozarē.

“Malači! Puišiem tas ir milzīgs sasniegums. Domāju, tas kaut kādā mērā atspoguļo arī sistēmu valstī, cerams. Mēs ļoti daudz runājam, kā ieinteresēt, bet aizmirstam, ka ir vajadzīgs saturs. Jāspēj metodes iemācīt, kā tās pielietot ikdienā,” norāda Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas skolotājs Ansis Ēce.