Komentāri
Katram ceturtajam bērnam Latvijā ir liekais svars
(Foto: LETA)

Katram ceturtajam bērnam Latvijā jeb aptuveni 25% ir liekā svara problēmas, šodien konferencē Liekā svara problēmas bērniem teica Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne.

Kā norādīja Rūrāne, Latvijā, šķietami šie rādītāji ir labāki nekā citur Eiropā, jo Dienvideiropas valstīs bērnu ar aptaukošanos ir pat līdz divām reizēm vairāk. Grieķijā, Itālijā, Spānijā šis rādītājs sešu līdz astoņu gadu veciem zēniem sasniedz gandrīz 50%. Latvijā, Lietuvā, Čehijā, Zviedrijā un Beļģijā liekā svara problēmas ir 23-25% bērnu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tomēr tas, ka Latvijā aptaukošanās radītāji ir labāki nekā citur Eiropā, ir mānīgs priekšstats, uzsvēra Rūrāne. Austrumeiropas valstīs bērnu skaits ar liekā svara problēmām pieaudzis daudz straujāk, kā, piemēram, Dienvideiropas valstīs, kur šis rādītājs saglabājas samērā stabils.

Tāpat no 53 PVO uzskaitē esošajām Eiropas reģiona valstīm 46 vairāk nekā 50% cilvēku ir liekā svara problēmas, savukārt 43 Eiropas reģiona valstīs 20% no iedzīvotājiem cieš no aptaukošanās.

Savukārt Eiropas reģionā tikai 34% pusaudžu vecumā no 13 līdz 15 gadiem pietiekamā daudzumā jeb vienu stundu dienā nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm. Latvijā tikai 17,7% meiteņu šajā vecumā pietiekamā daudzumā nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm. Tiesa gan Latvijas rādītājs ir viens no labākajiem, jo Itālijā tikai 7,4% meiteņu nodarbojas ar pietiekamām fiziskām aktivitātēm.

Zēni šajā vecumā gan ar fiziskām aktivitātēm nodarbojas biežāk. Latvijā pietiekami ar fiziskām aktivitātēm nodarbojas 23% zēnu, Īrijā šis rādītājs ir 35,4%.

Rūrāne akcentēja, ka aptaukošanās bērnībā ir saistīta ar lielāku priekšlaicīgas nāves un invaliditātes iespējamību pieaugušā vecumā. Tāpat aptaukošanās izraisa sirds un asinsvadu saslimšanas risku, cilvēkam ar lieko svaru ir grūtāk elpot, kā arī rodas psihiskas problēmas – zems pašvērtējums, kas pusaudža vecumā ir īpaši svarīgi, klāstīja Rūrāne.

Kā risinājumu aptaukošanās radītajām problēmām Rūrāne redz uztura un fizisko aktivitāšu paradumu maiņu. Cilvēkiem mazāk jālieto produkti, kas satur transtaukskābes, piesātinātos taukus, cukuru, kā arī jāierobežo refinēto produktu lietošana. Tāpat mazāk jālieto sāls, un ieteicams to lietot kopā ar jodu.

Lai nerastos problēmas jau bērnībā, mātēm bērni jābaro ar krūti vismaz sešus mēnešus, norādīja Rūrāne. Uzturā vairāk jālieto šķiedrvielām bagāti dārzeņi un augļi, kā arī nepieciešams uzturā vairāk lietot taukskābes no zivīm un dārzeņiem. Tāpat ir svarīgi ievērot nelielu gaļas patēriņu.

Arī pārtikas produktu reklāma ietekmē cilvēku izvēli par to, ko iegādāties, it īpaši reklāma ietekmē bērnus, norādīja Rūrāne. Viņa stāstīja, ka 2009. gadā 88% no reklāmām bija par veselībai nelabvēlīgiem produktiem, par to liecina ziņojums no Čikāgas Universitātes. Arī Eiropā šī situācija varētu būt līdzīga, norādīja Rūrāne.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl