Katrai dienai sava krūze jeb – Rīgā atklāta unikāla izstāde

4 komentāri

Piektdien atklāta keramiķes Airas Lesiņas izstāde “Gads”, kurā aplūkojamas 365 porcelāna krūzes. Visu pagājušo gadu – katru dienu – māksliniece radīja pa vienai unikālai krūzei, atspoguļojot savas tā brīža sajūtas.

Darbi ir gan ļoti personiski, gan arī atspoguļo spilgtus notikumus sabiedrībā, piemēram, simtgades Dziesmu svētkus.

Ideja – katru dienu radīt pa vienai īpašai krūzei – māksliniecei radās kā Jaungada apņemšanās, aiz tās stāvēja vēlme atbrīvoties no tik pazīstamajiem vārdiem “man nav laika”. Zīmējumu darināšana uz porcelāna krūzēm var aizņemt vairākas stundas, tādēļ tam ļoti apzināti bija jāatrod laiks.

“Visur, kur pārvietojos, krūzes ir līdzi, piemēram, uz laukiem braucot. To visu procesu organiski iepinu savā dzīvē iekšā. Ja visi Kaltenē pa jūrmalu staigā, tu zini, ka tev ir krūze dienā,” stāsta Aira.

Visas krūzes tapušas 2018. gadā, māksliniecei iedvesmojoties no dabas, dzīvniekiem un arī ikdienas notikumiem, kas izraisījuši īpašas sajūtas.

“Tā varētu būt mirkļa gaisma. Piemēram, es no rīta vedu bērnu uz skolu, un ir tik skaisti koka zari, kuriem ir tik labs grafiskais ritms. Tās sajūtas es vienkārši tveru, un, kad ir tas zīmēšanas periods, tad es tās zīmēju. Bija Dziesmu svētki, un tad, protams, tas vairāk bija ar Dziesmu svētku sajūtām. Tās ir tā brīža manas sajūtas, kas ir ietērpušās krūzēs. Vai arī pa radio izskanējis, kam ir vārda diena vai ir kāds notikums pasaulē, un tas viss ir savijies.”

Arī trauslās, lielās porcelāna krūzes veidojusi māksliniece pati, bet pie smalkajiem melnbaltajiem gleznojumiem tās tiek, izmantojot dažādus tehniskos paņēmienus. Zīmējumi tapuši vairāku gadu garumā, taču kompozīcijā uz krūzēm satikušies pērn.

“Viens zīmējums paver iespējas nākamajiem, jo tie senie zīmējumi satiekas ar šodienas zīmējumiem, un līdz ar to tas ir bišķiņ tāds nebeidzams stāsts, tāpēc arī tik dažādi varēju uztaisīt.”

Kāpēc krūzes, nevis, piemēram, apgleznoti šķīvji? Māksliniecei, līdzīgi kā daudziem, rīts iesākas ar it kā ikdienišķo, bet tik nozīmīgo, kafijas tasi.

“Man ir ļoti svarīgs rīta miers. Es piecelšos kaut vai piecos, bet es baudīšu to kafiju no krūzes, kura, pirmām kārtām, būs rokai ērta, tā ka nav disharmonija, piemēram, ar osu. Man šķiet, ka krūze ir tik ļoti ikdienišķa mums, tajā pašā laikā man patīk skaistas lietas, un to visu no tādiem traukiem arī baudīt.”

365 krūzes izstādē “Gads” būs aplūkojamas līdz nākamās nedēļas beigām Kalnciema kvartāla galerijā Rīgā.