Katrā otrajā sabiedriski nozīmīgā ēkā Latvijā ir pazīmes par bīstamību

0 Komentāru

Satraucoša situācijai atklājusies, pārbaudot sabiedriski nozīmīgo ēku drošību. Būvniecības valsts kontroles birojs veicot pārbaudes, konstatējis, ka katrā otrajā ēkā tiek atklātas pazīmes, kas liecina par bīstamību. Turklāt vairumā gadījumu pārkāpumi saistīti ar nesošajām konstrukcijām. Šobrīd likums nosaka, ēkas īpašniekam ir pienākums veikt būves ”tehnisko apskati” reizi desmit gados – taču birojs norāda, ka šis termiņš ir pārāk liels, un ar steigu būtu jāsamazina.

Būvniecības Valsts kontroles biroju izveidoja pēc Zolitūdes traģēdijas, kad, sabrūkot lielveikalam “Maxima”, bojā gāja 54 cilvēki. Kopš tā laikā biroja uzdevums ir uzraudzīt ēkas, kas ir sabiedriski nozīmīgas, – proti, tādas, kurās paredzēts vienlaikus uzturēties vairāk nekā simts cilvēkiem.

Aizvadītā gada veiktajās pārbaudēs atklājies, ka katrā otrajā šādā ēkā ir kāda bīstamība, konstatēti būtiski ekspluatācijas pārkāpumi. Turklāt 60% – problēmas bijušas ar nesošajām konstrukcijām. Kā norāda sabiedriski nozīmīgo ēku uzraugošā biroja vadītājs – riska grupā ir izglītības iestādes, slimnīcas un tirdzniecības centri.

Pēteris Druķis, Būvniecības valsts kontroles biroja vadītājs

Protams, ka mēs savās pārbaudēs jau dodamies uz objektiem, kur jau ir paaugstināta bīstamība, tāpēc arī procents ir tik augsts. Nevajadzētu iedomāties, ka tāpēc visas ēkas ir tik sliktā stāvoklī, taču fakts ir tāds, ka uzlabojumi šajā gadījumā no likumdevēju puses ir nepieciešami. Esošais regulējums ir nepietiekams, lai sasniegtu to drošības līmeni, kādu arī pieprasa sabiedrība.

Pašlaik likums nosaka, ka sabiedriski nozīmīgu ēku īpašniekiem ir pienākums sekot līdzi būves drošībai un veikt tās apsekošanu reizi desmit gados. Druķis norāda, – šis termiņš ir neadekvāti garš un drošības pārbaudes būtu jāveic daudz biežāk.

Foto

”Tas ir salīdzināms ar auto transportu, – ja esat auto īpašnieks un jūs ar transportu vēlaties braukt ārā uz ielas, jums ir jāveic regulāri pārbaudes. [..] Tieši to pašu mēs attiecinām uz ēkām -ja jūs vēlaties šajā ēkā aicināt iekšā sabiedrību, lūdzu, nodrošiniet drošības līmeni!” pauda Druķis.

Tam, ka nepieciešams stingrāks regulējums, kas uzliek par pienākumu ēku īpašniekiem sekot līdzi un atbildēt par ēku drošību, piekrīt arī Ekonomikas ministrs. Esot gadījumi, kad apsekošana netiek veikta, jo ēku īpašnieki domā, ka tas jādara kādam citam.

No pērn pārbaudītajām sabiedriski nozīmīgajām būvēm – 6% atklāti akūti un bīstami bojājumi, ko ēku īpašniekiem bija nekavējoties jānovērš.

0 Komentāru