“Katra detaļiņa ir rokās turēta, apmīļota” – sirsnīgs stāsts par 82 gadus veco Aleksandru, kurš pats Daugmalē darina mēbeles

2 komentāri
“Katra detaļiņa ir rokās turēta, apmīļota” – sirsnīgs stāsts par 82 gadus veco Aleksandru, kurš pats Daugmalē darina mēbeles

Dažādas mēbeles parasti tiek gatavotas rūpnieciski un pēc tam tirgotas veikalā, taču daugmalietis Aleksandrs Ločmelis pierāda, ka var arī citādi. Viņš katru piektdienu un sestdienu rīko savu pašdarināto mēbeļu izstādi šosejas malā un piedāvā tās iegādāties garāmbraucējiem par ļoti simboliskām cenām.

Ir rīts, un Aleksandrs jau visas mēbeles no noliktavas sanesis laukumā pie šosejas – nu tās var apskatīt un iegādāties garāmbraucēji.

Šeit piedāvājumā ir visdažādākās rokām darinātas mēbeles – sākot ar atpūtas un biroja krēsliem un beidzot ar puķupodiem un egļu kājām!

“Un šis ir arī tā domāts – var ielikt eglīti, un, kad eglīte beidzās, tad šeit uzliekam skaistu palmu,” stāsta Aleksandrs.

Taču ar vislielāko prieku viņš runā par lietām, ko darinājis bērniem. Meistars saņem pasūtījumus arī no pirmsskolas iestādēm – bērnudārzu vajadzībām tiek taisīti krēslu un galdi, kuriem var mainīt augstumu, lai pielāgotu tos katram bērnam individuāli.

Vieta, kur mēbeles top, atrodas netālu – tur viņš iekārtojis savu darbnīcu. Pats Aleksandrs pēc izglītības esot mehāniķis un visu mūžu strādājis Mālpilī par skolotāju, pēc tam kļuvis arī par direktoru. Ar galdniecību meistars sācis nodarboties tikai tāpēc, lai aizejot pensijā, nebūtu jāsēž mājās: “Es, kā teikt, jau no bērna kājas esmu bijis darbaholiķis. Tā ir slimība, kuru nevar izārstēt. Mans tas izgatavošanas princips ir bijis tāds, ka es neko negribēju kopēt. Tikai lai būtu mana jaunrade un izdoma.”

Kā smejas pats meistars, šeit darbs notiek kā 19. gadsimtā – gandrīz visi rīki paštaisīti, izmantojot traktoru ģeneratorus un nedaudz izdomas. “Tie ir visi paštaisīti. Šeit ir ļoti primitīvi – smilšpapīrs tiek ar naglām piesists pie koka ripas,” viņš stāsta.

Tāpēc teiciens ”rokām darinātas mēbeles” nav pārspīlēts – katra mēbeles detaļa tiek manuāli izgriezta un pulēta: “Šeit katra detaļiņa ir rokās turēta, apmīļota, apglaudīta. Un tas man sagādā lielu prieku, ka es ar savu galvu izdomāt un ar savām rokām izveidot, uztaisīt.

Aleksandrs atzīst, ka visu mūžu bijis ideju ģenerators, tāpēc bažas par to, ka idejas varētu aptrūkties, nav – viņš vienmēr gatavs savus apmeklētājus pārsteigt ar ko jaunu.
2 komentāri