Kas pēc Latvijas Gāzes uzpildīs Inčukalna krātuvi? Šobrīd ir daudz neskaidrību…

0 Komentāru
Kas pēc Latvijas Gāzes uzpildīs Inčukalna krātuvi? Šobrīd ir daudz neskaidrību…
Foto: LETA

Latvijas Gāze uzsākusi pēdējo Inčukalna krātuves uzpildīšanu ar gāzes krājumiem ziemai. Jau nākamgad par to, lai Latvija ziemā nenosalst, būs jāatbild kādam citam. Bet kam tieši – nav skaidrs. Likumā nav paskaidrots, kas atbildēs par stratēģisko rezervju uzturēšanu pēc tam, kad gāzes tirgus būs liberalizēts. Valdība gan sola, ka līdz gada beigām viss jau būs skaidrs.

Inčukalna pazemes gāzes krātuve tika izveidota pagājušā gada sešdesmitajos gados. Pateicoties unikālajām pazemes iežu formācijām – porains smilšakmens starp klinti un mālu, tajā var satilpt četrus ar pusi miljardus kubikmetru gāzes. Vasarā šo krātuvi piepildot ar gāzi, ziemas periodā no tās tiek apgādātas visas Baltijas valstis un daļēji pat Krievija.

Līdz šim Inčukalna zemes dzīles piederēja valstij, bet visa infrastruktūra virs tām – Latvijas Gāzei. Līdz ar gāzes tirgus liberalizāciju situācija mainīsies. Jau nākamā gada pirmajā janvārī Inčukalna krātuvei jābūt atdalītai atsevišķā uzņēmumā, ko pārdot jauniem īpašniekiem. Kam tieši – valstij, kādam investoram vai abiem kopā – būs skaidrs rudenī. Vienalga, kas būs pircējs, Latvijas gāze Inčukalna krātuvi par lētu naudu neplāno atdot.

Savukārt otrs lielais jautājums ir – kas nākotnē atbildēs par to, lai krīzes brīdī Latvija ziemā nenosaltu? Šoziem par to vēl gādās monopolists, bet tālāka nākotne ir neskaidra. Izvēle ir starp stratēģiskajām gāzes rezervēm valsts īpašumā un pienākumu šādas rezerves Inčukalnā turēt privātajiem tirgoņiem, kas Latvijā ienāks pēc liberalizācijas. Stratēģisko rezervju pirkšana valstij izmaksātu desmitus miljonu eiro, tādēļ šobrīd tā sliecas sargāt savu kabatu.

Likumā paredzēts, ka Latvijas Gāzes konkurenti dabasgāzi patērētājiem drīkstēs sākt tirgot no nākamā gada 3. aprīļa.

Video

0 Komentāru