1 komentārs

2. Pirmā pasaules kara ieroči

2/5

Paši senākie ieroči Kara muzejā – lielgabalu detaļas un jātnieku pistole

Skaties foto:

Senākais ierocis, kas aplūkojams Kara muzejā, faktiski ir ieroča detaļa. Tā ir 15. vai 16. gadsimta kameras lielgabala stobra resgaļa kamera. Tā, visticamāk, ir izgatavota Livonijā, iespējams, Rīgā.

Lielgabala kamera tika atrasta arheoloģiskajos izrakumos, ko veica 1937. gadā Kara muzeja jaunās ēkas pamatu būvbedrē.

Līdzīgas konstrukcijas lielgabala stobrs ir RVKM, tikai bez resgaļa kameras. Lielgabala stobrs tika izgatavots no sametinātiem melnā metāla gredzeniem un resgaļa kamera, kurā bija iebērts šaujampulveris un ievietota akmens vai metāla lode, tika ar koka ķīli nofiksēta pie stobra resgaļa. Pulvera lādiņu aizdedzināja caur nelielu šķērsurbumu jeb špūru ar degli vai nokaitētu metāla stieni.

Savukārt par senāko rokas šaujamo ieroci var uzskatīt jātnieku pistoli ar rata aizdedzes mehānismu (atslēgu) – Faustrohr. Ierocis varētu būt izgatavots 16. gs. otrajā pusē kādā Vācijas zemē vai arī tepat Livonijā. Tāpat tiek pieļauta iespēja, ka pistole ir arī kāds vēlāku gadsimtu pakaļdarinājums.

Šādu rata aizdedzes mehānismu radīja Rietumeiropā 16. gs. pirmajā ceturksnī.

Pastāv nostāsts, ka šādu mehānismu ir radījuši Nirnbergas pulksteņmeistari 1525. gadā, kas kā dzirksteļu radītāju izmantoja pirītu (FeS2). Pirīts tika berzēts ar apaļu diska veida metāla skriemeli, ar sprūdu atbrīvojot uzvilkto atsperi.

Tāpat kā vienu no vecākajiem ieročiem var pieminēt musketi ar rata aizdedzes mehānismu. Kaut gan stobra kanālā ir vītnes, kas varētu būt arī vēlāk iegrieztas, uz stobra resgaļa iekalts izgatavošanas gada skaitlis 1598. Domājams, ka izgatavošanas vieta ir Vācijas zeme.

2. Pirmā pasaules kara ieroči

2/5
Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

TOP komentāri

  • Imants Vingolds (60 +...:))
    0 0 0

    Imants Vingolds (60 +...:))

    Kas tas par stulbu virsrakstu??? Senās baltu ciltis nedēvēja par latviešiem. Ja ko gribēja pateikt bija jāraksta ieroči ar kādiem cīnījās baltu ciltis, jo mēs esam atlantijas baltu pēcteči, tajos vai citis cīniņos un karos!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl