Kas jāzina pacientiem par jauno kārtību slimnīcās?

0 Komentāru

Lai varētu turpināt uzņemt strauji pieaugošo Covid-19 pacientu skaitu, no pirmdienas, 15.oktobra, teju visas slimnīcas pārtrauks plānveida pakalpojumus, kā rezultātā jārēķinās – ieplānotās operācijas vai citas mazāk nozīmīgas manipulācijas būs jāatliek, vēsta TV3 Ziņas.

Lai rastu papildu personālu un gultas vietas Covid-19 pcientu ārstēšanai, no pirmdienas slimnīcas Latvijā pārtrauks plānveida pakalpojumu sniegšanu.

Latvijas slimnīcās Covid-19 pacientu skaits pietuvojies tūkstošs slimojošo slieksnim un prognozes rāda, ka inficēto skaits, kuriem būs nepieciešama ārstēšanās stacionāros, tuvāko nedēļa laikā turpinās pieaugt. Līdz ar to pieņemts lēmums, ka turpmāk par labu Covid-19 pacientiem, cita veida medicīniskā palīdzība tiks pamatīgi ierobežota.

Indra Dreika, Veselības ministrijas valsts sekretāre

“No pirmdienas izmaiņas ir būtiskas, jo ir pilnībā pārtraukta plānveida palīdzība. Pie tam plānveida palīdzība ir pārtraukta gan dienas stacionāros slimnīcās, tā ir arī ambulatorā sadaļa, un arī stacionāro pakalpojumu apjoms, kas ir plānveidīgs.”

Sašaurinātajā veselības pakalpojumu grozā slimnīcas gan joprojām turpinās sniegt visa veida onkoloģijas, kardioloģijas un radioloģijas izmeklējumus. Tāpat turpināsies visas uzsāktgās terapijas, notiks arī jau ieplānotās dzīvību glābjošās operācijas. Tomēr tie pakalpojumi, kas var pagaidīt – tiks atlikti.

Veselības ministrijas valsts sekretāre

“Mūsu galvenais mērķis ir iegūt resursu, kas ir ārstniecības personāls. Tieši personāls mums šobrīd ir lielākais šķērslis, lai plašāk izvērstu Covid-19 ārstēšanu. Protams, tas ir arī gultu skaits, bet personāls ir galvenais.”

Piemēram, lielajās universitāšu slimnīcās, kur ir arī lielākais Covid-19 pacientu skaits, turpmāk tiks samazināts jau tā ierobežotais pakalpojumu klāsts. Slimnīcas lēmušas, ka no pirmdienas apgriezīs vēl pēdējos plānveida pakalpojumus, ko var atļauties.

Rinalds Muciņš, Stradiņa slimnīcas valdes priekšsēdētājs

“Pirmāri tā ir internā medicīna, kur mums visi resursi ir veltīti Covid-19 pacientu ārstēšanai. Uroloģija, oftomoloģija, ķirurģija. Un tas princips ir – visu, kur palīdzību var atlikt, nenodarot būtisku kaitējumu pacienta veselībai.”

“Tā būtu plānveida ķirurģija, trūču operācijas, tās būtu kādas citas konsultācijas vai nelielas manipulācijas, kas būtu jādara stacionārā, tās mēs pārcelsim. Un visi pacienti tiks informēti un tiks nolikti gaidīšanas rindas pašā, pašā priekšā,” pastāstīja Austrumu slimnīcas valdes loceklis Haralds Plaudis.

Veselības ministrijā neslēpj, Covid-19 pacientus vairumā reģionu slimnīcu varētu ārstēt uz mazāko pacientu rēķina, proti, slēdzot bērnu nodaļas, lai tur izvietotu Covid-19 pacientus. Par šādu soli jau nolēmusi Jelgavas slimnīca, kur no pirmdienas bērnus ārstēs tikai dienas ambulatorā.

Jelgavas slimnīcas valdes loceklis Kārlis Smilga

“Būtībā, ja izsauc ātro palīdzību, NMPD mašīna bērnu vedīs uz Rīgu, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu. Mums patreizējā brīdī ir septiņi slimnieki nodaļā, tas nozīmē, ka šie septiņi slimnieki būtu jāvēd uz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu.”

Ne visas slimnīcas gan šādam lēmumam, kas faktiski nozīmē pacientu šķirošanu, saredz pievienoto vērtību. Piemēram, Ziemeļkurzemes slimnīcas vadītājs pauž, arī samazinot pieejamos pakalpojumus, trūks cilvēku, kas aprūpē pilnās Covid-19 nodaļas.

Juris Lācis, Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas vadītājs

“Mēs lielu efektu no tā negūsim. Pārtraucot plānveida operācijas nebūs tā, ka pēkšņi atbrīvosies daudzi ārsti un viņus varēs novirzīt Covid-19 pacientu ārstēšanai. Un bieži vien šādās operācijas vai pakalpojuma atlikšana no plānveida kļust par akūtiem kādā brīdī.”

Slimnīcas vienlaikus vērš uzmanību, ka tās individuāli sazināsies ar pacientu, lai informētu, ja kāds plānveida veselības aprūpes pakalpojums tiks atlikts. Un šādā gadījumā prioritāte un rinda zaudēta netiks.
0 Komentāru