Kas jāatceras par ugunsdrošību mājoklī, strādājot attālināti?

0 Komentāru
Kas jāatceras par ugunsdrošību mājoklī, strādājot attālināti?
PN/SCANPIX

Līdz ar valstī izsludināto ārkārtējo situāciju vairums iedzīvotāju strādā un mācās attālināti un daudz laika pavada mājoklī. Lai darbs un mācības mājas apstākļos nepārvērstos ugunsnelaimē, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem un rūpēties par ugunsdrošību mājoklī, sniedzot ieteikumus šajā kontekstā.

Ēdiens uz ieslēgtas plīts vienmēr ir jāuzmana!

Gatavojot ēdienu uz plīts, nereti mēdzam apsēsties pie datora, turpināt iesāktos darbus, ātri aizskriet līdz veikalam vai atgulties blakus istabā, nepamanot, kā piedeg ēdiens. Labākajā gadījumā šādas rīcības sekas būs tikai piededzis katliņš un pēc deguma smakojošas telpas, bet sliktākajā – mājokļa iemītnieki cietīs no sadūmojuma. Karstuma ietekmē var aizdegties arī sadzīves priekšmeti un virtuves mēbeles.

Ja pannā vai katlā deg ēdiens, dzēšanai nevajadzētu izmantot ūdeni, jo veidosies karsti tvaiki, kas var applaucēt. Jāizslēdz plīti un jāuzliek degošajam traukam vāku, lai novērstu skābekļa piekļuvi degšanas vietai, jāizvēdina telpas.

Kas jāzina par elektrodrošību mājās?

Veicot ikdienas darbus mājas apstākļos, pastiprināti izmantojam dažādas elektroierīces, piemēram, datorus, planšetdatorus un viedtālruņus. Ļoti izplatīti glābējiem ir izsaukumi, kuri saistīti ar nepareizu elektroierīču ekspluatāciju, tādēļ VUGD aicina sekot ierīču lietošanas instrukcijām, tai skaitā:

  • nedarbināt bojātas elektroierīces, pat tad, ja ir redzams nenozīmīgs bojājums,
  • regulāri notīrīt putekļus no visām elektroierīcēm,
  • neatstāt ieslēgtas siltumu izstarojošās ierīces, piemēram, gludekli vai tosteri,
  •  dodoties ārpus mājām, neatstāt rozetē ieslēgtas elektroierīces,
  • viegli uzliesmojošas vielas glabāt atstatus no elektroierīcēm.

Gadījumā, ja aizdegusies elektroierīce, nekādā gadījumā nevajag dzēst liesmas ar ūdeni! Vispirms, jāatvieno ierīci no elektriskās strāvas, tad jāapsedz to ar biezu, nesintētisku audumu vai ugunsdzēsības pārklāju. Ja ir iespējams, jāiznes elektroierīci no telpām.

Kurinot krāsni, jāievēro piesardzību!

Rūpējoties par siltumu mājoklī, jāpārliecinās, lai apkures iekārtas ir darba kārtībā. Šo iekārtu nepareiza izmantošana ir viens no izplatītākajiem ugunsgrēku iemesliem, tāpēc jāievēro ugunsdrošības noteikumus:

  • neizmantot bojātas apkures iekārtas vai dūmvadus,
  • regulāri jāiztīra sodrējus no dūmvada,
  • kurināmo un citus degtspējīgus materiālus jānovieto ne tuvāk par 1,2 metriem no apkures iekārtas durtiņām,
  • nevajadzētu kurināt apkures iekārtas ar malku, kuras garums pārsniedz kurtuves izmērus,
  • nevajadzētu novietot apkures ierīču tuvumā degtspējīgus priekšmetus, piemēram, uz krāsns vai kamīna nežāvē drēbes un apavus.

Lasi vēl: Mēģināja iekurt krāsni ar benzīnu? Valmierā ugunsgrēkā cietuši divi cilvēki

Dūmu detektors var glābt dzīvību.

Lai savlaicīgi pamanītu izcēlušos ugunsnelaimi, mājoklī jāuzstāda dūmu detektoru. Visbiežāk cilvēki ugunsgrēkos cieš vai iet bojā nevis no liesmām, bet saelpojoties dūmus, jo laikus nepamana ugunsgrēka izcelšanos. Dūmu detektors, kas ar skaļu skaņas signālu brīdina par izveidojušos sadūmojumu, dod iespēju pamanīt apdraudējumu un izglābties no bīstamās vides.

VUGD atgādina, ka visos mājokļos -gan dzīvokļos, gan privātmājās obligāti ir jābūt uzstādītiem dūmu detektoriem, bet privātmājas papildus jānodrošina ar ugunsdzēsības aparātu!

Ja tomēr notikusi nelaime un vajadzīga operatīvo dienestu palīdzība, nekavējoties jāzvana uz tālruņa numuru 112.

0 Komentāru