Komentāri

Dizainā stāsts ir drīzāk nevis par vides sakārtošanu, bet par tā sakārtošanu, “kas tev ir galvā”. Tā “900 sekunžu” Lielajā intervijā saka dizaineri, biroja “H2E” īpašnieki Ingūna un Holgers Eleri.

Viņi norāda: stāsts ir par cilvēku. Un tas svarīgs arī muzejos – tieši viņu abu un viņu komandas darbs daudziem muzejiem šogad ļāvis piedzīvot renesansi. Dizainerim, lai izveidotu jaunu muzeja ekspozīciju, jākļūst gan par pētnieku, gan jālasa Rainis, gan arī jāinteresējas par mašīnām un ieročiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Muzeji – neizmantots resurss

Muzeji Latvijā joprojām ir neizmantots resurss gan kultūras stāstu stāstīšanā, gan saturīgā un jēgpilnā brīvā laika pavadīšanā, uzskata Eleri. ”Ir brīnišķīgs Endija Vorhola teiciens, ka nākotnē muzeji kļūst par lielveikaliem un lielveikali par muzejiem. Un, manuprāt, šis laiks ir jau iestājies un šī tendence par to, lai muzejos ir tikpat daudz cilvēku svētdienās, cik lielveikalos,” teica I.Elere.

Pēc H.Elera domām, lai tas notiktu, ir jābūt piedāvājumam, un muzeju potenciāls pie mums netiek pilnībā izmantots.

Holgers Elers, dizainers

Muzejs vairs nav tāda mantu krātuve mūsdienu izpratnē. Krātuve, kur viss pamazām noput un cilvēki iegriežas un kaut ko apskatās. Muzejam, manuprāt, ir pilnīgi citi uzdevumi. Izglītot cilvēkus, iesaistīt, lai cilvēki iegūtu kādu pieredzi.

Eleri veidojuši ekspozīcijas šogad atklātajam atjaunotajam Raiņa muzejam “Tadenava”, Raiņa un Aspazijas mājai Rīgā, Raiņa un Aspazijas vasarnīcai Majoros. Eleru dizaina birojs “H2E” veidojis projektus arī Rīgas Motormuzejam, Latvijas Kara muzejam, Rēzeknes Zaļajai sinagogai, Latvijas Bankai, Stūra mājai u.c. , bet I.Elere veidojusi arī kolekcijas monētas ”Zelta saktas. Ripsakta” grafisko dizainu.

Latvijā – spēcīgi dizaina darbi

”Mēs kā maza nācija esam ļoti talantīga nācija, mums ir tiešām labi dizaina risinājumi. [Dizaina ekspozīciju un notikumu cikla] ”Dizaina manifestācija” ekspozīcijā ”Reputācija” mēs rādījām darbus, kas saņēmuši starptautiskas dizaina balvas. Tas nozīmē, ka priekš mazas nācijas, tādā starptautiskā kontekstā vērtējot, šie apbalvotie darbi ir spēcīgi un nozīmīgi. Jautājums, cik mēs paši to apzināmies, kā mēs šos apbalvotos darbus pēc tam pielietojam un kā uz šo labo piemēru bāzes tālāk attīstām nākamos risinājumus,” intervijā sprieda I.Elere.

Arī H.Elers norādīja, ka šie darbi lielākoties tiek eksportēti, tā ka mēs paši tos nepielietojam, un tā ir bēdīga atziņa. ”Bet es domāju, ka process attīstās – jo vairāk par to runāsim, ka mums ir jāpieprasa labs dizains un mums pienākas labs dizains,” norādīja dizainers.

Komentējot cilvēku bieži teikto, ka dizains ir labs un interesants, bet nav pieejams un ir par dārgu, I.Elere minēja: ”Vai es gribu sēdēt [”Rīgas krēslu fabrikas” līdzīpašnieka] Alda Circeņa dizainētā krēslā vai uz Ķīnā ražotā krēsla, kur nabaga ķīnietim tiek maksāts tik, cik es nevēlos saņemt?”

Pēc viņas domām, it īpaši valsts pārvaldē varētu izmantot lietas, kas ir šeit radītas, kas ir devušas darbu cilvēkiem, kas šeit dzīvo un strādā. Viņasprāt, tas ir mūsu nācijas pašapziņas, pašlepnuma jautājums, cik mēs to pieprasām.

H.Elers gan atzina – vienam pensionāram, kurš saņem pāris simtus eiro, tagad skaidrot, ka viņam jānopērk krēsls par 500 eiro,  ir sarežģīti. “Bet te jau ir stāsts par pavisam citām lietām, par to, kā mēs dzīvojam. Vai divsimt eiro pensija ir cilvēka cienīga pensija?” vaicāja H.Elers.

”H2E” ieguvis tiesības nākamgad organizēt Latvijas Dizaina gada balvu, un, kā norāda I.Elere, mērķis ir veicināt dizaina izmantošanu stratēģiskā līmenī, nevis skatīties uz dizainu tikai kā skaistu iepakojumu.

Ingūna un Holgers Eleri ir Latvijas Mākslas akadēmijas absolventi un tagad arī mācībspēki, dizaina biroja ”H2E” īpašnieki un vadītāji.  ”H2E” veidotās ekspozīcijas ”Informācija” un ”10 lietu stāsti par cilvēku un varu” šogad ieguva ”Red Dot Award” balvu, biroja darbi saņēmuši arī citus starptautiskus apbalvojumus – ”A’Design Award”, ”iF Design Award”, ”SEGD”.

Video: Lielā intervija ar Ingūnu un Holgeru Eleriem

 

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl