Komentāri

Kāda ir vārda “idiots” nozīme, kas ir skarbāks apvainojums – “čekists” vai “idiots” un, galu galā, vai tautas kalpiem piedienas šādus vārdus lietot – to visu šodien apsprieda Saeimas Ētikas komisija. Komisijas vairākums gan beigu beigās atturējās sodīt Augustu Brigmani (ZZS) par to, ka viņš savu kolēģi Artusu Kaimiņu (KPV) nodēvējis par idiotu.

Nesola atvainoties

Uz Saeimas Ētikas komisijas kamīna dzegas kāds šodien bija novietojis Fjodora Dostojevska romānu “Idiots”. Tas kalpoja kā tematiska dekorācija tautas kalpu šodienas debatēm.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Novembra vidū deputāti Brigmanis un Kaimiņš aizsvilās debatējot par tā dēvēto Čekas maisu atvēršanu. Kaimiņš paziņoja – visa Latvija zinot, ka Augusts Brigmanis esot “čekas maisos”. Savukārt Brigmanis uz to reaģēja, nosaucot Kaimiņu par idiotu. Pēc tam Kaimiņš vērsās parlamenta ētikas komisijā, prasot kolēģi sodīt.

Šodienas sēdē Brigmanis gan nebija noskaņots lūgt grēku piedošanu. Viņš kolēģu priekšā atzina plaši zināmo faktu, ka savulaik bijis Komunistiskās partijas biedrs, ieņemot arī Saldus rajona komitejas pirmā sekretāra amatu, bet kategoriski noliedza, ka jebkad būtu bijis “čekas maisos”. Čeka jeb Padomju Savienības Valsts drošības komiteja gan trīsreiz esot centusies Brigmani savervēt, bet tas neesot izdevies. Tādēļ viņš savu rīcību nenožēlojot.

”Vienkārši es saprotu, ka ar kolēģi [Kaimiņu] var runāt tikai no spēka pozīcijām. Savādāk sarunu viņš nesaprot. Es nepiekāpšos. Vajadzēs, vēl nosaukšu. Un ne tādā vārdā tikai,” brīdināja Brigmanis.

Sengrieķu idioti

Ētikas komisijas locekļi ar skubu iesaistījās diskusijā. Tika iztirzāta gan vārda “idiots” nozīme, gan tas, kurš no deputātiem otru smagāk aizskāris.

”Sengrieķu valodā, no kurienes tas vārds ir nācis, tas nozīmēja profānu, tas nozīmēja privātpersonu, kas nepiedalās valsts likumu apspriešanās. Bet laika gaitā pakāpeniski tas ieguva citādu nozīmi,” valodniece Janīna Kursīte-Pakule (NA) sniedza ieskatu vārda vēsturē, aicinot Brigmani paskaidrot, tieši, kuru no vārda nozīmēm viņš domājis, attiecinot to uz Kaimiņu.

Opozīcijas deputāte Inga Bite (LRA) gan aizrādīja, ka, lai kā šis vārds tiktu definēts, sarunvalodā tas tiek lietots kā lamuvārds.

Savukārt nacionāļu līderis Raivis Dzintars (NA) lika saprast, ka, viņa ieskatā, šajā situācijā abi deputāti ir vienlīdz vainīgi:

”Kolēģa apvainošana par čekistu vai par idiotu ir ļoti pielīdzināmas lietas. Es pat nezinu, kas ir vairāk aizvainojoši. Vārdu apmaiņa bija abpusēja, un tas ir jāņem vērā.”

Tomēr nesoda

Deputātu vairākumam atturoties, Ētikas komisija izlēma Brigmani nesodīt. Kaimiņš ar to nebija apmierināts, norādot, ka tam var būt tālejošas sekas.

”Jūs tikko esat radījuši precedentu, ka viens deputāts otru deputātu augstākajā lēmējvarā Latvijā drīkst – un tas ir atļauts un vajadzīgs – saukāt par idiotu. Jūs tikko to esat izdarījuši. Es jūs apsveicu ar šo brīnišķīgo lēmumu,” deputāts teica, ironiski sasitot plaukstas.

Lasi vēl