Karstums apdraud mājlopu veselību; iznākums var būt letāls

16 komentāri

Lielais karstums grūtības sagādā ne tikai cilvēkiem, bet arī mājlopiem – sevišķi smagi šajā laikā ir govīm un zirgiem, kuriem šādi laikapstākļi var izrādīties arī letāli, vēsta TV3 Ziņas.

Vecsiljāņu saimniecībā ir vairāk nekā 900 slaucamas govis. Ņemot vērā iespaidīgos ganāmpulka apjomus, par mājlopu labsajūtu arī karstos laikapstākļos saimnieki sāka domāt jau tad, kas fermas būvniecību vēl tikai plānoja.

“Ceļot fermu, ir uzlikts sendviča paneļa jumts, kas notur šos saules starus augšā, viena no svarīgākajam lietām ir ventilatori. Tāpat arī sienas ir veidotas no paceļamiem aizkariem, kas nodrošina, ka govīm visu laiku ir svaigs gaiss,” stāsta SIA “Vecsiljāņi” saimnieks Reinholds Sprukulis.

Ganāmpulkam nodrošināts arī svaigs ūdens un te mājlopi visu dienu pavada zem nojumes. Tomēr pat tik labvēlīgos apstākļos, karstums ir ietekmējis piena daudzumu – tas sarucis par aptuveni 10%.

Grūtības ir arī zirgiem, kuru komforta temperatūra ir no +15 līdz +25. Pārkarstot zirgi kļūst apātiski, sasvīst un negrib ēst.

Iveta Dzērve, “Augusta stallis” īpašniece

“Šogad diviem zirgiem sākas veselības problēmas. Bija gan nelielas kolikas, tieši melnajiem zirgiem, karstumā liela problēma ir tieši tumšajiem zirgiem, bija kolikas un temperatūra trīs dienas.”

Šajā stallī zirgiem ir pieejamas plašas ganības, taču viņi tās izmantojot tikai pa nakti. Saimniece stāsta – tas pat ir ne tik daudz karstuma, cik dunduru dēļ.

Saimniekiem, kuriem nav labi aprīkotu telpu un kuri govis katru dienu laiž ganībās, jābūt vēl uzmanīgākiem, jo komforta temperatūra govīm ir no -5 līdz +15 grādiem. Siltākā laikā jau parādās karstuma stresa draudi. Viena no redzamākajām pazīmēm – govs sāk smagi elsot, gluži kā suns.

“Tās lielākās problēmas, kas govīm ir, tas ir atražošanas problēmas. Viņām rodas samazināta apetīte, samazināta dzertgriba. Tas viss ietekmē govju reprodukciju, piena sastāvu, govju labsajūtu,” skaidro LVB Lauksaimniecības dzīvnieku veterinārārstu sekcijas vadītāja Ieva Līna.

Šajā stāvoklī govs būtībā visu enerģiju sāk veltīt izdzīvošanai, nespējot nodrošināt vairošanos, piena ražošanu un citus ikdienas procesus. Lai gan šogad govju nāve no karstuma stresa neesot reģistrēta, pērn vetārstei ar šādu gadījumu nācies saskarties.

“Šī karstuma ietekmes dēļ saasinās hroniskas problēmas. Ja ir iekaisumi nagos, kaut kādi klibumi hroniski – viņi saasinās,” atzīst Līna.

Lai palīdzētu mājlopiem pārvarēt lielo karstumu, saimniekiem ganībās jānodrošina nojumes vai ēnas, kur patverties. Tāpat, jāpiegādā svaigs ūdens un svaiga barība. Uzturu var papildināt ar dažādiem vitamīniem.

16 komentāri