Kariņš no VM ceturtdienas valdības sēdē sagaida piedāvājumu ar priekšrocībām pret Covid-19 jau vakcinētajiem

16 komentāri

Premjers Krišjānis Kariņš no Veselības ministrijas (VM) ceturtdienas, 13. maija, valdības sēdē sagaida piedāvājumu ar priekšrocībām pret Covid-19 jau vakcinētajiem cilvēkiem Latvijā, tā pirms brīža TV3 ziņu raidījumā “900 sekundes” sacīja Ministrs prezidents.

Viņš teica, ka 13. maija valdības sēdē VM ir jāpiedāvā priekšrocības vakcinētajiem cilvēkiem un kādu no tām Latvijā varētu ieviest jau drīzumā, kas ir svarīgi, lai stimulētu vakcinēties pret Covid-19 un kaut zināmā mērā no ierobežojumiem atbrīvotu vakcinētos cilvēkus. “Būtu svarīgi, ka mēs būtu pieņēmuši skaidrus noteikumus, ko var vai ko nevar pilnībā vakcinēti cilvēki darīt,” sacīja premjers. Vienlaikus viņš teica, ka pagaidām arī šajā ziņā nedrīkst rīkoties pārsteidzīgi, kamēr vakcinācijas aptvere sabiedrībā nav sasniegusi 30-40%, kas būtu tas slieksnis, kādā risks saslimt ar Covid-19 vakcinētajiem cilvēkiem krietni samazinās.

Viņš atgādināja, ka vakcinācijas nozīmi cīņā ar vīrusu apliecina pozitīvā pieredze citās valstīs, piemēram, Izraēlā, Lielbritānijā, ASV, kur 40% vakcinācijas aptvere sabiedrībā sniegusi pozitīvus rezultātus cīņā ar vīrusu. Sasniedzot 70% vakcinācijas aptveri, jaunā koronavīrusa izplatību vajadzētu apturēt visā Eiropā.

Kariņš teica, ka Latvijas slimnīcās joprojām stacionēto Covid-19 pacientu vidū ir diezgan liels īpatsvars senioru, lai gan šie cilvēki ietilpt vienā no pirmajām prioritāri vakcinējamo grupām, tāpēc VM vairāk jāuzrunā seniori, mudinot šo iespēju izmantot. Premjers uzsvēra, ka vakcīna pret Covid-19 galvenokārt ir lietderīgi pašiem senioriem kā aizsardzība pret vīrusu, jo visvairāk no tā joprojām mirst cilvēki vecuma grupā, sākot no 60+. Jo augstāks būs vakcinēto senioru īpatsvars, jo vairāk samazināsies stacionēto senioru skaits un mirstība.

Vienlaikus Kariņš teica, ka pašreiz vakcinācija pret Covid-19 aktīvi turpinās visā sabiedrībā. “Skatoties uz sabiedrībām citās valstīs, kas mums [vakcinācijā pret Covid-19 ir priekšā], mēs Latvijā aptuveni 4-5 nedēļas atpaliek vakcinācijā pret Covid-19 no citām valstīm, zinām sākotnējos iemeslus, bet patlaban ļoti labi “iedzenam” tempu, raiti notiek process, tikai ir tas jāuztur un jāturpina,” viņš sacīja.

Komentējot infektologa Uga Dumpja sacīto, ka vakcinācijas pozitīvu efektu Latvijā varētu redzēt ap Jāņiem, tātad pēc aptuveni pusotra mēneša un kāda būs stratēģija līdz tam, vai ierobežojumi tiks pastiprināti, Kariņš teica, ka patlaban – vismaz pēc 13.maija valdības sēdes – sabiedrība varētu rēķināties, ka esošie ierobežojumi īpaši nemanīsies. Vienlaikus viņš aicināja turpināt būt piesardzīgiem, piemēram, ejot pie friziera, gan frizierim, gan klientam valkāt masku un to darīt arī citās publiskās iekštelpās. Tādējādi ļoti grūti šai slimībai izplatīties.

“Nepulcēties, nedrūzmēties, neejam iekštelpās, iekštelpās valkājam maskas, tās pamatlietas paliek spēkā. Ja ievērosim tās, ir skaidrs, ka vairums sabiedrības turpina ievērot noteikumus, mēs uzveiksim vīrusu. Bet tā sacensība ar laiku ir īsta un izeja ir tiešām ar vakcinācijas palīdzību,” aicināja premjers, piebilstot, ka patlaban faktiski viss uzsvars ir jāliek uz vakcināciju nevis ierobežojumu pārskatīšanu, kuri arī, protams, ir ļoti svarīgi, taču patlaban notiek cīņa ar laiku un paliek atvērts jautājums, kas uzvarēs – Latvijas sabiedrība ar vakcinācijas palīdzību uzveiks vīrusu vai vīruss būs veiklāks un uzveiks iedzīvotājus.

“Veselības ministrs mani šodien informēja, ka vakcīnu pret Covid-19 vakar ir saņēmuši vairāk nekā 20 000 cilvēku, šis ir ļoti labs temps, ja mēs to varētu uzturēt, tie būtu jau 140 000 cilvēku nedēļā. Tas ir tas temps, kas mums ir nepieciešams. Atsaucība, paldies visiem, kas piesakās un iet vakcinēties, tiešām šobrīd ir ļoti laba. Un tiešām paldies visām personām – ārstiem, medmāsām, kas nodrošina šo procesu pašvaldībās, tas ir ļoti liels darbs un īstā vārdā svētīgs darbs, jo šī ir mūsu visu izeja,” uzteica Kariņš,

Vienlaikus viņš teica, ka kopumā valstī ierobežojumus patlaban nedrīkst arī mīkstināt, lai neatkārtotu citu pasaules valstu kļūdas, kā, piemēram, Indijā patlaban, savulaik Igaunijā, Lietuvā, Īrijā un Lielbritānijā, kurās valdība pāragri atcēla ierobežojumus un šī slimība katrreiz uzvarēja. “Manuprāt, un tā arī es prognozēju, ka rītdienas [13.maija] valdības sēdē mēs ierobežojumus īpaši nepārkārtosim, mēs liksim visu uzsvaru uz vakcinēšanu, tai skaitā mums tagad jāskatās, kādas papildu priekšrocības mēs varētu piešķirt vakcinētajiem cilvēkiem kā vēl vienu papildu stimulu iestāties rindā un bezmaksas pakalpojumu saņemt – vai nu tas attiektos uz pašizolāciju, vai citām iespējām. Ir svarīgi, ka mēs definējam un jau sākam to ieviest, jo pilnībā vakcinētam cilvēkam nav risks pārnēsāt šo slimību sabiedrībai.”
16 komentāri