Kara mantojuma meklēšana Latvijā ir neregulēta un, iespējams, ienesīga

0 Komentāru
Kara mantojuma meklēšana Latvijā ir neregulēta un, iespējams, ienesīga
Foto: ekrānšāviņš

Latvijas zeme ir pilna ar karavīru mirstīgajām atliekām – vācieši, krievi, latviešu leģionāri – laika zobs pīšļus nešķiro. Tomēr ir cilvēki, kas aizraujas ar karavīru mirstīgo atlieku meklēšanu, cenšas tos identificēt un parūpēties, lai mirstīgās atliekas tiktu godam apglabātas.

Viens no tādiem ir Ruslans, kurš ar speciālu detektoru, kas identificē lielākus metāla gabalus, pārstaigā lauku. Ruslans atklāj, ka vieta, kur viņš meklē bojāgājušos karavīrus, ir kā nosēta ar loču čaulītēm un šķembām, tāpēc svarīgi, ka detektors uzrāda tikai lielus metāla gabalus, piemēram, lāpstu. Kara laikā bojā gājušie novietoti bedrē, un kā piemiņas zīme atstāta zemē iedurta lāpsta vai kāds lielāks dzelzs gabals. Acīmredzot pēc tā var atrast bojā gājušo mirstīgās atliekas.

Arī Jānis ir viens no bojāgājušo karavīru meklētājiem. Laukā, kurā entuziasti cenšas atrast kara drūmās liecības, atrasti jau vairāki bijušo karavīru līķi. Pārsvarā tie ir Sarkanās armijas karavīri, daži vācieši, retāk latviešu leģionāri. Kara laikā kapavietas raktas seklas, bet 50 gadu laikā lauks ir apstrādāts. Tiek atrasti dažādi karavīriem piederējuši priekšmeti, bet paša karavīra mirstīgas atliekas veselas bieži vien neaizdodas atrast.

Šo entuziastu darbs tiek vērtēts neviennozīmīgi. No vienas puses, daudzi ir pateicīgi, ka kāds kritušais leģionārs tiek atrasts un pārapbedīts Lestenē, citi uzskata, ka šie entuziasti izposta vēstures liecības. Valsts no savas puses nav sakārtojusi regulējumu, kas un kā var meklēt kara liecības. Līdz ar to dažiem kara laika priekšmetu meklēšana ir pārvērtusies par ienesīgu rūpalu.  Arī Jānis atzīst, ka kaut kāda nauda entuziastu un kolekcionāru vidū apgrozās, taču pats par savu nodarbi neko nav saņēmis.

Vairāk skaties video.

0 Komentāru