Kapseļu ielas bērnu aprūpes centrā īstenos unikālu projektu – tajā taps dzīvokļi nākamajiem audžuvecākiem

0 Komentāru

Lai arī par to, ka varētu pilnībā slēgt Latvijas bērnu namus, tiek runāts daudz, joprojām simtiem bērnu spiesti uzaugt bez vecāku gādības. Tiem, kuriem ir smagi funkcionāli traucējumi, ģimenes atrast ir vēl grūtāk. Kapseļu ielas bērnu namā top nebijusi iecere – telpas pārveidotas par atsevišķiem dzīvokļiem, kuros aicina nākt dzīvot mammas vai tētus, kas būtu gatavi uzņemties rūpes par bērniem.

Kapseļu ielas bērnu aprūpes centrā dzīvo 37 bērniņi ar funkcionāliem traucējumiem, viņu sapnis gan ir augt ģimeniskā vidē. Pateicoties uzņēmīgu darbinieču iniciatīvai šīs ēkas ceturtajā stāvā radīta vide, lai tas piepildītos.

Mājas augšstāvs, kur vēl nesen bērni dzīvoja grupās, nu pārveidots par atsevišķiem, plašiem dzīvokļiem. Ar virtuvi, kurā gatavot ēdienu, gaišām istabām, kurās bērni dzīvos pa diviem un pielāgotu vannasistabu.

Telpas piemērotas, lai bērniem ar smagiem funkcionāliem traucējumiem, arī ratiņkrēslos, būtu te viegli uzturēties. Ideja – sniegt bērniem ģimeniski vidi, kurā viņi dzīvotu kopā ar vienu piesaistes personu  –  mammu vai tēti. Vienā dzīvoklī četri, otrā – trīs bērni vecumā no sešiem līdz 11 gadiem.

“Līdzīgi kā SOS bērnu ciematos, tā ideja pārņemta, plus vēl šeit mammām nāk talkā auklītes, kas palīdzētu, tai ģimenītei, kam ir četri bērni, tur nāk palīgā trīs auklītes uz maiņām, viņas ir kā darbinieki, kas mainās. Un tajā ģimenītē, kur ir trīs bērni, tur divas auklītes nāk palīgā,” norāda sociālā darbiniece bērnu aprūpes centrā Ēstere Zemīte.

Šobrīd bērnu aprūpes centros strādā darbinieki, kuri bieži mainās, ļoti pietrūkst tādu cilvēku, kuri ar bērniem kopā ir dienu no dienas. Turklāt mammām vai tētiem dzīvojot aprūpes centra dzīvokļos, liels atspaids būs uz vietas pieejamie speciālisti – rehabilotogi, mediķi.

“Alga sociālam audzinātajam ir 800 eiro ir neto, uz rokas, bet tajā ir atrēķināta nauda no ēdināšana, mammai nav jāmaksā par komunālajiem, nav jāmaksā īre, tas nāk no valsts budžeta,” norāda Kapseļu ielas bērnu aprūpes centra vadītāja Ilze Dzene.

Tiesa, tie, kuriem šis būtu arī sirds darbs, vēl tiek meklēti. Nereti piesakoties pretendenti, kuri tomēr neder. “Tā problemātika ir tāda, ka bieži vien tie cilvēki, kas ir pieteikušies, viņiem nav, kur dzīvot, un tas ir tāds kā  izmisuma solis.  Mēs nevaram tādus pretendentus uzņemt, jo tur kur cilvēkam rodas tāda nepārliecinātība par sevi,  tad kas notiks ar bērniem? Mēs meklējam tādu cilvēku, kurš ir atbildīgs, mīlošs cilvēks,” stāsta aprūpes centra vadītāja

Dzīvokļi jau ir izremontēti, un šobrīd aprūpes centrs gaida, kad pieteiksies sociālie darbinieki – ir arī atvēlēti līdzekļi telpu iekārtošanai pēc viņu gaumes.

“Ir brīnišķīgi bērni, viņiem katram ir vajadzīga sava individuāla pieeja, ir vajadzīgs laiks, lai viņus iepazītu un saprastu, bet es domāju, ka arī priekš mammas tā būs ļoti vērtīga, ļoti skaista pieredze, ko viņa varēs caur to piedzīvot,” teic sociālā darbiniece. “Droši pieteikties un mēģināt! Varbūt kāds šaubās, bet šīs šaubas, atnākot uz šejieni, pazūd,” aicina aprūpes centra vadītāja.

Nākotnē vīzija gan ir, ka dzīvokļos dzīvotu arī īpašas audžuģimenes, kuras uzņemtos  rūpes par bērniem. Likums gan pagaidām to neļauj.

“Redzot to, cik lēni notiek bērnu uzņemšana ģimenēs, patiesībā mums ir ļoti grūti atrast ģimenes bērniem ar smagiem funkcionāliem traucējumiem. Ideja bija, ka mēs tās ģimenes varētu šeit aicināt, lai viņas dzīvo šeit, kur ir piemēroti apstākļi, vide, kur ir arī pieejami speciālisti. esam labā vietā – Rīgā, Pārdaugavā, kur blakus ir skolas un ārstniecības iestādes,” norāda Kapseļu ielas aprūpes centra sociālā darbiniece.

Labklājības ministrijā šo ideju atbalsta, norādot, lai to īstenotu – jāveic grozījumi normatīvajos aktos. Taču vispirms jāizvērtē plusi un mīnusi šim iecerētajam bērnu aprūpes veidam.

0 Komentāru