2 komentāri
Kāpēc ”Swedbank” bankomātos karti atdod sākumā un naudu pēc tam, bet citos – otrādi?
Foto: LETA -- REUTERS/SCANPIX

”Swedbank”, ”DnB bankas” un ”SEB bankas” klientiem ir iespēja ar savu karti izņemt skaidru naudu jebkurā no šo banku bankomātiem, nemaksājot papildus komisijas maksu par veikto pakalpojumu ”svešajā” bankomātā. Viss skaisti, bet… Šo banku bankomāti nedarbojas pēc viena principa, kas nereti var kalpot par iemeslu kartes aizmiršanai bankomātā.

Katram no mums paziņu lokā, visticamāk, ir kāds, kurš, bankomātā izņemot skaidru naudu, ir aizmirsis savu kredītkarti. Iemesli tam dažādi – aizmāršība, steiga vai kāds vienkārši novērsis uzmanību no darāmā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Taču ir vēl viens būtisks iemesls, proti, Latvijā ne visu banku bankomāti darbojas pēc viena principa. Piemēram, ”Swedbank” bankomāti, veicot skaidras naudas izņemšanu, sākumā izdod karti un tikai pēc tam naudu. Tikmēr, piemēram, ”DnB” un ”SEB bankas” bankomāti darbojas otrādi – sākumā tiek izdota nauda un tikai pēc tam karte.

Foto: LETA

Foto: LETA

Iespējams, ”DnB bankas” un ”SEB bankas” klientiem šāda prakse sevišķi netraucē, jo aizmirst karti ”Swedbank” bankomātā, ja veic skaidras naudas izņemšanu, ir pagrūti. Pirmkārt, ”Swedbank” bankomāts ”kliedz”, kad ir izdevis karti, un, otrkārt, ja esi nācis pēc naudas, tad to jau parasti neaizmirsīsi.

Citādi ir ar ”Swedbank” klientiem, kuri izņem naudu ”svešajos” bankomātos. Ja ikdienā izmanto un esi pieradis pie ”Swedbank” bankomāta, tad aizmirst karti ”DnB bankas” un ”SEB bankas” bankomātos ir diezgan viegli. Pirmkārt, saņemot naudu tīri psiholoģiski it kā esi savu darbiņu padarījis un dodies prom, un, otrkārt, pīkstiens par to, ka jāsavāc arī karte, nāk samērā vēlu, un steidzīgais būs jau prom.

Taču katrai no konfigurācijām ir savi plusi, jo, ja pēc skaidras naudas izņemšanas ”Swedbank” automātā vēlies veikt vēl kādu operāciju, tad atkārtoti ir jāliek bankomātā karte. Tikmēr ”DnB bankas” un ”SEB bankas” bankomāti pēc skaidrās naudas izņemšanas jautā: ”Vai vēlaties veikt vēl kādu operāciju?” Ja vēlies, spied ”jā” un darbojies, ja nē – spied ”nē”, paņem karti un dodies.

Šādas teorijas, protams, var vērst plašumā, taču, kāpēc ir šādas atsevišķās prakses bankomātu konfigurācijā, lai skaidro pašas bankas:

Foto: LETA

Foto: LETA

“Swedbank” komunikācijas virziena vadītāja Kristīne Jakubovska: ”Swedbank” bankomāti ir konfigurēti tā, ka sākumā tiek izdota karte un pēc tam nauda. Šādu konfigurāciju izvēlējāmies, vadoties pēc cilvēka iespējamās uzvedības bankomāta lietošanas gadījumos – jo, piemēram, saņemot naudu, cilvēks dažkārt vēlas to pārskaitīt, un karte var tikt aizmirsta bankomātā. Savukārt, ja sākumā iznāk karte, bet bankomāts pa to laiku skaita naudu, tad karti klients var jau izņemt un ielikt makā.

Foto: LETA

Foto: LETA

“SEB bankas” korporatīvās komunikācijas projektu vadītāja: Kristīne Martinsone Analizējot mūsu klientu uzvedību, redzam, ka viens klients vidēji veic 1,5 darījumus vienas bankomāta izmantošanas laikā. Tāpēc mūsu bankomātos klients vispirms saņem naudu un tikai pēc tam karti, lai nepieciešamības gadījumā var veikt papildu darbības, piemēram, paskatīties bilanci, bez atkārtotas kartes ievietošanas bankomātā. Attiecīgi, ja klients veic vairākus darījumus tiek ietaupīts viņa laiks. Turklāt visi SEB bankas bankomāti, kartes izdošanas brīdī raida skaņas signālu, lai pievērstu klienta uzmanību kartes izņemšanai no bankomāta.

Foto: LETA

Foto: LETA

”DNB bankas” sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Teika Lapsa: Ieviešot bankomātu tīklu, ”DNB bankā” tika rūpīgi izvērtēti dažādi aspekti, tostarp klientu paradumi, apkalpošanas ātrums, drošība, ērtība. ”DNB banka” vēlas pievērst klientu uzmanību tam, ka DNB bankomātu priekšrocības lieti noder arī tiem, kas bieži izmanto dažādas transakcijas. Piemēram, ja klients vēlas izņemt ne tikai eiro, bet arī ASV dolārus, tad tas DNB bankomātos ir ērti izdarāms vienlaikus, bez atkārtotas karšu ievietošanas (kā gadījumos, kad bankomāts izsniedz vispirms karti un tikai pēc tam naudu).

 

Nobeigumā: Cik bieži tad kartes tiek aizmirstas bankomātos?

“DNB bankas” sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Teika Lapsa Skaties.lv informē, ka pērn Latvijas DNB bankomātos, ņemot vērā kopējo transakciju jeb darījumu skaitu, ir atstāti vai aizmirsti 0,16% norēķinu karšu. No visām gadā aizturētajām kartēm 48% ir nejauši atstātas bankomātos. No tām 12% ir “DNB bankas” kartes, 32% ir citu Latvijas banku kartes, bet 4% citu banku ārzemēs lietotās kartes. Tikmēr atlikušie 52% karšu DNB bankomātos ir aizturētas citu iemeslu dēļ – klients neatceras paroli, beidzies derīguma termiņš u.c.

Savukārt visā “SEB bankas” bankomātu tīklā, kurā darbojas 241 bankomāts visā Latvijas teritorijā (no tiem 61 ar iemaksu/izmaksu funkciju un 180 ar skaidras naudas izmaksas funkciju), vidējais izmaksu darījumu skaits dienā pārsniedz 38 tūkstošus, savukārt aizmirsto karšu skaits veido 0,12% jeb vidēji 30 “SEB bankas” un 17 citu banku izsniegtās kartes, skaidro “SEB bankas” korporatīvās komunikācijas projektu vadītāja Kristīne Martinsone.

“Swedbank” komunikācijas virziena vadītāja Kristīne Jakubovska Skaties.lv norādīja, ka speciālu statistiku par bankomātā atstātajām kartēm banka neveido, bet “Swedbank” eksperti, daloties savā pieredzē, norāda, ka šādu gadījumu nav daudz.

TOP komentāri

 • Bezvārds
  0 0 0

  Bezvārds

  Nesaprotu problēmu. Tiešām tik sarežģīti darboties ar nedaudz atšķirīgiem bankomātiem..? Vai arī portālam nav par ko rakstīt?
 • R.A.F.A. Koment.
  0 0 0

  R.A.F.A. Koment.

  Saprotu, ka karti vel varētu atrast un atdot īpašniekam, bet kurš Tev rakstīs uz twitteri un atdos skaidrā naudu, ko pats esi atstājis? :D

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl