Kāpēc studentiem Latvijas Universitātē vajadzīgas apmaksātas “aukles”?

5 komentāri
Kāpēc studentiem Latvijas Universitātē vajadzīgas apmaksātas “aukles”?
LETA

Lai mazinātu studentu atbirumu, Latvijas Universitātē (LU) izveidots jauns amats – kurators. Šī īpaši apmācītā pasniedzēja uzdevums ir ”pieskatīt” pirmkursniekus.

Kopumā LU savus pienākumus šogad sāka pildīt 70 kuratori, kuri ir atbildīgi par apmēram 2500 1. kursa studentiem. Ja viss būs labi, kuratori studentiem būs līdz bakalaura studiju beigām.

Ar kuratoru palīdzību LU cer mazināt studentu atbirumu, kas 1.kursā ir tuvu 20%.

Pirmkursnieku rūpes ir dažādas – sākot ar to, kā nokļūt līdz konkrētai auditorijai vai dienesta viesnīcai, un beidzot ar saskarsmes problēmām ar citiem studentiem, stāsta pasniedzējs, LU 1.kursa studentu kurators Igors Gubenko. Viņš atbild par 32 filozofijas studentiem. Attiecības ar viņiem esot horizontālas, nekādas hierarhijas nav.

”Es pat vērsos pie saviem studentiem ar tādu uzstājīgu lūgumu mani uzrunāt tikai uz ”tu”. Reizē arī prasot viņiem arī man rīkoties atbilstīgi – uzrunāt viņus uz ”tu”. Šis ir komunikācijas jaunais līmenis, kas ir man ar maniem studentiem izveidojies,” stāstīja Gubenko.

Video

Kādreiz kuratori augstskolās jau bija – padomju laikos. Viņu mūsdienu pēcteči esot daudz demokrātiskāki: studentam nekas netiekot uzspiests no augšas.

”Kurators ir iespēja saņemt vitāli nepieciešamu pašpalīdzību ārpakalpojumā. Runa ir par to, ka kurators palīdz studentam tikt galā ar iespējamām problēmām,” skaidroja Gubenko.

Amats esot atbildīgs, tāpēc arī pienācīgi apmaksāts. Tarifu par stundu gan administrācija patur noslēpumā.

”Pa visu šo semestri minimālais stundu skaits, kas kuratoram ir jāvelta studentiem, ir 100 stundas, un tas var sasniegt līdz 200-250 stundām. Bet tas ir tādā sākotnējā periodā, kad kuratoram ir jāiepazīstas ar visiem studentiem, viņam ir jāsaprot, kuram studentam ir problēmas, kuram vajadzētu palīdzēt,” LU Studiju departamenta direktore Jūlija Stare.

Pirms sākt darbu, kuratori ir izgājuši divus mēnešus ilgu apmācību. Tuvākajā laikā viņus sagaida pirmais nopietnais pārbaudījums – tikt galā ar tiem studentiem, kas nolems mainīt programmu. Šāda iespēja ir vēl viens šī gada jauninājums, kas arī ir vērsts uz to, lai mazinātu studentu atbirumu.

1. kursa studente Elīna Ieviņa, kura LU iestājās jau otro reizi, atzīst – tas, ka pirmkursniekiem tagad ir kurators, liek viņai justies drošāk. Visas problēmas, kas rodas mācību procesā, tagad varot uzticēt viņam – gandrīz kā klases audzinātājam.

”Mūsu kuratoru es neuztveru kā klases audzinātāju. Jo klases audzinātāja pienākums, vismaz manā vidusskolā, bija – man bija jāraksta izziņas, ka es nebūšu solā, vajadzēja vecāku apstiprinājumu, ka jā, kāpēc un kā. Kuratoram neinteresē. Nu, ne gluži neinteresē, bet viņam nav jāatskaitās. Viņš ir kā atbalsta persona,” vērtēja Ieviņa.

5 komentāri